Německo do konce března naočkuje oběma dávkami některé z vakcín proti covidu-19 deset milionů lidí. V rozhovoru vysílaném stanicí ARD to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. Vítané jsou podle ní všechny vakcíny, které léková agentura Evropské unie schválí, včetně té ruské.
Do konce třetího čtvrtletí letošního roku podle kancléřky dostane možnost očkovat se proti covidu-19 všech 83 milionů obyvatel Německa. Tento cíl podle Merkelové bude možné splnit i v případě "pesimistického scénáře", kdy už nebude pro unijní trh schválena žádná jiná vakcína kromě těch současných, kterými jsou látky firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.
Merkelová v rozhovoru rovněž hájila postup v obstarávání očkovacích látek pro členské státy EU. Zpoždění podle ní způsobilo mimo jiné i to, že unie na rozdíl od Izraele či Británie trvala na důkladném odborném posouzení vakcíny. Podle kancléřky to bylo správné, protože byla ve hře důvěra lidí v očkovací látky.
Všechny vakcíny, které budou úspěšné ve schvalovacím procesu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), budou podle Merkelové "srdečně vítané". "Mluvila jsem o tom s ruským prezidentem," řekla kancléřka. Dodala, že dnes viděla k ruské vakcíně Sputnik V "dobrá data".
Merkelová v rozhovoru také vyzvala Němce, aby byli nadále trpěliví a dodržovali opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem. Epidemická situace se podle ní v posledních dnech zlepšila. "Kontrolu nad virem jsme ale ještě nezískali," dodala. Kancléřka nicméně odmítla, že by vláda chtěla s uvolňováním čekat do doby, až budou proti covidu-19 v Německu všichni naočkovaní.
Související
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý
Německo , očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Bývalý princ Andrew je opět na svobodě. Vyšetřování ale pokračuje
včera
Muž mohl mít na svědomí tři životy. Napadl taxikářku, pak se srazil s autem
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
včera
Curleři se dočkali první výhry pod pěti kruhy. V akci byli sdruženáři, bronz v Big Airu získal pražský rodák
včera
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
včera
Zemřel Jim Čert, hudebník s komplikovanou minulostí
včera
Všichni jsou si rovni před zákonem, řekl Starmer ke kauze bývalého prince Andrewa
včera
ZOH: Slalom rozhodl nedokončenou jízdou McGrath, týmový závod skokanů chumelenice
včera
Zimní počasí potrápí jih republiky. Hrozí komplikace v dopravě
včera
Pavel jmenuje Červeného ministrem v pondělí, potvrdil budoucí šéf resortu po schůzce na Hradě
včera
Raději pavouky než Trumpa. Průzkum zjistil, který hmyz je populárnější než prezident USA
včera
Policie prohledává Andrewovo sídlo. Král Karel, princ William a vévodkyně Kate jsou hluboce znepokojeni
včera
Za zatčením Andrewa zřejmě stojí britská skupina Republic. Přiznejte, proč jste ho chránil, tlačí na krále
včera
Policie zatkla Andrewa v den jeho narozenin. Teď může prohledat jeho sídlo
včera
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
včera
Trump stojí na prahu životního rozhodnutí. Američanům dodnes nevysvětlil, proč by chtěl zaútočit na Írán
včera
Bratr britského krále, bývalý princ Andrew, byl zatčen policií
včera
Větrné elektrárny jsou pro hlupáky, prohlásil Trump. Shodou v době, kdy polovina Evropy postaví obří centrum
včera
CNN: Americká armáda může zaútočit na Írán už o víkendu
včera
Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen na doživotí
Jihokorejský soud uznal bývalého prezidenta Jun Sok-jola vinným z osnování vzpoury a odsoudil jej k doživotnímu trestu odnětí svobody. Pětašedesátiletý politik čelil obžalobě v souvislosti se svým neúspěšným pokusem o zavedení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek představuje vyvrcholení největší politické krize v zemi za poslední desetiletí.
Zdroj: Libor Novák