Německo hlásí nejvyšší týdenní průměr nově nakažených od začátku pandemie

V Německu se za poslední týden vyskytlo v průměru 201,1 nových případů nákazy covidem-19 na 100.000 obyvatel, nejvíce od začátku pandemie. Předchozí rekord 197,6 je z loňského 22. prosince, kdy vrcholila druhá vlna pandemie.

Německo za poslední den zaznamenalo 15.513 nových případů. O vývoji pandemie informovala agentura DPA s odvoláním na dnešní ranní údaje Institutu Roberta Kocha (RKI), který pandemii dlouhodobě sleduje.

Na rozdíl od loňského roku je letos velké procento obyvatel Německa naočkovaných, což by většinu nakažených mělo chránit před těžkým průběhem nemoci. Přesto se zdravotníci obávají, že pokud počty nově nakažených porostou stejným tempem jako v posledních dnech, počty hospitalizovaných na jednotkách intenzívní péče by mohly v řádu týdnů stoupnout i na dvojnásobek.

Za poslední den po nákaze covidem-19 zemřelo 33 lidí, celková bilance od počátku pandemie je 96.558 obětí. Celkový počet nakažených je 4,78 milionu lidí. Pandemická situace je nejhorší ve spolkových zemích sousedících s Českem.

Sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), kteří připravují budoucí koaliční vládu, se dohodli na návrhu zákona o opatřeních proti covidu-19. Jeho součástí je opětovný přístup k bezplatným antigenním testům pro všechny obyvatele. Německo přestalo testy proplácet na počátku října, což bylo vnímáno jako ekonomické rozhodnutí a snaha zvýšit tlak na neočkované.

Součástí návrhu je také povinné potvrzení o bezinfekčnosti na pracovišti, které je možné doložit očkováním, potvrzením o prodělání infekce či testem. Koaliční strany chtějí v návrhu zákona zakotvit soubor karanténních opatření proti covidu-19, a to podle aktuální epidemické situace. Výslovně uvedeny jsou mimo jiné povinné nošení roušek, dodržování odstupu, povinnost doložení bezinfekčnosti ve veřejných prostorách, postup při zpracování kontaktních údajů o zákaznících a hostech či povinné hygienické koncepty pro poskytovatele služeb. Návrh naopak nezmiňuje uzavírky škol, obchodů a podniků.

Návrh zákona souvisí s 25. listopadem, kdy v Německu skončí takzvaný epidemický stav celostátního významu, který platí od března 2020. Konec tohoto nouzového stavu, který byl kvůli řízení epidemie vyhlášen, neznamená konec epidemických opatření, ale konec mimořádných pravomocí vlády. Hlavní slovo tak opět budeme mít Spolkový sněm. Návrhem zákona se ve čtvrtek budou poslanci zabývat, konečné schválení se očekává v nadcházejícím týdnu.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy