Francouzští školáci uctili památku zavražděného učitele Patyho, Macron zveřejnil poselství

Minutou ticha dnes uctili žáci francouzských škol památku učitele Samuela Patyho, kterého v polovině října zavraždil na pařížském předměstí radikální islamista. Dvanáct milionů dětí dnes v lavicích usedlo poprvé od Patyho smrti, informovala agentura AFP. Kvůli sérii teroristických útoků na jejich návrat do škol po dvoutýdenních prázdninách dohlíželi policisté i vojáci.

Osmnáctiletý Čečenec Abdulak Anzorov zavraždil středoškolského učitele Samuela Patyho 16. října na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine. Uřízl mu hlavu. Motivem činu, který je vyšetřován jako teroristický, byla podle policie pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury muslimského proroka Mohameda. Karikatury naposledy na počátku září otiskl satirický časopis Charlie Hebdo. Při útoku na jeho redakci zavraždili teroristé v roce 2015 dvanáct lidí.

Patyho památku dnes uctili minutou ticha školáci po celé Francii. Učitelé jim přečetli také dopis Jeana Jaurèse (1859 až 1914), ve kterém filosof a politik popisuje úlohu učitelů v občanské výchově mladých.

Allons enfants de la Patrie, pic.twitter.com/qQ8U0fA8CK

— Jean Castex (@JeanCASTEX) November 2, 2020

Jednu ze základních škol ve městě Conflans-Sainte-Honorine, kde Čečenec učitele zavraždil, dnes navštívili premiér Jean Castex a ministr školství Jean-Michel Blanquer. S žáky si mimo jiné zazpívali francouzskou hymnu. Castex a Blanquer se už předtím setkali také s učiteli ze školy, v níž Paty pracoval. Žáci se do této školy vrátí až v úterý.

Na mladé lidi se dnes obrátil i prezident Emmanuel Macron. Své poselství zveřejnil na instagramu, facebooku a snapchatu. "Všichni jsme šokovaní tím, co se stalo. Mluvte o tom mezi sebou. Mluvte o tom se svými učiteli," vyzval. To, že je někdo Francouz, nevychází podle Macrona jen ze skutečnosti, že žije ve Francii, ale znamená to také, že vyznává francouzské hodnoty, kterými jsou svoboda, rovnost a bratrství.

Francouzské děti a mladí se do škol dnes vrátili poprvé od Patyho vraždy. V uplynulých dvou týdnech měli podzimní prázdniny. Na jejich návrat do lavic v 60.000 škol dohlíželi kvůli zhoršené bezpečnostní situaci policisté i vojáci. Od září totiž islamisté spáchali v zemi tři útoky. Už v září útočil Pákistánec v ulici, kde kdysi sídlila redakce časopisu Charlie Hebdo. Čin si vyžádal dva zraněné. V polovině října se obětí útoku stal Paty. Minulý týden mladý Tunisan zavraždil tři lidi v kostele v Nice na jihu Francie. Všechny tři činy vyšetřuje protiteroristická prokuratura.

Související

Soudy, ilustrační fotografie

Za videoklip o vraždě Samuela Patyho padl nepodmíněný trest

Osmnáctiletý Francouz byl dnes odsouzen k 15 měsícům nepodmíněně za šíření videoklipu vyzývajícího ke stětí hlavy bez slitování, jako u učitele Samuela Patyho. Mladík, zadržený teprve v úterý, dostal trest za obhajování terorismu a nepovolené držení zbraně, uvedla agentura AFP s odvoláním na prokuraturu v Meaux, kde se soud konal.

Více souvisejících

Samuel Paty (zavražděný učitel) teroristické útoky ve Francii Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 14 minutami

Aktualizováno před 23 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 51 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy