Na Slovensku zaznamenali druhý nejvyšší přírůstek nakažených za celou epidemii

Slovensko zaznamenalo v úterý druhý nejvyšší počet laboratorními testy potvrzených nových případů koronavirové nákazy od loňského propuknutí epidemie covidu-19. Zároveň v nemocnicích výrazně přibylo covidových pacientů. Vyplývá to z dnešních údajů slovenských úřadů.

Podle dnešního rozhodnutí vlády bude v zemi od příštího týdne už téměř polovina okresů v nejvyšším stupni koronavirového rizika, při kterém se uplatňují nejpřísnější omezení. Premiér Eduard Heger se vyslovil pro mírnější omezení pro lidi očkované proti covidu-19.

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v úterý odhalily 5361 infikovaných. Vyšší denní přírůstek měla země pouze loni 30. prosince, kdy přibylo 6315 nakažených. V nynější třetí vlně koronavirové infekce podruhé zaznamenala země za jeden den přes 5000 nových případů nákazy.

V souvislosti s koronavirem se na Slovensku prudce zvýšil počet pacientů v nemocnicích. V úterý bylo s potvrzeným covidem-19 hospitalizováno 1774 osob, o 344 pacientů více než v pondělí. Osm z deseti zmíněných pacientů nebylo plně naočkováno proti covidu-19. Zhruba každý desátý covidový pacient potřebuje podporu umělé plicní ventilace; v absolutním vyjádření jde o nejvyšší počet od května. Kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů v nemocnicích nakažených koronavirem zdravotnická zařízení postupně omezují vykonávání zákroků, které lze odložit.

"Blížíme se k bodu, kdy budeme muset přijmout tvrdší opatření," řekl novinářům ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský v reakci na data o šíření infekce. Dodal, že bude potřeba například zpřísnit kontroly dodržování protiepidemických opatření v regionech, které jsou nejvíce zasažené koronavirovou nákazou.

Od příštího týdne bude už 36 z celkového počtu 79 okresů na Slovensku v nejvyšším stupni epidemického rizika. V praxi to znamená kromě jiného výraznější omezení pro fungování některých provozů a konání hromadných akcí. Například ubytovací zařízení nesmějí v takových okresech poskytovat služby turistům, restaurace mohou vydávat jídlo pouze přes okénko nebo ho rozvážet. Přerušit činnost ve zmíněných regionech budou muset fitness a wellness centra, jakož i aquaparky. Mezi takzvanými černými okresy, kterých je nyní 24, budou také regiony ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Naopak například Bratislava by se nejpřísnějším omezením měla vyhnout, a to kvůli vysokému podílu naočkovaných starších obyvatel, díky kterému se region automaticky přesouvá do nižšího stupně epidemického rizika.

Premiér Heger se vyslovil pro to, aby lidé očkovaní proti covidu-19 mohli navštěvovat vybrané provozy i v černých okresech, příslušné rozhodnutí ale musejí podle něj přijmout odborníci. "Tomuto se potřebujeme věnovat, abychom provozy mohli vrátit do života pro naočkované lidi, protože víme, že nejsou ohrožení," řekl podle portálu teraz.sk. Heger na tiskové konferenci na východním Slovensku.

Také Česko čelí stoupajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem. V úterý testy potvrdily v ČR 9902 případů nákazy, což je nejvyšší denní přírůstek od 23. března.

Navzdory tomu, že tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku výrazněji zrychluje od září, zájem veřejnosti o očkování proti covidu-19 zůstává nízký. Slovensko se tak v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva a některé státy ho zařazují do epidemicky vysoce rizikových zemí. To v praxi znamená cestovní komplikace především pro neočkované.

Slovensko v souvislosti s rychlejším šířením koronavirové infekce postupně zpřísňuje protiepidemická omezení. Ta na rozdíl od předchozí vlny koronaviru už nejsou uplatňována plošně pro celou zemi, ale rozsah opatření v jednotlivých okresech závisí na jejich zařazení do některého z pěti stupňů epidemického rizika.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy