Na Slovensku obvinili šéfa policejní inspekce. Vrcholí zápas o právní stát, tvrdí Heger

Slovenský prokurátor obvinil ze zneužití pravomocí a z maření spravedlnosti prozatímního šéfa policejní inspekce Petera Scholtze, který byl zadržen v pondělí. Vyplývá to z dnešního oznámení prokuratury. Stíhání čelí také všichni čtyři zadržení vyšetřovatelé elitní policejní jednotky NAKA, a to podle tisku v souvislosti s jejich postupem při vyšetřování jedné zločinecké skupiny i samotné policejní inspekce či pro podezření z manipulace se svědeckou výpovědí.

Eduard Heger

Premiér Eduard Heger vpodvečer prohlásil, že v zemi vrcholí zápas o právní stát a že dochází k pokusům o zastrašování a vyhrožování lidem, pro které je spravedlnost nejvyšší prioritou.

Důvody stíhání Scholtze, kterého ministr vnitra Roman Mikulec pověřil řízením policejní inspekce letos v červnu, nejsou známé. Scholtz dříve pozastavil činnost vyšetřovatelce, jež stála v čele týmu prověřujícího podezření, že vyšetřovatelé NAKA navádějí svědky ke křivé výpovědi. Jednu z akcí, kterou v této souvislosti uskutečnila policejní inspekce, dříve přerušil policejní prezident Peter Kovařík. Bratislavská prokuratura ho kvůli tomu v srpnu obvinila a Kovařík následně ohlásil rezignaci.

Zmíněnou čtveřici obviněných vyšetřovatelů spojuje činnost v policejním týmu, který odhaloval například korupci někdejších policejních špiček a jiných citlivých kauz. Jejich obvinění s těmito případy podle médií ale nesouvisí. Dva ze stíhaných kriminalistů byli podle tisku patrně obviněni kvůli tomu, že NAKA chtěla vyšetřovat aktivity policejní inspekce.

Slovenská média v souvislosti se zmíněným konfliktem mezi NAKA a policejní inspekcí psala o rozvratu či o válce v bezpečnostních složkách. K tomuto vývoji došlo v době, kdy policie stíhá desítky bývalých vysokých úředníků, podnikatelů, pracovníků justice či někdejších představitelů různých institucí za skutky v období, kdy byli u moci sociální demokraté expremiéra (Směr-SD) Roberta Fica. Část z nich po doznání začala spolupracovat s policií. Směr-SD skončil v opozici po porážce v loňských volbách.

Právě Fico dlouhodobě tvrdí, že stíhání některých funkcionářů z doby vládnutí jeho strany je založeno na manipulacích s výpověďmi svědků. Naopak podle dřívějšího vyjádření šéfa elitní složky prokuratury Daniela Lipšice vznikl tlak na vyšetřovatele citlivých kauz poté, co vyšlo najevo, že vyšetřování směřuje k vlivným osobám.

"Za 12 let tu vznikla a zmocněla síť lidí, pro které jsou policie, prokuratura a soudy jen prostředkem k zajištění beztrestnosti. Odpor těchto lidí vůči vládě zákona sílí. Lidi, kteří bojují v těžkých podmínkách za spravedlnost, neopustíme. Mafie a korupce budou poraženy," uvedl premiér Heger na sociální síti.

Potírání korupce či obnovení spravedlnosti si za jeden ze svých hlavních cílů vytyčila nynější koalice. V uplynulých měsících práci koaličních stran poznamenala nejen epidemie nemoci covid-19, ale i vnitřní spory, které letos na jaře vyústily v demisi šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče z funkce premiéra. V křesle ministerského předsedy ho následně vystřídal jeho kolega z OLaNO Heger.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama