Francouzský tisk v kauze Pandora řeší zejména Babiše

Únik důvěrných dokumentů, tzv. Pandora Papers, a novinářské vyšetřování odhalilo, jak mnoho šéfů států a vlád skrývá svůj majetek za nastrčenými společnostmi v daňových rájích. Jsou mezi nimi jeden král, sedm prezidentů, čtyři stávající premiéři a stovky politiků z více než 90 zemí, píše francouzský list Le Monde, který se také do zkoumání milionů dokumentů zapojil. Z výše uvedeného "politického katalogu" si na prvním místě všímá majetku předsedy české vlády Andreje Babiše ve Francii.

"Jedná se o dvoupatrovou vilu s kulečníkem, kinosálem, saunou a bazénem, obklopenou obrovským panstvím 16 pozemků v kopcích obce Mougins (v departementu Alpes-Maritimes), ležící dále ve vnitrozemí od města Cannes. Většina sousedů Château Bigaud na francouzské Riviéře netuší, že jde o majetek českého premiéra Andreje Babiše (67), šestého největšího boháče ve své zemi, který tento majetek koupil v roce 2009 prostřednictvím řetězce společností z daňových rájů," píše Le Monde. Připomíná, že o dva roky později Babiš vstoupil do české politiky se sliby "protikorupční revoluce" a od roku 2017 stojí v čele české vlády.

Tento milovník Francie a francouzské kultury se nikdy netajil vlastnictvím sousední restaurace Paloma, uzavřené v roce 2019, ale nedeklaroval, že přes ulici vlastní 40.000 metrů čtverečních nemovitostí, nakoupených přes nesčetné společnosti se sídlem v Monaku, Britských Panenských ostrovech a v USA, uvedl deník. Dodal, že v Babišových majetkových přiznáních, která musel vyplnit od svého prvního zvolení do českého parlamentu v roce 2013, nefigurují firmy SCP Bigaud, Blakey Finance či Boyne Holdings, odhalené v rámci kauzy Pandora Papers.

Miliardář se uchýlil k neprůhlednému postupu, který znemožnil jeho identifikaci, poznamenává Le Monde a cituje německého daňového experta Christopha Trautvettera: "Jde o typické struktury pro daňové úniky či praní peněz." Babiš nechtěl odpovědět na otázky novinářského konsorcia ICIJ, ale podezření popřel mluvčí jeho skupiny Agrofert Karel Hanzelka. Ten v e-mailu ujistil, že "všechny naše transakce proběhly naprosto legálně a zaplatili jsme všechny požadované daně", píše francouzský deník.

Babiše uprostřed kampaně před parlamentními volbami, naplánovanými na 8. a 9. října, již vyšetřuje Evropská komise, protože nadále ze zákulisí provozuje své podnikání a těží z milionů eur z evropských fondů, podotkl Le Monde. Český premiér, "známý tím, že kombinuje své profesní, rodinné a politické záležitosti", využil také své manželky k "repatriaci" svého majetku na Riviéře: Monika Babišová se krátce mihla na shromáždění akcionářů v roce 2018, kdy byly Château Bigaud a sousední pozemky převedeny z firmy z daňového ráje do jedné z Babišových českých společností SynBiol, která se oficiálně specializuje na "paliva" a "výrobu nebezpečných chemikálií", dodal list.

Majetku českého premiéra na jihu Francie si všímají i další francouzská média. "Miliardář, pokládaný za českého Donalda Trumpa, odsuzuje spiknutí, jehož cílem je podle něj snížit jeho šance na vítězství ve volbách," píše na svém webu list Ouest-France, rekapitulující Babišovu podnikatelskou a politickou dráhu, včetně sporů o konflikt zájmů a Čapí hnízdo a obvinění z dotačních podvodů. Připomněl, že Babiš neváhal a koupil dva deníky, které před jeho vstupem do politiky o něm publikovaly kritické články. A že jako premiér sice nechce odejít z EU a přestat pobírat unijní dotace, ale postavil se proti unijní migrační politice: dokonce uprostřed krize okolo evakuace Afghánců prchajících před Tálibánem prohlásil, že pro afghánské uprchlíky nebude v EU místo. A dál čerpá dotace pro Agrofert.

Radio France se na svém webu zabývá rolí Azurového pobřeží při praní špinavých peněz, a to právě na příkladu Babišových transakcí s místními nemovitostmi, které popisují dokumenty Pandora Papers, kdy se z propletence půjček zdá, že věřitel a dlužník vypadají jako tatáž osoba. "Tuto techniku lze použít, když původ finančních prostředků věřitelské společnosti je pochybný," vysvětluje Maurice Feferman ze společnosti Swiss Life Assets Managers. Podle něj komplikovanost operací měla odradit francouzské daňové úřady či služby pro boj proti praní špinavých peněz od bližšího zájmu o tyto transakce.

Odhalení Mezinárodního konsorcia investigativních žurnalistů týkající se zapletení Andreje Babiše do praní peněz prostřednictvím koupě zámku na Azurovém pobřeží poukazuje na nedostatečnou kontrolu v tomto sektoru, poznamenává portál Le Dauphiné.

Související

Více souvisejících

Pandora Papers Andrej Babiš Francie Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

včera

včera

Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak

Snad každá země má svou typickou loutkovou postavičku. V Anglii to je Mr. Punch, v Německu Kašpárek a v Itálii třeba Pinocchio. Pro Česko je charakteristická postava Hurvínka. Ten se zrodil přesně před 100 lety.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy