Válka na Ukrajině: Ruský útok přímo ohrozil rumunské hranice, Ukrajinci přiznali údery na Krym

Rusové včera zasáhli přístavní město Reni na řece Dunaj, které leží přímo na ukrajinsko-rumunské hranici. Ukrajinci také oficiálně přiznali ostřelování Krymského poloostrova s tím, že „jde o normální taktiku“, jak likvidovat nepřátelskou logistiku. Tvrdé boje pokračují na několika místech fronty, ukrajinský generální štáb ale příliš sdílný není.

Ústav pro studium války (ISW) ve své ranní svodce uvedl, že Ukrajinci během pondělí na Krymu úspěšně narušili ruskou logistiku. Podařilo se jim to prostřednictvím útoku sedmnácti bezpilotních letounů. 

Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že ruská obrana za pomoci prostředků elektronického boje hned čtrnáct dronů zlikvidovala, zatímco zbývající tři zničila protivzdušná obrana. „Jeden bezpilotní letoun zasáhl muniční sklad v Džankojském rajónu,“ přiznal šéf krymské okupační správy Sergej Aksjonov. 

Aksjonov rozhodl o dočasném pozastavení silničního provozu na dálnici Džankoj-Simferopol, stejně tak stojí železniční doprava přes Džankojský rajón. V oblasti úderů probíhá evakuace civilistů.

„Budeme přísně sledovat příspěvky na sociálních sítích, které by mohly ukrajinským silám pomoci identifikovat cíle na Krymu,“ zdůraznil poradce okupační správy Oleg Kryuchkov. 

Ukrajinské síly zřejmě použily také britské rakety dlouhého doletu Storm Shadow proti jednomu dalšímu muničnímu skladu a opravárenskému závodu. „Údery zranily tři ruské příslušníky na vojenském letišti Vesele,“ řekl poradce ukrajinského starosty Mariupolu Petro Andjuščenko. 

Ukrajina útoky na Krymský poloostrov už otevřeně přiznala. „Všechny tyto cíle jsou oficiálními cíli, protože to sníží jejich schopnost bojovat proti nám a pomůže zachránit životy Ukrajinců,“ sdělil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov pro CNN

„Je to normální taktika, jak zničit logistické linie nepřítele, aby se zastavily jeho možnosti získat více munice, více paliva, více potravin a tak dále. Proto proti nim použijeme tuto taktiku,“ nastínil pokračování útočných akcí. 

Útok na hranici s Rumunskem

Během noci z 23. na 24. července Rusové spustili další útok bezpilotními letouny na přístavní město Oděsa. Navíc došlo k zásahu přístavní infrastruktury v Reni na řece Dunaj. Město se nachází přímo na hranici Ukrajiny a Rumunska.

Rumunský prezident Klaus Iohannis útok okamžitě odsoudil. „Důrazně odsuzuji nedávné ruské útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu na Dunaji v těsné blízkosti Rumunska. Tato eskalace představuje vážné riziko pro bezpečnost v Černém moři,“ zdůraznil podle twitterového účtu serveru Kyiv Independent. 

Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko na twitteru sdílel fotografii z místa útoku. Podle něj ruský útok zranil šest zaměstnanců. 

„Údery bezpilotních letounů poškodily 25 památek v Oděské oblasti, včetně pravoslavné katedrály Proměnění Páně ve městě Oděsa,“ upozornil šéf Oděské oblasti Oleh Kiper. 

Přetahovaná o iniciativu

Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové ukrajinské síly postupují na jižním křídle Bachmutu a ve směrech na Berďansk a Melitopol. „Tyto protiofenzivní akce probíhají na pozadí pokračujících ruských útočných operací na směrech Kupjansk, Lyman, Avdijivka a Marjinka,“ uvedla.

Ukrajinské síly dále postoupily jižně od Orichivu v západní Záporožské oblasti. Generální štáb ale neupřesnil žádná další místa ofenzivních operací ani výsledky. 

Španělsko posílá další Leopardy

Americká stanice CNN uvedla, že Madrid posílá ukrajinské armádě novou várku vojenského a humanitárního vybavení. „Je na cestě ze Španělska na Ukrajinu,“ poznamenalo španělské ministerstvo obrany. „Zásilka byla vypravena z přístavu Santander a měla by být doručena ukrajinské armádě na začátku srpna.“

V zásilce jsou čtyři tanky Leopard 2A4, deset obrněných transportérů M-113, deset nákladních vozidel, jedno obrněné víceúčelové vozidlo a pět sanitek – z toho dvě obrněné.

Podle CNN Španělsko na Ukrajinu poslalo už šest tanků Leopard, přičemž se zavázalo poslat deset – začátkem srpna svůj slib tedy splní. „V neděli na Ukrajinu dorazila přenosná polní nemocnice s chirurgickou kapacitou,“ dodává španělský resort obrany. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina Ruská armáda Oděsa, Ukrajina Oleksij Reznikov Klaus Iohannis Krym

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 39 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy