Muslimové uctili památku obětí útoku ve Vídni, Rakousko zavře dvě mešity

Po pondělním teroristickém útoku v centru Vídně, při němž radikální islamista zabil čtyři lidi a dvě desítky dalších osob zranil, uzavře Rakousko ve Vídni dvě mešity. Obě útočník pravidelně navštěvoval. Informovala o tom dnes na tiskové konferenci ministryně kultury a integrace Susanne Raabová.

"Radikalizace se liší případ od případu, má ale jedno společné, je něčím živena. Mimo jiné kazateli nenávisti," citovala ministryni agentura APA. Podle ní útočník navštěvoval ve Vídni pravidelně dvě místa, jež fungovaly jako mešity.

Jedna z nich se nachází ve 12. městské části v ulici Murlingengasse a je registrována pod rakouskou muslimskou obcí IGGÖ a druhá leží v 16. okrsku a pod IGGÖ nespadá. Tato druhá mešita byla v minulosti už několikrát zmiňována v souvislosti s radikální islamistickou scénou a nachází se v městské části Ottakring na západě Vídně, v oblasti, kde žije hodně cizinců, zejména z balkánských zemí.

O rozhodnutí uzavřít "radikální mešity" informovala dnes APA po mimořádném setkání ministryně Raabové a ministra vnitra Karla Nehammera s předsedou rakouské muslimské obce (IGGÖ) Ümitem Vuralem.

Při tradiční páteční modlitbě vyjádřili muslimové v asi 350 mešitách v Rakousku soustrast rodinám a přátelům obětí. Zdůraznili, že tento teroristický čin byl "útokem na všechny" obyvatele Rakouska, uvedl server deníku Die Presse.

Vzpomínku obětem pondělního útoku iniciovala rakouská muslimská obec (IGGÖ). "Teď, když teror dorazil před naše dveře, musíme více než kdy jindy odsoudit zneužívání náboženství k šíření násilí a teroru," řekl Vural.

"Ptáme se, co se muselo v tom mladém dvacetiletém muži odehrávat, když byl schopen tak násilného činu," citoval rakouský deník z dnešních modliteb v rakouských mešitách. V nich zazněly rovněž výzvy k životu podle hodnot islámu a k budování důvěry slušným životem a respektováním práv ostatních. Imámové rovněž odmítli násilí, teror a nenávist.

Útok v centru Vídně Vídni spáchal dvacetiletý rodilý Rakušan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii a který během několika málo minut v pondělí kolem osmé večer zabil v centru Vídně dva muže a dvě ženy a přes 20 dalších osob zranil, několik vážně, než ho zastřelila policie. Za jeho zneškodnění dostali ve čtvrtek dva příslušníci zvláštní jednotky rakouské policie vyznamenání od rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Rakouská policie vyšetřuje, zda šlo útoku zabránit. Fejzulai byl totiž loni na jaře odsouzen poté, co se v roce 2018 snažil dostat do Sýrie a připojit se tak teroristické organizaci Islámský stát (IS). Z vězení byl podmínečně propuštěn v prosinci 2019 s tím, že se bude účastnit programu deradikalizace. Vyšlo také najevo, že letos v červenci se snažil v Bratislavě koupit munici do útočné pušky kalašnikov.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Vídeň, Rakousko Rakousko Muslimové Kujtim Fejzulai (terorista)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy