V Paříži a několika dalších velkých francouzských městech bude kvůli šíření koronaviru od soboty platit zákaz nočního vycházení. V televizním rozhovoru to dnes oznámil prezident Emmanuel Macron. Vláda krátce před jeho vystoupením uvedla, že od soboty na území celého státu opět zavede zdravotnický nouzový stav. Právě ten poskytuje podle agentury AFP právní rámec pro přijetí některých opatření, včetně zákazu vycházení.
"Zákaz vycházení bude trvat čtyři týdny a parlament požádáme, aby jej prodloužil do 1. prosince. Šest týdnů se nám zdá užitečných," uvedl Macron. Vycházet nebudou moci lidé v určených městech od 21:00 do 6:00. Kromě Paříže a regionu v jejím okolí, takzvaného Ile-de-France, se opatření týká také druhého největšího města Marseille a jeho okolí, Grenoblu, Lille, Lyonu, Rouenu, Saint-Étienne, Toulouse a Montpellieru.
Zákaz nočního provozu bude v těchto městech podle Macrona platit mimo jiné pro restaurace, kina či divadla. Lidé také nebudou moci navštěvovat své přátele. Dodržování restrikcí bude kontrolovat policie a v případě porušení bude ukládat pokuty ve výši 135 eur (zhruba 3680 Kč).
Macron v rozhovoru současnou situaci označil za "druhou vlnu" epidemie, která je ale odlišná od té první, neboť se virus SARS-CoV-2 šíří na území celé země. Zároveň ale zdůraznil, že on a vláda nad situací neztratili kontrolu. Nová opatření proti šíření koronaviru musí být podle Macrona přiměřená, celostátní uzávěra jako na jaře by taková ovšem nebyla. Cílem oznámených opatření je podle prezidenta udržet hospodářství v chodu.
Krátce před Macronovým vystoupením vláda premiéra Jeana Castexe oznámila, že kvůli zhoršení epidemické situace zavede od soboty nouzový stav ve zdravotnictví, aby bylo možné přijmout kroky přiměřené zdravotní hrozbě. Současný stav označuje vládní dekret za "zdravotní katastrofu".
Nouzový stav ve zdravotnictví vláda zavedla kvůli epidemii covidu-19 už v březnu, s výjimkou některých zámořských území skončil 10. července.
Ve Francii, která má na 67 milionů obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u 22.951 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 104 nakažených, a celková bilance mrtvých tak překonala hranici 33.000. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví je nyní v nemocnicích více než 9100 lidí s koronavirem, což je nejvíce od 25. června.
Související
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
Francie , Jean Castex , Emmanuel Macron , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 2 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 2 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 4 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
Spojené státy americké v současné době napjatě očekávají reakci Teheránu na nejnovější mírový návrh, který má za cíl ukončit probíhající válečný konflikt. Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek dopoledne uvedl, že Washington předpokládá obdržení odpovědi ještě během dnešního dne. Rubio zdůraznil, že administrativa doufá v seriózní nabídku ze strany Íránu, která by umožnila posun v diplomatických jednáních.
Zdroj: Libor Novák