"Hnus". Předsedkyně Liberálních demokratů brojí proti brexitu

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by bylo jako podpálit svůj vlastní dům. Na závěr výroční konference britských Liberálních demokratů to dnes prohlásila předsedkyně strany Jo Swinsonová. Zopakovala, že případná vláda liberálů by první den ve funkci brexit zrušila. Strana, která dlouhodobě podporuje členství Británie v EU, má nyní v parlamentu 18 z 650 poslanců.

"Je před námi nejdůležitější boj v našem životě o srdce a duši Británie," řekla delegátům 39letá Swinsonová, která se do čela strany dostala na konci července. "Příštích několik týdnů se bude rozhodovat o tom, jakou zemí jsme a jakou zemí chceme být," dodala.

Už v neděli Liberální demokraté na sjezdu schválili, že odvolají brexit, pokud by po volbách sestavili vládu. Britská média ale upozorňují, že tato možnost není příliš pravděpodobná. Po posledních volbách v roce 2017 obsadili liberálové v Dolní sněmovně dvanáct křesel, od té doby k nim dalších šest poslanců přestoupilo z jiných stran. Vyšší podporu v budoucích volbách by jim mohl podle médií přinést právě jednoznačný proevropský postoj.

Swinsonová si dnes vysloužila ovace ve stoje, když prohlásila, že nezná hranici ambicí své strany a že ona sama se chce stát premiérkou. "Unavené staré strany selhaly," řekla.

Británie by měla Evropskou unii opustit 31. října, tedy za 44 dní. Konzervativní premiér Boris Johnson slíbil Britům, že země na konci října z evropského bloku odejde, ať už se mu s Bruselem podaří vyjednat dohodu, či nikoli. Možnost brexitu bez dohody nicméně prakticky vylučuje nedávno přijatý zákon.

Johnsonovu brexitovou strategii dnes Swinsonová označila za "hnusnou"; šéfka Liberálních demokratů voliče varovala, aby premiérovi nevěřili, že na brexit bez dohody se dá připravit. "Pravdou je, že na brexit bez dohody se připravit nelze. Plánovat brexit bez dohody, to je, jako byste plánovali spálit vlastní dům. Možná máte pojištění, ale i tak o všechno přijdete," řekla Swinsonová.

Související

Jo Swinsonová

Otřes pro britskou opozici: Šéfka liberálních demokratů rezignovala, osud Corbyna nejistý

Šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ve čtvrtečních volbách neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Liberální demokraté doufali, že přitáhnou hlasy odpůrců brexitu, ale podle dosavadních výsledků získali o jedno křeslo méně než v minulých volbách v roce 2017. V reakci na volební výsledky Swinsonová na svou funkci lídryně rezignovala.
Londýnský starosta Sadiq Khan

V britských volbách již hlasovala řada politiků včetně Johnsona, dorazili se psy

Svůj hlas v dnešních předčasných parlamentních volbách v Británii odevzdala v prvních hodinách řada britských politiků včetně konzervativního ministerského předsedy Borise Johnsona. Pětapadesátiletý předseda vlády hlasoval poblíž sídla premiérů v londýnské Downing Street. Doprovodil ho jeho pes Dilyn, informovala britská média.

Více souvisejících

Jo Swinsonová Liberální demokraté (UK) Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

"Mimořádně nepřátelský krok." Rusko varuje Arménii před připojením se k ICC

Rusko upozornilo, že případné rozhodnutí Arménie podepsat Římský statut zřizující Mezinárodní trestní soud (ICC), který na jaře letošního roku vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s nelegálními deportacemi ukrajinských dětí, by vnímalo jako "mimořádně nepřátelský krok".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy