Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky rizikových oblastí a přijímání restrikcí, zatím však mezi nimi zůstávají některé neshody. Po dnešním jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti to novinářům řekl německý zástupce Michael Roth, jehož země teď unii předsedá. Všechny unijní země podle něj daly najevo, že chtějí předejít opakování chaotické situace při jarním zavírání hranic.
Evropská komise (EK) začátkem září předložila členským zemím návrh na zavedení společných kritérií k určení epidemiologických rizik, jednotného barevného takzvaného semaforu pro rozlišení rizikových regionů a společného přístupu k lidem, kteří se z nich navracejí. Sjednocení koronavirových restrikcí podle Bruselu zpřehlední situaci pro obyvatele unie a zajistí efektivnější fungování bezhraničního schengenského prostoru a jednotného trhu.
Podle Rotha dali dnes ministři najevo, že jejich státy chtějí, aby přijímaná opatření byla předvídatelnější a aby lépe fungovala jejich koordinace.
"Chceme se poučit z bolestných zkušeností na hranicích," řekl německý ministr s odkazem na mnohahodinové fronty, které stály na hranicích v době jarních uzavírek.
Návrh komise má charakter doporučení a členské státy se jím nemusejí řídit, stejně jako to řada z nich nedělá například při jednotném posuzování rizikovosti mimounijních zemí.
Některé země mají i tak k případné koordinaci rezervovanější přístup. Například Maďarsko jako jediný stát unie v současnosti nepouští na své území cizince vyjma nutných případů.
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček už před dnešním jednáním podotkl, že Praha by například společná unijní kritéria pro posuzování rizikových regionů uvítala.
"Měli bychom sladit národní semafory, aby pravidla byla předvídatelná," řekl dnes Petříček. Podle něho se ale konečná shoda na sjednocení kritérií zatím nepřiblížila.
Související
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
EU (Evropská unie) , Tomáš Petříček , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 1 hodinou
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 2 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 3 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 4 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 5 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 7 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.
Zdroj: Jan Hrabě