Teroristický útok na London Bridge otřásl Británii. Ovlivní výsledky předčasných voleb?

Policie nehledá kvůli pátečnímu útoku v Londýně, při němž terorista zabil nožem dva lidi, dalšího podezřelého, řekl dnes médiím náměstek ministra bezpečnosti Brandon Lewis. Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že v příštích dnech bude ulice britské metropole hlídat více policistů.

Na vládních budovách v Británii jsou dnes vlajky na půl žerdi a zrušeno bylo několik akcí kampaně před prosincovými předčasnými parlametními volbami. Premiér Boris Johnson i lídr opozice Jeremy Corbyn už ale oznámili, že kampaň bude pokračovat "navzdory těm, kdo chtějí útočit na (britskou) demokracii".

Náměstek Lewis dnes také rozhlasu BBC řekl, že je třeba prověřit systém, který umožňuje propustit z vězení odsouzené, jako byl pachatel pátečního útoku. Osmadvacetiletý muž byl totiž už v roce 2012 odsouzen kvůli plánování teroristických útoků v Británii a loni v prosinci byl propuštěn v rámci resocializačního programu; podle britských médií byl sledován pomocí elektronického náramku.

Tento systém dnes kritizoval bývalý velitel britského protiteroristického úřadu Chris Phillips. "Odsoudíme lidi za velmi, velmi závažné trestné činy a pak je pustíme do společnosti, když jsou stále radikalizovaní," uvedl podle BBC a přirovnal takový postup k "ruské ruletě s lidskými životy".

Khan dnes BBC řekl, že "příštích několik dní" bude v ulicích metropole více policistů, aby veřejnost byla v bezpečí. Důvodem ale podle něj není další konkrétní hrozba. Starosta Londýna, kde se navíc v úterý a ve středu koná summit NATO, také uvedl, že nevidí důvod zvyšovat v Británii stupeň rizika ohrožení terorismem. Ten byl začátkem listopadu v zemi snížen z druhého nejvyššího na pětistupňové škále na třetí.

Londýnská policie dnes kvůli vyšetřování pátečního teroristického útoku vyzvala případné svědky události, aby se jí přihlásili. Zejména se mají ozvat lidé, kteří byli ve Fishmongers’ Hall u mostu London Bridge, na němž se útok stal. V této budově se totiž v pátek konala konference resocializačního programu vězňů, jíž se účastnil i pozdější útočník a desítky studentů.

^^^ 2 of 2 "So what?"- I hear you ask. Well below is footage of some Brits attacking the terrorist on #londonbridge today.That 'pole' the one guy has, ain't a pole. He was in nearby Fishmongers Hall, saw what was happening and grabbed a 5 foot narwhal tusk off the wall. pic.twitter.com/4dvQ0WTsMJ

— JΞSŦΞR ✪ ΔCŦUΔL³³º¹ (@th3j35t3r) November 30, 2019

Páteční útok podle agentury Reuters zřejmě přidá další téma do kampaně před parlamentními volbami, které se konají 12. prosince a které budou mít vliv na to, jak a kdy Británie vystoupí z EU.

Související

Boris Johnson

Bič na teroristy. Británie po útoku na London Bridge výrazně zpřísní tresty

Británie zavede přísnější tresty pro usvědčené teroristy a ukončí praxi jejich předčasného propouštění. O chystaném opatření dnes s odvoláním na místní vládu informovala agentura Reuters. Premiér Boris Johnson slíbil zpřísnění trestů za terorismus po listopadovém atentátu na mostě London Bridge, který si vyžádal dvě oběti.
Jeremy Corbyn

Británie se pře. Budou teroristé zůstávat za mřížemi doživotně?

Vůdce britské labouristické opozice Jeremy Corbyn si nemyslí, že odsouzenci za terorismus by si měli vždy odpykat plný trest, jak požaduje konzervativní premiér Boris Johnson. V rozhovoru s televizí Sky News Corbyn v reakci na páteční teroristický útok v Londýně prohlásil, že je třeba brát v potaz veškeré okolnosti. Johnson naopak v BBC slíbil, že pokud vyhraje volby, prosadí tvrdší tresty pro teroristy a pachatele násilných činů, včetně těch sexuálních.

Více souvisejících

Usman Khan (terorista na London Bridge) útok muže s nožem v Londýně (29. 11. 2019) Velká Británie Volby ve Velké Británii Sadiq Khan Boris Johnson Jeremy Corbyn Terorismus Londýn

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy