Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných alb, zní od našich sousedů

O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina Elán. V době, kdy po vraždě novináře Jana Kuciaka vycházejí najevo stále nové informace o propojení politiky a mafie a o korupčním jednání, zveřejnil velmi kontroverzní klip, v němž útočí na novináře.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Ráž, Jožo
doporučujeme

Zpěvák Jožo Ráž, který je dlouhodobý podporovatel slovenské politické strany Smer a osobní přítel Roberta Kaliňák, se postaral o pořádný poprask. Spolu s Elánem natočil videoklip, ve kterém je vyobrazeno přepadení, zmlácení, svázání a uvěznění novinářů. Na konci jim zpěvák dokonce míří pistolí do obličeje.

zdroj: YouTube

Klip se jmenuje Bulvární krysy a zřejmě jde o „pomstu“ zpěváka bulvárním novinářům za to, jak o něm píší. „Bol som príliš dlho dobrý/ nemajú ma preto radi./ Perom ničia za pár drobných/ obyčajní hnusní smradi,“ zpívá například Jožo Ráž.„Ťažko sa ich zbavíš / Ľahko plodia bludy / Asi ich to baví / Nasierať ľudí," zazní také v novém songu Elánu. Píseň pochází z alba „Najvyšší čas“, které vyjde 18. října.

Ve videu k písni také ukazuje, jak se prochází se svou partnerkou a při tom ho přitom fotí novinář, přesněji řečeno paparazzi. Následně o něm a tajemné ženě vychází v novinách článek.

Novináři jsou v klipu k písni svázáni a mají černé pytle přes hlavu. Klečí a za nimi stojí ozbrojení maskovaní muži .Tento výjev připomíná podle slovenského serveru omediach.com videa z poprav, která zveřejňoval Islámský stát. Na závěr klipu přichází do místnosti členové skupiny Elán a Ráž míří svázaným osobám na hlavu pistolí. Namísto výstřelu ze zbraně Jožo Ráže ale Vašo Patejdl nastříká do obličeje novináře vodu a hudebníci se začnou smát.

img-responsive

Ráž, Jožo | foto: Reprofoto YouTube

Skupina klip doplnila dovětkem, že to vše je namířeno výhradně vůči bulvárním médiím, které se seriózní žurnalistikou nemají nic společného. Slovenský server však v souvislosti s klipem připomíná především vraždu novináře Jána Kuciaka, ke které došlo před rokem.

Na Slovensku ovšem vyvolalo video pořádné pobouření. Například slovenský deník Sme klip okomentoval slovy: „Slovenská populární hudba dostala další facku.“

Tím ale kritika Ráže a Elánu nekončí. „Člověk může být jakkoliv slavný. Když však překoná hranici své vlastní arogance, nezachrání ho ani tisíce prodaných alb. V případě Jožo Ráže přišel den, kdy ho už nezachrání ani čtvrté poslední turné kapely Elán,“ uvedl deník, že pro takové chování neexistuje žádná omluva.

Kritický je i český investigativní novinář Jaroslav Kmenta. „Vážení a milí kolegové novináři ze Slovenska. Vyjadřuji vám tímto podporu v nelehké práci a situaci, kterou odporným způsobem zneužila skupina Elán svým klipem. Nic nezmírní fakt, že Elán na konci klipu zdůrazňuje, že jejich umělecké vyjádření je namířené jen proti bulvárním médiím. A pro ospravedlnění neobstojí ani závěr klipu s nadsázkou stříkací pistolky,“ uvádí novinář na sociálních sítích.

Ať tím chtěl Elán sdělit cokoli, Kmenta to podle svých slov považuje za nebezpečný precedens dalšího ostrakizování práce novinářů. „Jsem navíc přesvědčen, že jde o odpudivý způsob, jak vnést do společnosti projevy násilí. Navíc v době, kdy ještě neskončilo vyšetřování brutální vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně,“ zdůraznil.

Podobně kritický je i filmový kritik Kamil Fila. „Pakliže jste dnes ještě nezvraceli, nabízím za tímto účelem novou píseň skupiny Elán o spravedlivém násilí na novinářích. Jožo Ráž, obdivovatel mnoha autoritářských politiků, si fouká bolístku, že ho vyfotili, jak cvrliká s prokurátorkou Máriou Trstenskou, která dozorovala v kauze daňových podvodů, již řešila v prospěch Mariána Kočnera, jenž se stýkal s lidmi zapletenými do vraždy novináře Jána Kuciaka. Rážova odplata v klipu má - až do rádoby zlehčující pointy - typicky mafiánskou podobu. Kam se hrabe s Deratizérem Aleš Brichta…“ posteskl si.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama