Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra. Informovala o tom agentura Reuters.
"Půjdu k soudu s hlavou vztyčenou ve jménu italského lidu," řekl dnes Salvini svým stoupencům. "Pokud mne zatknou, budou muset najít vězení, které bude dostatečné velké pro nás všechny," doplnil.
V červnu Salvini, který si získal popularitu slibem zastavit migraci do Itálie z Afriky, nařídil, aby 131 zachráněných migrantů zůstalo na lodi u Sicílie šest dní, tedy dokud jiné evropské státy neoznámily, že je přijmou.
Soud v sicilské Katánii, který je zvláštním tribunálem, jenž má na starosti vyšetřování ministrů, minulý měsíc doporučil, aby byl Salvini postaven před soud za nelegální zadržování migrantů na lodi pobřežní stráže.
Dnešní hlasování v senátním výboru se uskutečnilo v citlivé chvíli. V neděli se totiž v Itálii budou konat regionální volby, které mohou ohrozit čtyři měsíce starou koalici protisystémového Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany (PD).
Salviniho opoziční Liga doufá ve vítězství v bohatém severoitalském regionu Emilia Romagna, kterému vládne levice od druhé světové války. Předvolební průzkumy odhadují těsný souboj PD a Ligy.
Dnešní hlasování ve 23členném senátním výboru skončilo vyrovnaně, což podle stanov znamená, že vyšetřování může být zahájeno. Senátoři z Ligy hlasovali pro, zatímco zástupci dalších středopravicových stran byli proti. Senátoři z M5S a PD hlasování bojkotovali.
Finální rozhodnutí nicméně bude záviset na dalším hlasování v celém Senátu příští měsíc. Po místních volbách by se ale pozice Ligy, PD a M5S mohla změnit. Všechny hlavní strany totiž v uplynulých dnech měnily své pozice kvůli možným dopadům kauzy na volby, poznamenal Reuters. Hlavním důvodem byly obavy, že Salvini vyšetřování využije k tomu, aby se postavil do pozice mučedníka, který chtěl chránit italské hranice. Proto vládní strany chtěly hlasování odložit a nakonec se jej rozhodly bojkotovat. Jejich obavy se nakonec potvrdily, když Salvini, který chtěl dříve vyšetřování zabránit, v sobotu nečekaně změnil názor. "Formálně žádám senátory, aby mne poslali k soudu, protože italský lid bude u soudu se mnou," řekl na předvolebním shromáždění svým stoupencům.
Související
Salvini posílá Macrona se zbraní na Ukrajinu. Francie se důrazně ohradila
Patrioti získali Le Penovou i Salviniho, budou třetí největší frakcí
Matteo Salvini (Liga severu) , Itálie , Liga Severu (Itálie)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 1 hodinou
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 1 hodinou
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 2 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 3 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 4 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 5 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
Člen prezidentské ochranky čelí obžalobě kvůli únorové nehodě pod vlivem alkoholu, která se stala v obci na Náchodsku, kde má prezident Petr Pavel chalupu. Šofér, který je od nehody mimo službu, může dostat až dvouletý trest odnětí svobody.
Zdroj: Jan Hrabě