Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od 12. ledna. Současně ale bylo provedeno nejvíce PCR testů za posledních téměř pět týdnů, a to 15.160. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Bratislava kvůli nedostatku vakcín podle tisku na jeden týden výrazně omezila očkování první dávkou.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Slovensko také hromadně testuje méně přesnými antigenními testy. Z 132.614 těchto testů za úterý s pozitivním výsledkem skončilo 2323. Antigenní test mohou bezplatně podstoupit zájemci v některém z mnoha mobilních odběrových míst po celé zemi.

Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus potřebují Slováci v době stávajícího zákazu vycházení s výjimkami například na cesty do práce.

Česko, které má dvojnásobně více obyvatel než Slovensko, zjistilo za úterý 15.672 nových případů nákazy koronavirem.

Slovensko poprvé po pěti dnech znovu zaznamenalo trojciferný přírůstek úmrtí na covid-19. Země se v přepočtu na obyvatele již před více než týdnem dostala na první místo na světě z hlediska počtu nových úmrtí po nákaze koronavirem.

Na Slovensko dnes přicestovala skupina pěti rumunských lékařů a devíti ošetřovatelek, aby pomohla s péčí o pacienty nakažené covidem-19, uvedla agentura AFP s odvoláním na mluvčího ministerstva vnitra. "Chybí zdravotní personál, a tak je veškerá pomoc velice oceňovaná a nezbytná," řekla mluvčí bratislavského Národního ústavu srdečních a cévních chorob (NÚSCH) Soňa Valášiková. Někteří rumunští zdravotníci by podle ní měli pomáhat právě v bratislavském ústavu.

Rumunští zdravotníci byli na Slovensko vysláni na základě slovenské žádosti v rámci unijního mechanismu civilní obrany, který počítá se vzájemnou pomocí členských států v naléhavých případech, a budou po tři týdny pracovat na jednotkách intenzivní péče. Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok už podle tisku poděkoval Bukurešti za rychlou reakci. Pomoc mezitím přislíbilo také Rakousko či Polsko.

Podle listu Denník N Slovensko kvůli nedostatku vakcín proti koronaviru na týden pozastavilo očkování první dávkou, výjimkou jsou domovy seniorů a očkování učitelů. Slovensko dosud podalo v přepočtu zhruba sedm dávek na sto obyvatel, je tak nad průměrem členských států EU.

Počet hospitalizovaných s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění na Slovensku klesl na 3936 pacientů. V úvodu týdne bylo ve slovenských nemocnicích v souvislosti s koronavirovou nákazou rekordních 4017 pacientů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

V Rakousku zadrželi možného pomocníka atentátníka z Vídně

10.04.2021 21:10 Rakouská policie zatkla muže, kterého podezřívá, že byl zapojený do přípravy teroristického útoku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama