Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé poloviny dubna. Testy odhalily dalších 31 nakažených, celkový počet infikovaných ale zůstává v zemi spíše nízký. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily slovenské úřady. Navzdory stoupajícímu počtu nakažených je situace podle hygieniků pod kontrolou.
Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí novinářům řekl, že nové případy souvisejí též s nakaženým horníkem, který pracuje v Karviné v Česku. Rovněž u dalších nakažených zjistili spojitost s přeshraničním cestováním. "Původ nákazy je ze zahraničí. Tím, že se otevřely hranice, tak sem přijíždějí pozitivní pacienti," řekl Krajčí novinářům. Stávající nárůst počtu nových případů infekce neoznačil za druhou vlnu koronaviru v zemi.
Počet aktivních případů nákazy na Slovensku, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, vystoupil na 297. To je nejvíce od poloviny května. Od propuknutí pandemie nemoci covid-19 Bratislava zjistila celkově 1798 nakažených, z nichž většina se již uzdravila a 28 lidí s koronavirem zemřelo.
Zatímco v květnu Slovensko hlásilo až na výjimky jen několik nových případů nákazy denně, zejména ve druhé polovině června a také minulý týden už zaznamenalo dvouciferné přírůstky. Kvůli ohniskům nákazy úřady na severu země už dříve zavedly lokální karanténní opatření, které mezitím začaly uvolňovat. Většinu zbylých celostátních omezení proti šíření koronaviru Slovensko zrušilo před měsícem.
Hlavní hygienik Ján Mikas listu Sme řekl, že hygienici mají situaci navzdory nárůstu počtu nakažených pod kontrolou. Podle něj bylo zjištěno, kde se lidé nakazili.
Související
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 46 minutami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 1 hodinou
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 2 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 3 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 4 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
Maďarské úřady přistoupily k netradičnímu opatření, aby udržely v provozu jedinou jadernou elektrárnu v zemi. Poblíž zařízení v Paksi začaly řízeně potápět dvě osmdesát metrů dlouhé lodi. Důvodem je extrémní vlna horka a sucha v celé Evropě, kvůli níž hladina Dunaje klesla na rekordní minima. Řeka přitom slouží jako klíčový zdroj vody pro chlazení reaktorů.
Zdroj: Libor Novák