Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko, Španělsko a Německo nejvyšší za více než tři měsíce, Chorvatsko a Ukrajina nejvyšší od počátku pandemie a Itálie nejvyšší od června. Nárůst často souvisí s noční zábavou.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Chorvatsko proto zkrátilo otevírací dobu barů do půlnoci a Španělsko zavře noční kluby úplně a omezí i kouření na veřejnosti. Státy omezují i cestování - Německo a ČR oznámily povinné testy, či karanténu pro navrátilce ze Španělska s výjimkou Kanárských ostrovů a Rakousko vyzvalo turisty, aby nejezdili do Chorvatska.

Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 2987 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší denní nárůst od dubna a o pět desítek více než o den dříve. Nejvíce případů hlásí region hlavního města Madridu (731), následovaný Aragonií (481) a Baskickem (480). Kvůli zhoršené epidemické situaci dohodl španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa se zástupci autonomních regionů, že nařídí uzavřít noční kluby, které jsou často zdrojem šíření nákazy, a zakáží kouření na veřejnosti, nelze-li dodržet bezpečnou vzdálenost. Rovněž mají omezit otevírací dobu barů a restaurací do jedné hodiny v noci. Illa též vyzval regiony, aby důrazně prosazovaly zákazy pití alkoholu na veřejnosti či večírků pořádaných mladými zejména na plážích (takzvané botellones).

Na vysoký nárůst počtu nakažených ve Španělsku reagovala v předchozích týdnech řada zemí. Také pro Čechy bude Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů na seznamu rizikových zemí, a to od 24. srpna. To znamená, že turisté budou muset po návratu ze Španělska do ČR předložit negativní test na covid-19 nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Počty nově odhalených případů nákazy koronavirem rostou i v Itálii, kde za poslední den přibylo 574 pozitivně testovaných, nejvíce od 24. června. Stejně jako na vrcholu epidemie, který Itálie zažívala na přelomu března a dubna a kdy denně přibývalo přes 4000 odhalených případů, rostou nejvíce počty nakažených na severu (v Benátsku a Lombardii). Též Itálie se snaží zabránit importování nákazy z ciziny a už ve čtvrtek oznámila, že bude po návrátilcích z Chorvatska, Řecka, Španělska a Malty chtít test.

V Rakousku za poslední den přibylo 282 potvrzených případů, nejvíce od 10. dubna. Kvůli zhoršené epidemické situaci vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování před cestami do Chorvatska. Platit začne od pondělí. V Chorvatsku bylo za poslední den oznámeno 208 nakažených, což je nejvíc za den od počátku epidemie. Francie oznámila 2846 nových infekcí za den, což je nejvíce za téměř dva týdny.

Další opatření dnes oznámila řecká vláda, která v oblastech s horší epidemickou situací zatím do 24. srpna zakázala shromáždění více než 50 lidí na veřejnosti i v soukromí. Netýká se to kin, divadel a restaurací, pro něž platí už z dřívějších dnů zvláštní pravidla.

Nová omezení schválili i na Slovensku, kde budou nejméně po celé září zakázány akce nad 1000 lidí, což se dotkne festivalů či sportovních utkání. Ve vnitřních prostorách budou zakázány akce nad 500 lidí. Starší žáci budou muset od zářijového návratu do škol nosit roušky. Na Slovensku přibylo za uplynulý den 62 nakažených.

V nejhůře postižené zemi Spojených státech evidují mírné zlepšení co do počtu nakažených. Průměr za poslední týden spadl pod 54.000 případů denně, zatímco v červenci se dostával i nad 66.000. Ovšem denní počty úmrtí spojovaných s covidem-19 se už skoro tři týdny drží na nejvyšší úrovni od konce května, za poslední den to bylo na 1220 úmrtí.

Druhá nejhůře postižená země Brazílie zaznamenala za poslední den 60.091 nakažených, denní přírůstek infekcí tam stoupl již třetí den v řadě.

Evropská komise dnes oznámila, že zajistila pro budoucí využití v zemích EU dalších 300 milionů dávek vakcíny, již testuje britská firma AstraZeneca. EK dojednala zatím nákup 800 milionů dávek, které budou moci využívat kromě zemí EU také obyvatelé chudších zemí.

Proti covidu-19 zatím není schválený lék ani vakcína uznávaná širší vědeckou obcí. Rusko ale tento týden oznámilo, že jednu vakcínu schválilo. V anketě mezi ruskými lékaři ale uvedlo 52 procent oslovených, že by si ji aplikovat nenechalo, nebyla podle nich dostatečně klinicky ověřena. Přesto se ji chystá koupit například Vietnam. Americký prezident Donald Trump dnes na dotaz, co o ruské vakcíně ví, uvedl, že toho moc není, ale že doufá, že ruská vakcína funguje.

I v Německu roste počet denně odhalených případů nákazy, za poslední den to bylo 1449 případů, což je nejvyšší denní přírůstek od 1. května. Na vrcholu epidemie začátkem dubna to bylo denně kolem 6000 nově infikovaných.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

CDU/CSU podle sondáže snížila náskok sociální demokracie

24.09.2021 18:04 Souboj o vítězství v nedělních parlamentních volbách v Německu mezi sociální demokracií SPD a…

Počet žádostí o azyl v EU ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostl

24.09.2021 17:52 Počet žádostí o azyl byl v Evropské unii od letošního dubna do června oproti loňskému druhému…

Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra…

24.09.2021 17:46 Aktualizováno Soud na Sardinii dnes rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní…

Spor o Turów by se měl řešit jen mezi oběma zeměmi, míní Polsko

24.09.2021 14:39 Aktualizováno Spor o hnědouhelném dolu Turów by se podle polské strany měl vyřešit při dvoustranných jednáních,…

V Itálii doporučili těhotným ženám očkování proti koronaviru

24.09.2021 12:58 Italský zdravotní ústav (ISS) dnes doporučil těhotným ženám, aby se po prvních třech měsících…

PŘEHLED: Vizitky stran, které mají šanci uspět v německých volbách

24.09.2021 12:00 Vizitky politických stran, které mají podle průzkumů šanci usednout po volbách v německém…

PŘEHLED: Volby v Německu probíhají jinak než ty české. V čem se liší?

24.09.2021 10:10 Základní údaje o volebním systému do německého Spolkového sněmu, jehož novela byla schválena před…

Počet nově nakažených v Německu klesl pod 10.000

24.09.2021 07:54 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomalilo. Institut Roberta…

Soud potvrdil doživotí pro Carlose. Terorista Ilich Ramírez Sánchez alias…

23.09.2021 21:41 Francouzský soud dnes potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který…

Portugalsko od října zruší většinu opatření. Naočkovalo 85 procent lidí

23.09.2021 18:52 Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama