Otřes pro britskou opozici: Šéfka liberálních demokratů rezignovala, osud Corbyna nejistý

Šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ve čtvrtečních volbách neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Liberální demokraté doufali, že přitáhnou hlasy odpůrců brexitu, ale podle dosavadních výsledků získali o jedno křeslo méně než v minulých volbách v roce 2017. V reakci na volební výsledky Swinsonová na svou funkci lídryně rezignovala.

"Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat," uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. "Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky," doplnila. Později oficiálně rezignovala na svou funkci lídryně strany.

Swinsonová byla poslankyní za East Dunbartonshire v letech 2005 až 2015 a znovu od roku 2017. Nyní prohrála o pouhých 149 hlasů. Její nástupkyní bude členka separatistické Skotské národní strany (SNP).

Swinsonová není jedinou prominentní členkou Liberálních demokratů, která se do Dolní sněmovny britského parlamentu nedostala. Poslancem nebude ani Chuka Umunna, který poslanecké křeslo v roce 2017 získal za labouristy, kvůli nesouhlasu s jejich brexitovou politikou ale stranu opustil a později se přidal k prounijním liberálům.

Z prominentních politiků dalších stran se do parlamentu nedostal například ani 87letý labourista Dennis Skinner, který zastupoval obvod Bolsover od roku 1970. Mandát nezískali ani jeden z konzervativních rebelů, kteří se postavili premiérovi Johnsonovi a kandidovali jako nezávislí. Byli mezi nimi třeba bývalí členové vlád David Gauke či Dominic Grieve.

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že stranu v žádných dalších parlamentních volbách nepovede a přiznal, že průběžné výsledky jsou pro stranu velkým zklamáním. Informovala o tom agentura Reuters.

Labouristická strana podle Corbyna nyní se zveřejňováním průběžných výsledků, zažívá "velmi smutnou noc". "Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách," poznamenal Corbyn poté, co potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu povede.

To se ale mnohým straníkům či podporovatelům strany nelíbí. Laura Parkerová, která je národní koordinátorkou labouristické podpůrné skupiny Momentum, považuje Corbyna za jeden z faktorů porážky strany. "Bylo by směšné tvrdit něco jiného," uvedla a zdůraznila, že Corbyn jako stranický lídr nese odpovědnost. Dodala nicméně, že hlavním výsledkem voleb je to, že labouristé byli poraženi brexitem.

Aktivistka Gina Millerová, která nesouhlasí s brexitem a před volbami podporovala taktické hlasování s cílem zabránit odchodu z unie, dnes Corbyna kritizovala. "Měl by odejít," řekla. "Nemáme žádnou opozici, o které by člověk měl pocit, že pro ni může hlasovat," dodala. Taktické hlasování podle Millerové zafungovalo dobře u konzervativců, ale ne u labouristů, kterým lidé hlas dát nechtěli právě kvůli Corbynovi.

Corbynův odchod žádá i labouristický poslanec Peter Kyle. "Myslím, že až se Jeremy později probudí, tak uvidí rozsah porážky a udělá správnou věc. Odstoupí," dodal Kyle v rozhovoru s televizí Sky News. "My, jako strana, pak budeme muset rozhodnout o tom, jak pokračovat," dodal.

Corbyna se naopak zastal labourista John McDonnell, který si udržel poslanecké křeslo. Prohlásil, že strana sice argumentační spor v kampani vyhrála, ale nedokázala překonat překážku v podobě brexitu. Uvedl také, že si nemyslí, že Corbynovo vedení mělo na výsledek dopad.

Labouristé ve čtvrtečních volbách utrpěli nejhorší debakl za několik posledních desetiletí. V 650členné Dolní sněmovně budou mít nejméně 203 křesel, což je o šest desítek mandátů méně, než kolik měli dosud.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Jo Swinsonová Jeremy Corbyn Liberální demokraté (UK) Labouristická strana (VB) Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy