Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu a její vývoj je příznivý, na podzim ale hrozí opět zhoršení epidemické situace. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Zároveň tak obhajoval chystaná zpřísnění karanténních opatření od října, kdy spolkové země budou moci opět zavést roušky ve vnitřních prostorách.
"Aktuální epidemická čísla jsou důvodem k radosti, neznamenají ale, že můžeme v ostražitosti polevit," řekl Lauterbach. V Německu s 83 miliony obyvatel se za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel nakazilo covidem zhruba 346 lidí. "Sedmidenní incidence klesá, vrchol letní vlny je za námi," uvedl.
Podle Lauterbacha lze očekávat, že na podzim se situace opět zhorší. "Dobrou zprávou ale je, že od konce září by mělo být k dispozici upravené očkování," uvedl. Upravená vakcína bude lépe přizpůsobena aktuální dominantní variantě omikron. Lauterbach opět vyzval seniory a další ohrožené skupiny ke čtvrté dávce vakcíny, která by měla zvýšit jejich ochranu před nákazou.
Ministr zdravotnictví před novináři opět hájil připravovanou novelu zákona o potírání infekčních chorob, která německým regionům umožní od října do Velikonoc nařídit opětovné nošení roušek v obchodech, úřadech, restauracích a dalších vnitřních prostorách. "Nařízení o rouškách nebude nijak vázáno na sedmidenní incidenci. Spolkové země se budou moci rozhodnout samy," řekl.
Výjimku z nošení roušek v restauracích či volnočasových zařízeních ale budou mít ti, jejichž očkování není starší než tři měsíce. Podle Lauterbacha je totiž ochrana očkovaných v tomto období největší. Právě zamýšlené výjimky jsou kritizovány nejen opozicí, ale i některými představiteli vládních stran. Vytýkáno návrhu mimo jiné je, že bude obtížně kontrolovatelný, což Lauterbach odmítá. Uvedl, že kvůli tomu bude upravena koronavirová aplikace, kde bude nárok na výjimku okamžitě patrný díky zelenému podbarvení.
V Německu nyní z hlavních karanténních opatření platí povinné nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy a také ve zdravotnických zařízeních.
Související
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
Německo , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Požáry dál devastují francouzské lesy. Zničily přes 1 900 hektarů
před 1 hodinou
Česko na summitu neztrapnil Pavel, ale Babiš. Lídři nepochopili, proč mu sebral místo šéfa delegace, míní Pellegrini
před 2 hodinami
Japonsko má problém. Rusko proměnilo zemi v doupě špionů
před 3 hodinami
Policie uzavřela pražské Hlavní nádraží a Wilsonovu. Anonym hrozil bombou
před 3 hodinami
Írán zaútočil na dvě lodě v ománských vodách. Americká armáda odpověděla mohutnými nálety
před 5 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
Zajatí afričtí rekruti, kteří bojovali na straně Ruska a skončili v ukrajinském zajetí, se stali součástí diplomatického a geopolitického boje o vliv mezi Moskvou a Kyjevem. Ukrajina se snaží na africkém kontinentu poukazovat na to, že Kreml zneužívá tamní obyvatele jako postradatelnou sílu v první linii.
Zdroj: Libor Novák