Evropa zavádí restrikce. Německo označilo Česko za epidemicky vysoce rizikové

Evropské země zasažené další prudkou vlnu pandemie covidu-19 dál zpřísňují opatření a zavádějí cestovní restrikce. Rakousko nejspíš čeká celostátní lockdown pro neočkované,o jehož podobě se definitivně rozhodne v neděli. K částečné uzávěře se od soboty vrátí Nizozemsko, kde vláda rozhodla o omezení otvíracích hodin obchodů a restaurací a doporučuje práci z domova. Německo dnes oznámilo, že s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast.

Ilustrační foto

Německo na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí nově zařadilo Česko, ale také Rakousko. Zpřísněné epidemické hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Povinnost izolace se ovšem nebude vztahovat na krátké cesty, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo na každodenní dojíždění za prací a studiem. Neočkovaní pendleři dojíždějící do Německa se ale budou muset dvakrát týdně testovat.

Epidemická situace v Německu se zhoršuje, nejpostiženější jsou spolkové země Sasko, Durynsko a Bavorsko. Týdenní incidence tam stoupla už pátý den v řadě a aktuálně je na hodnotě 264, v Česku dosáhl tento ukazatel 614 a ještě výše se vyšplhal v Rakousku, kde je na čísle 779.

Od soboty se v Německu obnovuje bezplatné testování, které skončilo v polovině října. Po jeho znovuzavedení volali odborníci, podle kterých se ukázalo, že nutnost hradit testy z vlastní kapsy nemotivuje lidi ve zvýšené míře k očkování.

Rakousko nejspíš čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19, rozhodnutí má podle kancléře Alexandera Schallenberga padnout v neděli. Omezení pohybu pro lidi, kteří nejsou očkovaní nebo covid neprodělali, začne už od pondělka platit v Horních Rakousích sousedících s Jihočeským krajem a v Salcbursku. Tito lidé budou moci opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově.

V Rakousku za poslední den zemřelo 40 lidí po nákaze covidem-19, což je nejvíce od 20. dubna. Nově nakažených přibylo bezmála 11.800. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes oznámil, že chce nařídit povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a pracovníky v pečovatelských službách.

V Nizozemsku denní bilance pozitivních testů podruhé za sebou překročila 16.000. Úmrtí na covid-19 zdravotníci hlásí nejvíce od března. Premiér Mark Rutte kvůli tomu dnes oznámil, že země zavede nejméně na tři týdny přísnější protiepidemická opatření. Vláda například nařídila, že se s okamžitou platností mají omezit soukromé návštěvy v domácnostech tak, že najednou smějí přijít nanejvýš čtyři další osoby. Zkrátí se také otevírací doba obchodů a restaurací, sportovní utkání budou bez diváků. Zaměstnavatelé mají v co nejvyšší míře umožnit práci z domova.

Na Slovensku po výrazném zhoršení epidemické situace v uplynulých týdnech stoupá zájem obyvatel o očkování. V posledních sedmi dnech bylo na pětimilionovém Slovensku podáno 17.902 prvních dávek vakcín proti covidu-19. To je nejvyšší počet nově očkovaných za týden během nynější třetí vlny koronavirové nákazy. Slovenský parlament dnes rozhodl, že úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu. Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37.900 korun).

Dánsko dnes kvůli stoupajícím denním přírůstkům koronavirových nákaz obnovilo elektronické covidové pasy, jimiž se lidé musí prokazovat například při vstupu do restaurací, nočních klubů či kaváren. Zatímco v polovině září přibývalo v této takřka šestimilionové zemi denně kolem 200 infekcí, nyní je to 2000 až 3000 nákaz.

V Rusku se dnes po relativním poklesu počtu nových případů na začátku týdne ohlášený přírůstek nově infikovaných druhý den za sebou přehoupl přes 40.000. Testy nově odhalily 40.123 nákaz. Za předchozí den zemřelo 1235 pacientů s covidem-19.

Pandemie přinesla zvýšené využívání jednorázových plastových předmětů, jako jsou ochranné pomůcky pro zdravotníky, ale také materiálů používaných při doručování pokrmů či jiného zboží. Lidstvo za rok a půl trvání pandemie vyprodukovalo přibližně 8,4 milionu tun plastového odpadu, který s ní souvisí, uvádí studie publikovaná tento týden odborným časopisem Proceedings of the National Academy of Sciences.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Paříž vyzvala Británii, aby otevřela legální cesty pro migraci a přijala…

29.11.2021 11:42 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes vyzval Británii, aby otevřela "legální cesty k…

Omikron se začíná šířit Evropou. Potvrzen v Česku, další země zachytávají…

29.11.2021 11:22 Aktualizováno Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Zhoršená epidemická situace na Slovensku: Zemřelo nejvíc lidí od jara

29.11.2021 10:49 Po zhoršení epidemické situace zemřelo v říjnu na Slovensku nejvíce obyvatel od letošního jara,…

Německo hlásí dalších 29.364 nakažených, sedmidenní incidence je rekordní

29.11.2021 08:05 Německo za uplynulý den zaznamenalo 29.364 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a 73 s ní…

Nizozemsko a Dánsko jako další hlásí variantu omikron u cestujících z JAR

28.11.2021 18:55 Aktualizováno Nizozemské úřady dnes oznámily, že u 13 lidí, kteří v pátek přiletěli z Jihoafrické republiky (JAR)…

Německo hlásí 44 tisíc nových případů infekce a rekordní incidenci

28.11.2021 08:18 Sedmidenní incidence v Německu opět vzrostla a dosáhla historického maxima, nakažených je průměrně…

Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

27.11.2021 21:51 Aktualizováno V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení…

Někteří cestující z JAR do Nizozemska jsou zřejmě nakaženi novou variantou

27.11.2021 21:00 Aktualizováno Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z…

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního…

27.11.2021 16:48 V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná…

Slovensko a Maďarsko reagují na omikron, omezí cesty z jihu Afriky

27.11.2021 15:09 Slovensko a Maďarsko omezují kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron cestování do některých…

Související:

Právě se děje

reklama