Opoziční CDU/CSU vyzvala k ukončení odběru ruského plynu Nord Streamem 1

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyzvala německou vládu, aby ukončila odběr ruského plynu plynovodem Nord Stream 1. Podle předsedy poslanecké frakce konzervativců Friedricha Merze by krok znamenal "novou kvalitu" protiruských sankcí, informovala dnes agentura DPA.

Merz uvedl, že opatření je nezbytné vzhledem k "masivním válečným zločinům", kterých se Rusko na Ukrajině dopouští. "Jedná se o omezení dodávek plynu Spolkové republice Německo," řekl Merz s tím, že s ohledem na nastalou situaci to však Německo musí akceptovat.

Kancléř Olaf Scholz dnes uvedl, že nevidí možnost okamžitého bojkotu ruské ropy a plynu, jako to v úterý učinily Spojené státy. K tomuto kroku ho v otevřeném dopise vyzývá řada expertů, aktivistů a dalších osobností veřejného života. "Všichni financujeme tuto válku," uvádí se v dopise.

Rusko v pondělí poprvé od napadení Ukrajiny otevřeně pohrozilo přerušením dodávek plynu, který do Německa proudí plynovodem Nord Stream 1, pokud Západ zakáže dovoz ruské ropy. Zákaz dovozu ruské ropy do Německa následující den odmítla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Podle ní by to mělo za následek chaos, který by pro Kreml znamenal výhru.

"Nechceme čekat, až návrh (na uzavření plynovodu) podají ostatní, a pak bude Německo opět pozadu. Nebo čekat, až možná sám (ruský prezident Vladimir) Putin otočí plynovodním kohoutkem," řekl Merz. Scholzovu vládu proto vyzval, aby konala. Nárůst cen energií by CDU/CSU řešila dočasným snížením spotřební daně na benzín z 19 na sedm procent.

Nord Stream 1 vede z Ruska přes Baltské moře na sever Německa a je už více než deset let důležitým zdrojem plynu pro Německo. Postaven byl v době vlády křesťanskodemokratické kancléřky Angely Merkelové. Projekt paralelního a nedávno dokončeného plynovodu Nord Stream 2 německá vláda zastavila v reakci na ruské uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny.

Merz spolu s šéfem poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexanderem Dobrindtem také vyjádřil politování nad tím, že Scholzova vláda odmítá prodloužit životnost posledních jaderných elektráren, které jsou v Německu ještě v provozu. Vzdávat se tohoto zdroje energie v dnešní době nedává smysl, uvedli.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.
Friedrich Merz (CDU)

Sjezd německé CDU zvolí za předsedu Merze, bude to další odklon od Merkelové

Křesťanskodemokratická unie (CDU), která je největší opoziční silou v Německu, zvolí na sobotním sjezdu za svého předsedu Friedricha Merze. Jako nového šéfa strany si Merze, kterého německá média označují jako věčného konkurenta nyní již bývalé kancléřky Angely Merkelové, vybrali straníci v referendu, sjezd nyní jen vůli stranické základny potvrdí.

Více souvisejících

CDU plyn

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy