Zatímco ruské drony bombardují ukrajinské přístavy na Dunaji, Kyjev kromě Rumunska nachází dalšího klíčového spojence. Ukrajina se dohodla s Chorvatskem, které nabízí své přístavy na Dunaji a Jadranu k transportu obilí. To ale nic nemění na snaze Moskvy ukázat, že ani na nejdelší evropské řece není bezpečno.
Ruské bezpilotní letouny v noci na středu závažně poškodily obilný terminál přístavu Izmail na řece Dunaj. „Další obilný elevátor v přístavu Izmail v Oděské oblasti poškodili Rusové. Ukrajinské obilí mohou využívat miliony lidí po celém světě,“ poznamenal ukrajinský resort obrany na twitteru. Vedle vyjádření sdílel i fotografie z místa.
Server DW upozorňuje, že Izmail je klíčovým přístavem pro ukrajinský vývoz obilí. Obilí se odtud převáží na člunech do rumunského černomořského přístavu Konstanta, píše.
Noční zásah ruských dronů odsoudil rumunský prezident Klaus Johannis. „Pokračující útoky Ruska na ukrajinskou civilní infrastrukturu na Dunaji v blízkosti Rumunska jsou nepřijatelné. Jedná se o válečné zločiny, které dále ovlivňují schopnost Ukrajiny přepravovat své potravinové produkty k potřebným ve světě,“ komentoval.
Během ostřelování na konci července Rusové dokonce přímo poškodili rumunskou loď v přístavu Reni asi 200 metrů od rumunsko-ukrajinské hranice. Upozornil na to rumunský zpravodajský server HotNews.ro s odkazem právě na vyjádření resortu. Podle rumunské diplomacie plavidlo utrpělo menší poškození a pokračovalo v cestě, žádní občané této země nebyli zraněni.
Rumunský prezident Iohannis rovněž čin rychle odsoudil. „Důrazně odsuzuji nedávné ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu na Dunaji v těsné blízkosti Rumunska. Tato eskalace představuje vážné riziko pro bezpečnost v Černém moři,“ zdůraznil.
Bukurešť ukrajinskému obchodu s potravinami výrazně pomáhá – a nejen tomu. List New York Times zdůraznil, že surové železo potřebné pro 30 procent amerických výrobců oceli přestalo v důsledku zrušení černomořské obilné dohody do Států přicházet. Z trhu byla rovněž stažena polovina světových zásob neonu používaného v laserech a k výrobě čipů.
Dunajské přístavy jsou v tuto chvíli jediným místem pro odbyt milion tun ukrajinského obilí. „Duna je naší námořní branou do Evropy a světa. Říční přístavy jsou nyní pro přiškrcenou ukrajinskou exportní ekonomiku tak zásadní, že dopad jejich ztráty je těžko spočitatelný,“ upozornil šéf kyjevského ekonomického think tanku GMK Stanislav Zinčenko.
Před dvěma dny americká stanice CNN navíc informovala o zcela nové dohodě – konkrétně mezi Chorvatskem a Ukrajinou. Stalo se tak po setkání šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby s jeho protějškem Gordanem Grlicem-Radmanem.
„Dohodli jsme se na možnosti využití chorvatských přístavů na Dunaji a v Jaderském moři k přepravě ukrajinského obilí. Nyní budeme pracovat na vybudování co nejefektivnějších tras do těchto přístavů a na maximálním využití této příležitosti,“ poznamenal Kuleba.
Dunaj protéká Chorvatskem podél jeho východní hranice se Srbskem. „Každý příspěvek k odblokování vývozu, každé otevřené dveře jsou skutečným a účinným příspěvkem k potravinové bezpečnosti světa. Jsem Chorvatsku vděčný za jeho konstruktivní pomoc,“ dodal ukrajinský ministr.
Nejdelší řeka Evropské unie protíná celkem osm zemí – z německého území teče přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko a právě Ukrajinu.
Související
Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě
Chorvatsko obnoví povinnou vojenskou službu
Chorvatsko , Ukrajina , Rusko , Rumunsko , obiloviny
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák