Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá kancléřské ambice, věří, že Spojené státy přehodnotí původní záměr stáhnout z Německa část amerických vojáků. Prohlásil to na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání předsednictva strany v novém složení. Tématem debaty byla i pandemie nemoci covid-19. Podle Lascheta i přes příznivá epidemická čísla není prozatím možné v Německu začít karanténní opatření uvolňovat.

Laschet ocenil, že se nový americký demokratický prezident Joe Biden rozhodl zvrátit řadu kroků, které udělal jeho republikánský předchůdce Donald Trump. Biden už mimo jiné nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě i do Světové zdravotnické organizace (WHO) a pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

"CDU to vítá," řekl Laschet. Věří také, že USA nestáhnout třetinu ze zhruba 36.000 amerických vojáků rozmístěných v Německu, jak Trump dříve rozhodl. Stahování vojsk ještě nezačalo.

Předsednictvo CDU dnes jednalo také o epidemické situaci v zemi. Podle Lascheta je sice vývoj příznivý a počet infikovaných klesá, nebezpečím ale zůstávají mutace koronaviru považované za více infekční. O uvolnění karantény tak zatím není možné uvažovat, řekl Laschet. "Jakmile to ale bude možné, školky a školy budou první na řadě," uvedl. Školy a školky jsou nyní v Německu uzavřené a výuka je on-line.

Laschet dále řekl, že CDU nyní se svou sesterskou bavorskou Křesťanskosociální unií (CSU) začne připravovat nový program, se kterým CDU/CSU půjde do zářijových parlamentních voleb. V nich chce Laschet získat nejméně 35 procent hlasů. Zda do voleb půjde jako kancléřský kandidát, jisté není. Zájem má podle analytiků i bavorský premiér Markus Söder. Na kancléřském kandidátovi se CDU a CSU ještě musí dohodnout.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Armin Laschet (CDU)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy