Obilí z Ukrajiny se nebude prodávat v Polsku, ale odveze se do Afriky a na Blízký východ, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Reagoval tak na zprávy některých médií, podle nichž se polští zemědělci obávají, že se obilí z Ukrajiny objeví na polském trhu. Informovala o tom dnes agentura PAP.
Premiér při sobotní návštěvě v Kujavsko-Pomořanském vojvodství na severu Polska řekl, že pověřil ministra zemědělství, aby situaci prověřil. "Obilí, které k nám jde z Ukrajiny, se prodá v Africe a na Blízkém východě, abychom zajistili potravinovou bezpečnost těch oblastí. Polsko má vlastní potraviny a my budeme naše zemědělce chránit," řekl Morawiecki.
Ukrajina má kvůli ruské invazi a blokádě černomořských přístavů problémy s exportem své úrody. Mnoho afrických zemí bylo před válkou na jejím obilí závislých.
Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že Rusové odvážejí obilí z Ukrajiny auty na Krym a odtud na lodích ke svým spojencům na Blízkém východě. List to označuje za krádež a pašování, jež funguje nejméně dva měsíce. Podle Kyjeva se Rusové zmocnili půl milionu tun obilí a snaží se ho prodat.
Související
EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem
Záhřeb otevře ukrajinskému obilí přístavy na Dunaji a Jadranu. Rusové naznačují, že to není bezpečné
obiloviny , Mateusz Morawiecki , Polsko
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě