Lékaři po celém světě nemají roušky. Veřejnosti nepomohou ani rukavice, dodávají experti

Od dnešní půlnoci vstoupí v Česku v platnost zákaz vycházení bez ochrany obličeje. Nařízení se nevztahuje na nutnost používat rukavice, podle vědců by ale ani nedávalo smysl. Nošení rukavic by měl dodržovat lékařský personál, v řadách veřejnosti ale může vyvolat opačný efekt, stejně jako roušky. Ty už nyní chybí lékařským pracovníkům po celém světě, a na vině je i veřejnost, která masky vykoupila, navzdory tomu, že je podle některých expertů nepotřebuje, protože s nimi neumí zacházet.

Vědci už dříve prokázali, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 se šíří jak vzduchem, tak skrze předměty. Poslední výzkum vědců amerického institutu NIAID dokonce ukázal, že ve vzduchu přežije koronavirus až tři hodiny a na plastovém či nerezovém povrchu dokonce i tři dny. 

Logicky by se proto nabízelo vybavit obyvatele rouškami či respirátory a rukavicemi, aby se možný kontakt s koronavirem minimalizoval. Někteří vědci se ale domnívají, že to není dobrý nápad. Tvrdí totiž, že lidé na tyto "doplňky" nejsou zvyklí, a proto hrozí že namísto jejich ochrany před koronavirem dojde k pravému opaku a infikují sami sebe.

"Nemyslím si, že k něčemu jsou, jen dají lidem falešný pocit bezpečí, připraví je o čas a vytvářejí více poptávky po něčem, co je zbytečné, stejně jako masky," řekl směrem k rukavicím podle agentury AFP Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník Johns Hopkinsova Centra v Baltimore.

Ochranné rukavice může navzdory varováním expertů potkat stejný osud, jako ochranné masky, resp. roušky. Těch je už nyní podle agentury AFP pro zdravotníky globální nedostatek. A hrozí, že se problém bude zhoršovat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje nosit ochrannou masku na veřejnosti jen v případě, že máte podezření, že jste nakaženi, nebo máte někoho nakaženého doma. V tu chvíli je ale zároveň doporučeno nevycházet.

"Maska může chránit před nakažením jen do určité míry, nejdůležitější věcí, kterou může udělat každý, je mýt si ruce, držet ruce dál od obličeje a dodržovat velmi přesnou hygienu," uvedl podle agentury ředitel divize pro mimořádné události Mike Ryane.

Toto doporučení nebylo vydáno bez důvodu. WHO odhaduje, že zdravotničtí pracovníci po celém světě budou potřebovat nejméně 89 milionů masek měsíčně pouze k léčbě nemoci Covid-19. V odhadu tedy nejsou započítány masy pro zdravotní pracovníky v rizikovém prostředí nebo pro chirurgy.

Jenže masky jakéhokoliv druhy, roušky i respirátory, jsou nedostatkovým zbožím po celém světě. A jak upozorňují některé úřady, varování, aby veřejnost maskami zbytečně neplýtvala, se míjí účinkem.

"Překvapuje mě, když vidím z okna své kanceláře mnoho lidí, kteří na ulici, nosí masky, i když to neodpovídá našim doporučením," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran.

Náměstek ministra zdravotnictví Jerome Salomon dodává, že lidé masky nosit neumí, neřídí se oficiálními radami, a díky tomu jim masky na obličeji škodí víc, než kdyby je neměli. "Lidé si masky upravují, díky tomu mají potenciál je kontaminovat. Přitom pokud někdo přišel do kontaktu s virem, bude právě na masce," uvedl.

Podle vědců i úřadů je nejdůležitější, aby si lidé nesahali na obličej. Koronavirus se totiž přenáší vzduchem i sliznicemi, riziko kontaminace tak zůstává velmi vysoké i přesto, že si lidé vezmou roušku. 

V žádném případě to ale neznamená, že by lidé měli nařízení vlády ignorovat. K ochraně obličeje by jim ale spíše měly sloužit podomácku vyrobené roušky, ostatně ani ty zdravotnické podle vědců neposkytují stoprocentní ochranu před koronaviry. 

Související

Více souvisejících

lékaři WHO (Světová zdravotnická organizace) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy