Sasko povolí vstup zdravotníkům z ČR, Bavorsko nezbytným profesím

Bavorsko na základě svého zemského karanténního nařízení umožní od neděle dojíždět českým pendlerům, jejichž profesi místní úřady a zaměstnavatelé označí za nezbytnou. Bavorská vláda se na tom dnes podle informací ČTK dohodla s německým ministerstvem vnitra, což následně na twitteru uvedlo i české ministerstvo zahraničí.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Sasko už v pátek oznámilo, že z pendlerů umožní vstup bez karantény jen zdravotníkům, pečovatelům a pracovníkům v zemědělství. Spolkové ministerstvo vnitra v rámcovém celoněmeckém nařízení výjimku zaručuje pouze zdravotníkům, spolkové země ale díky vysoké míře autonomie mohou výjimky rozšířit.

Německo s účinností od neděle začne Českou republiku považovat za oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací. Bavorské nařízení, jehož platnost je prozatím stanovena do 7. března, tedy do současného konce celoněmecké karantény, uvádí, že výjimka z karantény se vztahuje na ty, jejichž profesi zaměstnavatel označí za nezbytnou. Počínaje středou 17. února pak tito přeshraniční pracovníci musejí mít potvrzení u sebe a na vyžádání ho poskytnout okresním úřadům či policistům.

Agentura DPA napsala, že spolková vláda má k volnějšímu přístupu Bavorska výhrady, proto by chtěla formulaci v bavorském nařízení zúžit. Podle informací ČTK se ale Mnichov s německým ministerstvem vnitra dohodl na kompromisu, kdy potvrzení o nezbytnosti vydají pendlerům vedle zaměstnavatelů také místní okresní či městské úřady. Na získání potvrzení budou mít přeshraniční pracovníci čas do úterý, protože od středy bude vyžadováno při kontrolách. Tato výjimka se bude v Bavorsku týkat i pendlerů z rakouské spolkové země Tyrolsko, kterou Německo také bude od neděle považovat za oblast s výskytem mutací.

České ministerstvo zahraničí mezitím na twitteru napsalo, že Bavorsko se zřejmě nakonec na výjimkách pro pendlery domluví se spolkovým ministerstvem vnitra. "Informace máme zatím neoficiální," uvádí česká diplomacie.

Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek v pátek v rozhovoru s televizí ARD o omezení pro pendlery podle jejich profesí nehovořil. Řekl ale, že na východě Bavorska, které s Českem hraničí, bude platit takzvaná pendlerská karanténa. To znamená, že na území Německa musejí jet pendleři do práce přímou cestou a bez zastavení, po práci musejí ihned zemi opustit. Přeshraniční pracovníky chce Bavorsko navíc nabádat k tomu, aby veškerý pohyb omezili na trasu mezi prací a domovem. Zákaz zastavovat už tento týden vydalo několik bavorských okresů, které s Českem hraničí.

Sasko, na rozdíl od Bavorska, v pátek oznámilo, že denní dojíždění za prací bude od neděle povoleno jen pro zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, hlavně v živočišné výrobě. Rovněž saská úprava zemského karanténního nařízení je omezena 7. březnem.

Od neděle budou muset negativní testy předkládat i nákladní dopravci a osoby v tranzitu. V případě pendlerů trvá Sasko na denním testování, dosud tam přeshraničním pracovníkům stačily dva testy týdně. Bavorské nařízení říká, že test při vstupu do země nesmí být starší než 48 hodin. Podle zdrojů ČTK bude i po půlnoci na neděli platit, že pendleři se budou moci dál testovat ve dvoudenním intervalu, jako tomu bylo dosud.

Vstup do Německa vedle zemských opatření omezuje ještě spolkové nařízení, které je rámcovým dokumentem. Jednotlivé země si ale díky decentralizovanému federálnímu systému mohou schválit vlastní zemská nařízení, která z toho celoněmeckého vycházejí. Tyto zemské úpravy mohou být přísnější, nebo naopak mohou obsahovat více výjimek.

Příkladem je odlišnost v délce karantény. Bavorsko určuje po příjezdu desetidenní izolaci s možností jejího předčasného ukončení negativním testem po pěti dnech. Sasko si stanovilo karanténu 14denní bez možnosti předčasného ukončení.

Zpřísněný režim bude mít dopad na desítky tisíc českých přeshraničních pracovníků. Spolková agentura práce (BA) ve své poslední statistice z loňského června uvádí, že v Německu tehdy pracovalo 33.800 Čechů, z nichž 22.000 bylo zaměstnáno v Bavorsku, 8900 v Sasku a zbytek v ostatních spolkových zemích. Ve zdravotnictví, pečovatelství a sociálních službách jich působila jen malá část, konkrétně to bylo 1500 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Itálii zatkli Alžířana kvůli útokům v Paříži

08.03.2021 09:49 V italském městě Bari zatkla policie muže, jehož podezírá, že v roce 2015 pomohl autorům…

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V Německu za poslední den 34 mrtvých s koronavirem

08.03.2021 08:17 Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových…

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama