Otřes pro britskou opozici: Šéfka liberálních demokratů rezignovala, osud Corbyna nejistý

Šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ve čtvrtečních volbách neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Liberální demokraté doufali, že přitáhnou hlasy odpůrců brexitu, ale podle dosavadních výsledků získali o jedno křeslo méně než v minulých volbách v roce 2017. V reakci na volební výsledky Swinsonová na svou funkci lídryně rezignovala.

"Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat," uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. "Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky," doplnila. Později oficiálně rezignovala na svou funkci lídryně strany.

Swinsonová byla poslankyní za East Dunbartonshire v letech 2005 až 2015 a znovu od roku 2017. Nyní prohrála o pouhých 149 hlasů. Její nástupkyní bude členka separatistické Skotské národní strany (SNP).

Swinsonová není jedinou prominentní členkou Liberálních demokratů, která se do Dolní sněmovny britského parlamentu nedostala. Poslancem nebude ani Chuka Umunna, který poslanecké křeslo v roce 2017 získal za labouristy, kvůli nesouhlasu s jejich brexitovou politikou ale stranu opustil a později se přidal k prounijním liberálům.

Z prominentních politiků dalších stran se do parlamentu nedostal například ani 87letý labourista Dennis Skinner, který zastupoval obvod Bolsover od roku 1970. Mandát nezískali ani jeden z konzervativních rebelů, kteří se postavili premiérovi Johnsonovi a kandidovali jako nezávislí. Byli mezi nimi třeba bývalí členové vlád David Gauke či Dominic Grieve.

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že stranu v žádných dalších parlamentních volbách nepovede a přiznal, že průběžné výsledky jsou pro stranu velkým zklamáním. Informovala o tom agentura Reuters.

Labouristická strana podle Corbyna nyní se zveřejňováním průběžných výsledků, zažívá "velmi smutnou noc". "Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách," poznamenal Corbyn poté, co potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu povede.

To se ale mnohým straníkům či podporovatelům strany nelíbí. Laura Parkerová, která je národní koordinátorkou labouristické podpůrné skupiny Momentum, považuje Corbyna za jeden z faktorů porážky strany. "Bylo by směšné tvrdit něco jiného," uvedla a zdůraznila, že Corbyn jako stranický lídr nese odpovědnost. Dodala nicméně, že hlavním výsledkem voleb je to, že labouristé byli poraženi brexitem.

Aktivistka Gina Millerová, která nesouhlasí s brexitem a před volbami podporovala taktické hlasování s cílem zabránit odchodu z unie, dnes Corbyna kritizovala. "Měl by odejít," řekla. "Nemáme žádnou opozici, o které by člověk měl pocit, že pro ni může hlasovat," dodala. Taktické hlasování podle Millerové zafungovalo dobře u konzervativců, ale ne u labouristů, kterým lidé hlas dát nechtěli právě kvůli Corbynovi.

Corbynův odchod žádá i labouristický poslanec Peter Kyle. "Myslím, že až se Jeremy později probudí, tak uvidí rozsah porážky a udělá správnou věc. Odstoupí," dodal Kyle v rozhovoru s televizí Sky News. "My, jako strana, pak budeme muset rozhodnout o tom, jak pokračovat," dodal.

Corbyna se naopak zastal labourista John McDonnell, který si udržel poslanecké křeslo. Prohlásil, že strana sice argumentační spor v kampani vyhrála, ale nedokázala překonat překážku v podobě brexitu. Uvedl také, že si nemyslí, že Corbynovo vedení mělo na výsledek dopad.

Labouristé ve čtvrtečních volbách utrpěli nejhorší debakl za několik posledních desetiletí. V 650členné Dolní sněmovně budou mít nejméně 203 křesel, což je o šest desítek mandátů méně, než kolik měli dosud.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Jo Swinsonová Jeremy Corbyn Liberální demokraté (UK) Labouristická strana (VB) Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

včera

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

včera

5. května 2025 21:57

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě

Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy