Německo se bojí podzimu, chce novelu protiepidemického zákona

Ministři zdravotnictví německých spolkových zemí žádají po spolkové vládě novelizaci protiepidemického zákona, aby bylo od podzimu možné v případě dalších koronavirových vln snadno vyhlašovat plošná karanténní opatření. V Německu je nyní ze zákona možné vyhlašovat jen ohniska pandemie nemoci covid-19, kde mohou platit zpřísněná omezení. Za ohnisko sice může být prohlášena celá spolková země, nelze však postupovat vyhlašováním celoněmeckých omezení.

"Pandemie neskončila," uvedla sasko-anhaltská ministryně zdravotnictví Petra Grimmová-Benneová, která grémiu zemských ministrů zdravotnictví předsedá. Společně se svými kolegy z ostatních regionů vyzvala vládu kancléře Olafa Scholze, aby se připravila na možné epidemicky problematické podzimní a zimní měsíce.

Protiinfekční zákon by měl podle regionů opět umožnit nařizovat plošné nošení roušek ve vnitřních prostorách nebo podmínit vstup do zařízení či obchodů pouze očkovaným, testovaným a těm, kteří infekci prodělali.

Německý protiepidemický zákon aktuálně počítá jen se základní ochranou, tedy s rouškami v hromadné dopravě, nemocnicích a pečovatelských zařízeních. Zpřísnění režimu je nyní na regionech, kde mohou zemské sněmy vyhlásit ohniska. Pro takový krok ale musí být situace v regionech vážná, aby prohlášení oblasti za ohnisko epidemie uspělo v případě žaloby u soudu. Spolkové země toto řešení kritizují jako příliš vágní a neúčinné.

Po skončení plošných karanténních omezení v závěru března využily možnosti prohlásit se za ohniska jen dvě z 16 spolkových zemí, konkrétně Hamburk s Meklenburskem-Předním Pomořanskem. V průběhu dubna oba regiony zpřísněná opatření odvolaly.

V celém Německu tak jako jediné zásadní opatření zůstaly roušky v hromadné dopravě a ve zdravotnických a pečovatelských zařízeních. Roušky mohou nařídit i sami provozovatelé obchodů či institucí na základě domovního řádu, což ale není plošné opatření.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy