Ruský prezident Vladimir Putin útokem na Ukrajinu bezdůvodně zahájil válku uprostřed Evropy, Západ proto odpoví bezprecedentními sankcemi. V dnešním prohlášení to uvedla německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Moskvu vyzvala k dialogu, ke kterému není podle ní nikdy pozdě. Lambrechtová zároveň ujistila obzvláště východní členy NATO, že se na německou podporu mohou plně spolehnout.
"Prezident Putin bez jakéhokoli důvodu zahájil válku uprostřed Evropy. On jediný nese odpovědnost za strašné utrpení, které je s tím spojeno," uvedla Lambrechtová. Napadení Ukrajiny označila za drastické porušení mezinárodního práva, které nemá v mladé historii srovnání. Ruské uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny je podle ní od Putina pošlapáním mezinárodního řádu.
"Ukrajina je a zůstane suverénním a svobodným státem," řekla. "Vyzývám prezidenta Putina, stáhněte okamžitě své jednotky," uvedla s tím, že Rusko nepřijalo ruku k jednáním, kterou Západ Moskvě nabídl. "Ale na dialog není nikdy pozdě," poznamenala.
Lambrechtová varovala Moskvu, aby nepodceňovala jednotu Evropské unie a NATO. "To platí obzvláště o našich spojencích na východním křídle aliance, kteří se na naši plnou podporu mohou spolehnout," dodala.
Související
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
před 44 minutami
Začalo další klíčové jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem. Průlom se neočekává
před 1 hodinou
Zemřel bojovník za občanská práva Jesse Jackson. Jeden z nejvýznamnějších politiků a přítel Luthera Kinga
před 2 hodinami
Online fakturace jako cesta k úspěšnému podnikání: Jak na papírování bez stresu
před 2 hodinami
Druhé kolo jaderných rozhovorů mezi Íránem a Spojenými státy trvalo pouze čtyři hodiny
před 3 hodinami
Výbor Sněmovně nedoporučil vydat Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání
před 3 hodinami
Trump ostře zkritizoval vystoupení politiků na MSC. Podal si Clintonovou i Newsoma
před 4 hodinami
Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU
před 5 hodinami
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
před 6 hodinami
Demonstrace, jak hluboce Rusko pohrdá mírovým úsilím. Sybiha v době začínajících rozhovorů nešetří kritikou
před 6 hodinami
EU vzkazuje úřadům a neziskovkám: Nenechte se zastrašit rostoucím tlakem ze strany USA
před 7 hodinami
Strop odchodu do důchodu, vyšší penze. Juchelka chce za stovky miliard splnit Babišův předvolební slib
před 8 hodinami
CNN: Pokud jednání o jaderném programu selžou, USA se chystají na útok na Írán
před 8 hodinami
Zemřel legendární oscarový herec Robert Duvall. Proslavil ho Kmotr
před 8 hodinami
Clintonová obvinila Trumpovu administrativu ze snahy o utajování Epsteinových dokumentů
před 10 hodinami
Počasí na přelomu zimy a jara. Bude se oteplovat
včera
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
včera
První letošní útok. Medvědice na Slovensku napadla muže
včera
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
včera
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
Valentýnské napadení na ubytovně v Žamberku v Pardubickém kraji skončilo vraždou. Do konfliktu se dostala dvojice mužů, starší z nich zemřel. Mladšího zadržela policie, v tuto chvíli mu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě