Několik tisíc lidí dnes v centru Paříže demonstrovalo za vyšší platy a proti reformě podpory v nezaměstnanosti, která vstoupila v platnost v pátek. Akce svolaly odborové svazy i do dalších měst, uvedla agentura Reuters. Ve Francii v poslední době rostou ceny potravin a energií. Nedávné zvýšení minimální mzdy se podle protestujících sotva vyrovná inflaci.
Podpora v nezaměstnanosti se nově vypočítává z průměru platů obdržených za posledních 24 měsíců, dříve byly vypláceny na základě odpracovaných dnů během uplynulých 12 měsíců. Podle vlády má změna povzbudit ty, kteří mohou pracovat více, aby tak učinili.
Demonstranti také dali najevo, že nesouhlasí, aby se vláda vrátila ke snaze prosadit penzijní reformu. Důchodová reforma prošla v březnu 2020 francouzskou dolní komorou bez hlasování. Předtím, než stihla dorazit do horní komory parlamentu, však jednání přerušila pandemie covidu-19.
"Je důležité ukázat, že hněv a sociální problémy stále existují, teď více než kdy jindy, zatímco se vracíme do akce,“ řekl předák odborové organizace CGT Philippe Martinez, který se zúčastnil demonstrace v Paříži. Dodal, že jeho organizace žádá vyšší platy, protože zaměstnanci v předních liniích boje proti koronaviru mají stále stejné mzdy jako před pandemií, zatímco ceny rostou.
Jiný odborový předák, Yves Veyrier z FO, uvedl, že zvýšení minimálního mzdy o 2,2 procenta pouze dohání inflaci, a vyzval asociace zaměstnavatelů, aby zahájily rozhovory o vyšších platech. "Nastala nouzová situace ohledně platů. Nedávné zvýšení cen plynu, elektřiny, pohonných hmot a potravin tuto zimu lidi silně zasáhne. Proto vládě říkáme, že potřebujeme skutečnou podporu minimálních mezd," řekl.
Související
Ukrajina a Francie uzavřely „historickou dohodu“ o dodávce stíhaček Rafale a systémů PVO
Deset let od masakru v Bataclanu: Jak teroristické útoky změnily Francii?
Francie , Demonstrace , Odbory
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková