Německo musí vytvořit pravidla pro poskytování péče postiženým během pandemie, nařídil soud

Německý ústavní soud dnes nařídil zákonodárcům, aby navrhli závazná pravidla, která zajistí zdravotní péči lidem s postižením a dlouhodobými zdravotními potížemi i v případě zahlcení nemocnic pacienty s těžkým průběhem covidu-19.

Soud tak podle médií vyhověl stížnosti devíti lidí s postižením, kteří vyžadují pravidelnou lékařskou péči a kteří se obávali, aby lékaři při silných vlnách pandemie neupřednostňovali osoby nakažené koronavirem. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach rozhodnutí vítá a ministr spravedlnosti Marco Buschmann uvedl, že vláda příslušný návrh zákona brzy předloží.

Parlament svou nečinností v této věci podle ústavního soudu porušil jeden z článků německé ústavy, podle nějž nesmí být nikdo diskriminován kvůli svému postižení. Zákonodárcům proto nařídil, aby situaci bezodkladně napravili.

Soud uvedl, že lidé s postižením teď nejsou dostatečně chráněni před rizikem toho, že budou porušena jejich ústavou daná práva v situaci, v níž se nemohou chránit sami. Směrnice, které v těchto ohledech vydávají lékařské asociace, nejsou právně závazné. Nelze proto vyloučit, že by k diskriminaci vůči postiženým osobám skutečně nedocházelo, protože rozhodnutí o poskytnutí péče je teď na jednotlivých lékařích.

Das erste Ziel muss sein, dass es erst gar nicht zu einer #Triage kommt. Wenn aber doch, dann bedarf es klarer Regeln, die Menschen mit Handicaps Schutz vor Diskriminierung bieten. Die #BReg wird dazu zügig einen Entwurf vorlegen.https://t.co/tmUpjnJIB4

— Marco Buschmann (@MarcoBuschmann) December 28, 2021

Soud uvedl, že je na veřejných činitelích a zákonodárcích, aby předložili návrh, jak přesně soudní rozhodnutí naplnit. Nová pravidla by ale například mohla vyžadovat zapojení více osob do rozhodování nebo nařizovat speciální školení lékařů na jednotkách intenzivní péče.

"Prvotním cílem musí být, aby k třídění pacientů vůbec nedocházelo," napsal na twitteru ministr spravedlnosti Buschmann. "Ale pokud by se tak stalo, je zapotřebí jasných pravidel na ochranu lidí s postižením před diskriminací," dodal. Jeho úřad podle ministra rychle předloží příslušný návrh zákona.

"Lidé s postižením potřebují ochranu státu více než kdokoliv jiný. Zejména v případě třídění pacientů," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Lauterbach. Podle něho je rovněž nejdůležitější podobné situaci předcházet.

Ich begrüsse das Urteil des BVG ausdrücklich. Menschen mit Behinderung bedürfen mehr als alle anderen des Schutzes durch den Staat. Erst Recht im Falle einer Triage. Jetzt aber heisst es, Triage durch wirksame Schutzmassnahmen und Impfungen zu verhindern https://t.co/Pp0mFCVXM0

— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) December 28, 2021

Německo se zatím nedostalo do situace, kdy by lékaři kvůli vyčerpaným kapacitám museli rozhodovat o tom, komu poskytnou péči a komu nikoliv. Některé nemocnice ale už při poslední vlně pandemie nemoci covid-19 musely převážet pacienty do méně zasažených regionů s volnými lůžky na jednotkách intenzivní péče. Místní úřady v posledních týdnech varují před dopady nakažlivé varianty koronaviru omikron, která by podle nich mohla zvýšit tlak na nemocnice.

Rozhodnutí soudu vítá jedna z autorek stížnosti Nancy Poserová, která agentuře DPA řekla, že se všem ulevilo. Doufá, že zákonodárci "budou jednat rychle a navrhnou pravidla, jimiž nás ochrání".

Předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany Zelených Britta Hasselmannová napsala, že ve Spolkovém sněmu bude zapotřebí "pečlivé posouzení a diskuse" o tom, jak naplnit rozhodnutí soudu.

Související

Ilustrační foto

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v březnu výrazně zhoršila. V dnešní zprávě to uvedl německý hospodářský institut ZEW. Index ekonomické nálady klesl ve srovnání s minulým měsícem o 15,1 bodu na 13 bodů. Předtím se hodnota indexu pět měsíců po sobě zvyšovala. Analytici odhadovali, že hodnota za březen bude činit asi 15 bodů.

Více souvisejících

Německo soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

před 32 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinci tvrdí, že se Rusové stáhli z Nové Kachovky na jihu země

Ruské síly se zcela stáhly z obce Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním hlášení generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle štábu před odchodem rabovali v domech místních obyvatel. U města leží přehrada Kachovské vodní elektrárny, na níž by podle dřívějšího varování Kyjeva mohla ruská armáda chystat útok.

Aktualizováno před 35 minutami

před 36 minutami

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

Aktualizováno před 48 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

před 53 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno před 57 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

před 2 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes na návštěvě Jižní Koreje jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Informovala o tom Česká televize (ČT). 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kongres USA

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz

Šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů, republikánka Cathy Rodgersová řekla, že sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. 

před 2 hodinami

Vlaky

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadily odpadky.

před 3 hodinami

Oumuamua

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, napsal deník The Times.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli možné korupci, hrozí jí i vyloučení z Ligy mistrů

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) začala vyšetřovat Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy