Francouzský učitel, který podle svých slov čelí výhrůžkám smrtí za svůj dopis o nebezpečí radikálního islámu pro pedagogy, bude mít nárok na stejnou policejní ochranu jako nejvyšší ústavní činitelé. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin. Francií loni otřásla vražda středoškolského učitele Samuela Patyho, který před smrtí čelil kampani islamistů na sociálních sítích.
Učiteli filozofie Didieru Lemaireovi z departmentu Yvelines západně od Paříže poskytuje policie blíže neurčenou ochranu již nyní. Darmanin uvedl, že úřady mu nyní nabídly nejvyšší možnou ochranu, na kterou mají nárok jen nejvyšší státní činitelé. Měl by tak k ruce řidiče a dalšího osobního strážce. Ministr nicméně nesdělil, zda učitel nabídku přijal.
Lemaire uvedl, že obdržel výhrůžky smrtí poté, co napsal otevřený dopis, kde tvrdil, že stát neudělal dost pro to, aby ochránil učitele Patyho. Tomu v říjnu uřízl hlavu 18letý Čečenec Abdulak Anzorov, kterého policie následně zastřelila.
Vražda učitele pobouřila francouzskou i světovou veřejnost, protože jejím motivem byla podle dosavadních zjištění pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim při tom karikatury muslimského proroka Mohameda.
Související
Ukrajina a Francie uzavřely „historickou dohodu“ o dodávce stíhaček Rafale a systémů PVO
Deset let od masakru v Bataclanu: Jak teroristické útoky změnily Francii?
Francie , islám , Policie Francie
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě