Nejbizarnější dezinformace, kterým lidé věří: Vakcíny září, 5G zabíjí ptáky, Merkelová zveřejnila socialistickou báseň

Záření mobilních telefonů, vedlejší účinky očkování či tajné satelity. Ověřovatelé faktů se každým dnem snaží vyvracet fámy, které se šíří internetem. Mnoho z tvrzení je děsivých, možná nebezpečných, některá jsou ale především bizarní. Agentura DPA přináší k dnešnímu mezinárodnímu dni ověřování faktů několik kuriózních dezinformací ze sociálních sítí.

Tvrzení: Lišky jsou celý život věrné jednomu partnerovi.

Fakta: Pravda je méně romantická. "Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že je toto tvrzení správné. Liščí samci se páří, kdykoliv se jim naskytne příležitost," řekl DPA biolog Stephan Funk. Lišky sice žijí příležitostně monogamně s jedním partnerem a mají spolu potomky i opakovaně, mnoho z nich však bývá nevěrných.

Tvrzení: Na paprikových luscích je možné rozpoznat pohlaví. Má lusk na spodní straně tři vyboulení? Pak je to samčí paprika, u čtyř vyboulení se jedná o samičí.

Fakta: Tvrzení je zcela chybné. Tato rostlina má oboupohlavné květy, kde se nacházejí jak samčí pestíky, tak samčí tyčinky. Proto nejde z plodu rozpoznat pohlaví.

Tvrzení: Německá kancléřka Angela Merkelová zveřejnila během mládí v NDR socialistickou báseň: "Budu šéfkou Spolkové republiky Německo / Třídní nepřítel to bude nenávidět / Plním plán Sjednocené socialistické strany Německa / Přivedu je na mizinu".

Fakta: Báseň se neobjevila v roce 1967 ve východoněmeckém časopise pro děti Frösi, nýbrž v roce 2012 v satirickém magazínu Eulenspiegel (Enšpígl).

Tvrzení: Existují zázračné postele, které vyléčí téměř všechny nemoci.

Fakta: Zlomeniny? Rakovina? Vyhřezlé ploténky? Ne, tyto nemoci se nedají léčit ležením na speciálních lůžkách, jak se tvrdí v temných zákoutích internetu. Údajné důkazní snímky ukazují pouhou rekvizitu z hororu Prometheus z roku 2012. Krásní a bohatí, kteří si prý postele nechávají pro sebe, se tudíž musejí nadále spoléhat na tradiční léčebné postupy.

Tvrzení: Tisíce ptáků uhynuly kvůli vysílačům sítí páté generace (5G).

Fakta: Dokazovat toto tvrzení mají na internetu kolující fotografie stovek mrtvých opeřenců ležících na silnici. Zvířata sice opravdu uhynula, ovšem ne v souvislosti s novým standardem mobilní sítě. Ptáci seděli na stromě, který se vyvrátil při bouřce.

Tvrzení: Covidová vakcína ve tmě září a je radioaktivní.

Fakta: Původcem této teze má být domnělá pracovnice německého institutu pro léky a lékařské produkty BfArM, která prý propašovala ampulku s vakcínou ven z institutu. Látka podle ní svítí zeleně a je lehce radioaktivní. Není to pravda už jenom proto, že se v institutu žádné očkovací preparáty neskladují. Mírně radioaktivní přípravky se sice používají například při léčbě rakoviny, u očkování ale radioaktivita postrádá smysl. A svítit vakcína nanejvýš pravděpodobně také nebude.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news 5G síť očkování Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Aktualizováno před 7 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 32 minutami

před 39 minutami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Smrtelná nehoda na D10. Osobní auto jelo v protisměru

Tragická nehoda se ve čtvrtek večer stala na dálnici D10 ve středních Čechách, kde došlo ke střetu osobního auta s nákladním vozidlem. Jeden člověk nehodu nepřežil. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy