Klaus Iohannis

Klaus Iohannis

USA varovaly Rumunsko, než se rozhodlo konat. Odklon od Západu by měl vážné dopady

Spojené státy důrazně varovaly Rumunsko před odklonem od Západu. Tamní voliči do druhého kola prezidentských voleb poslali ultrapravicového kandidáta, který má potenciál změnit směřování země. Rumunský ústavní soud v pátek anuloval výsledky prvního kola prezidentských voleb a nařídil jeho opakování, informovaly o tom EuroZprávy.cz.
Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Čech mezi nejvlivnějšími lidmi summitu NATO. Dostal se mezi dvanáct vyvolených

Nejvlivnější osoby na summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu jmenoval server Politico. Vedle očekávaných jmen, jako jsou americký ministr obrany Lloyd Austin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo nový britský premiér Keir Starmer, se zde ale vyskytuje ještě jedna velice překvapivá osoba: Tomáš Pojar. Dostal se tak mezi dvanáct nejvlivnějších lidí na summitu. 
Klaus Iohannis

Budeme bránit každý kousek území NATO, řekl Blinken po jednáních s Rumunskem

Rumunský prezident Klaus Iohannis varoval, že nedávný ruský útok na ukrajinskou přístavní infrastrukturu v blízkosti hranic s Rumunskem má vážný dopad na bezpečnost v Černém moři. Tuto informaci uvedl ve svém vyjádření na sociální síti a zprávy agentury AFP ji podle TASR potvrdily. Situace vyvolává obavy o regionální stabilitu a bezpečnost.
Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Válka na Ukrajině: Ruský útok přímo ohrozil rumunské hranice, Ukrajinci přiznali údery na Krym

Rusové včera zasáhli přístavní město Reni na řece Dunaj, které leží přímo na ukrajinsko-rumunské hranici. Ukrajinci také oficiálně přiznali ostřelování Krymského poloostrova s tím, že „jde o normální taktiku“, jak likvidovat nepřátelskou logistiku. Tvrdé boje pokračují na několika místech fronty, ukrajinský generální štáb ale příliš sdílný není.
Huawei, ilustrační foto

Rumunsko navrhlo podmínky pro budování sítí 5G, de facto vyřazují Huawei

Rumunská vláda navrhla podmínky pro výběr zhotovitele telekomunikačních sítí páté generace (5G), které de facto vyřazují čínskou firmu Huawei. Technologický gigant v návrhu konkrétně zmíněn není, reálně ale nesplňuje část podmínek, uvedl server Balkan Insight. Na vyloučení Číny z budování sítí 5G tlačí své spojence administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Evropská Unie

Dohoda na rozpočtu EU je zatím nereálná. Bude další summit?

Dohoda na dlouhodobém rozpočtu Evropské unie během probíhajícího summitu v Bruselu je nereálná. Novinářům to dnes řekla dánská premiérka Mette Frederiksenová, jejíž země patří ke čtveřici států trvajících na výrazném snížení celkového objemu rozpočtu na období 2021 až 2027.
Viorica Dancilaová

Strmý pád rumunské expremiérky: Prohrála prezidentské volby, odchází z čela strany

Po neúspěchu v druhém kole rumunských prezidentských voleb rezignovala Viorica Dancilaová na funkci předsedkyně Sociálnědemokratické strany Rumunska (PSD). Po úterním šestihodinovém zasedání vedení strany o tom dnes informoval místní server Digi24. Bývalou premiérku Dancilaovou porazil v nedělních volbách s výrazným náskokem současný prezident Klaus Iohannis.
Klaus Iohannis

Rumunským prezidentem bude opět Klaus Iohannis, drtivě porazil expremiérku

Rumunským prezidentem bude dalších pět let stávající hlava státu Klaus Iohannis. Centristický politik v nedělním druhém kole voleb jasně porazil sociální demokratku Vioricu Dancilaovou, když získal 63,2 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které dnes zveřejnila ústřední volební komise.
Klaus Iohannis

Rumunským prezidentem byl zřejmě opět zvolen Iohannis

Rumunským prezidentem byla opět zvolena stávající hlava státu Klaus Iohannis. Centristický politik v dnešním druhém kole voleb jasně porazil sociální demokratku Vioricu Dancilaovou, ukázaly podle agentur první odhady výsledků. Iohannis tak podle všeho potvrdil roli favorita a může zůstat dalších pět let v úřadu.
Klaus Iohannis

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku vyhrál Iohannis

Favorizovaný dosavadní prezident Klaus Iohannis přesvědčivě vyhrál první kolo prezidentských voleb v Rumunsku. Nepodařilo se mu ale získat nadpoloviční většinu hlasů a jeho výsledek je výrazně horší, než ukazovaly předvolební průzkumy. Ve druhém kole by se proto za dva týdny měl utkat s expremiérkou Viorikou Dancialovou. Ukazují na to odhady založené na průzkumech u volebních místností.

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 43 minutami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 1 hodinou

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 2 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 4 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 6 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy