Německo kontroly na hranicích s Francií nechystá

Německo se nechystá zavést kontroly na hranici s Francií, jak to v neděli udělalo v případě Česka a rakouské spolkové země Tyrolsko. Při návštěvě Paříže o tom dnes své francouzské hostitele ujistil německý ministr zahraničí Heiko Maas, informovala agentura DPA.

Rozdíl podle něj spočívá hlavně v tom, že o kontroly na pomezní s Českem a Tyrolskem stály sousedící německé spolkové země, tedy Sasko a Bavorsko, zatímco němečtí sousedé Francie si jejich spuštění nepřejí.

"Zatímco země, které hraničí s Rakouskem a Českem spolkovou vládu vyzvaly, aby zavřela hranice a kontrolovala je, u spolkových zemí, které leží na hranici s Francií, tedy Bádenska-Württemberska, Sárska a Porýní-Falce, je to přesně naopak," řekl dnes Maas. "Tam jsou proti zavírání hranic," dodal.

Německo zařadilo v neděli Českou republiku a Tyrolsko na seznam zemí s vysokým výskytem mutací koronaviru a obnovilo stálé hraniční kontroly, které zkomplikovaly dojíždění pendlerů za prací i mezinárodní nákladní dopravu.

Ve francouzském departementu Moselle, který sousedí s Německem, se v posledních dnech epidemická situace zhoršuje. Šíří se tam jihoafrická i brazilská varianta koronaviru, které jsou nakažlivější než původní kmen.

Na nerovné zacházení s Českem a Tyrolskem ve srovnání s departementem Moselle si dnes při videokonferenci s Maasem a českým a slovenským ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem a Ivanem Korčokem stěžoval šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Aktuální opatření na hranicích, která překračují hranice únosnosti, jsou podle rakouského ministra "jedem pro už tak postižené hospodářství".

Související

Více souvisejících

Německo Heiko Maas hranice Francie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové slibují tropický závěr týdne

Jak probíhající týden začal, tak také o víkendu vyvrcholí. Meteorologové předpokládají, že v neděli dosáhnou nejvyšší teploty opět tropických hodnot. Teploměr ukáže až 33 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy