Výbor OSN pro práva dětí ve čtvrtek vydal doporučení pro několik států, včetně Česka, Polska a Švýcarska, ohledně plnění Úmluvy o právech dítěte. U ČR výbor vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem dětí, které jsou zneužívány v prostituci a pornografii, a nad rozsahem umísťování dětí do ústavů.
Polsko pak kritizoval za stále zavedenou praxi tělesného trestání dětí a domácího násilí a za nedostatečné vyšetřování sexuálního zneužívání dětí kněžími. Ve Švýcarsku podle výboru čelí znevýhodněné děti diskriminaci v přístupu ke vzdělání a zdravotní péči.
Orgán OSN vyjádřil "vážné znepokojení" nad tím, že v ČR roste počet dětí zneužívaných formou dětské prostituce či pornografie. Výbor proto vyzval českou vládu, aby řádně prošetřila sexuální zneužívání dětí, zejména v online prostoru a v turistickém sektoru.
Výbor rovněž podobně jako v minulých letech kritizoval vysokou míru umísťování dětí do ústavní péče v ČR, což se podle něj týká zejména dětí s postižením. České vládě doporučil, aby přišla s plánem postupného zrušení ústavní péče, která by měla být nahrazena péčí o děti v rámci rodin či komunit. Zvláštní pozornost by ČR měla podle výboru věnovat situaci postižených dětí, Romů a dětí mladších tří let.
Zákaz posílat děti do tří let do ústavů měl v Česku podle dřívějších vládních plánů platit už od roku 2014. Do zákona se ho ale skupině poslanců podařilo prosadit až před pár týdny. Děti mladší tří let nebude možné až na výjimky do ústavních zařízení dávat od roku 2025. Posílit se má pěstounská péče.
Podle výkazů českého ministerstva práce a sociálních věcí odbory ochrany dětí řešily loni případ pěti dětí kvůli dětské prostituci a 73 dětí kvůli pornografii. V roce 2019 pracovníci evidovali kvůli dětské pornografii 114 případů a kvůli prostituci osm případů. V roce 2018 resort zaznamenal dva případy dětské prostituce a 151 případů pornografie. Na problém sexuálního zneužívání upozorňují opakovaně neziskové organizace, které připravily preventivní projekty.
V Polsku podle výboru přetrvává praxe tělesných trestů a domácího násilí vůči dětem. Varšava by se podle orgánu OSN měla svými opatřeními snažit tělesné tresty vymýtit a právně zavázat vzdělávací instituce k tomu, aby děti chránily před násilím.
Výbor rovněž vyjádřil politování nad tím, že jsou k dispozici jen omezené informace ohledně vyšetřování a trestů pro kněží, kteří sexuálně zneužívali děti. Polsko má podle orgánu zajistit, aby byly všechny případy zneužívání dětí kněžími řádně prošetřeny.
Švýcarsko podle výboru de facto diskriminuje znevýhodněné děti, mezi něž patří uprchlíci, žadatelé o azyl, děti migrantů, s postižením, s menšinovou sexuální orientací či ze sociálně slabších rodin. Tato diskriminace se podle orgánu OSN projevuje zejména v přístupu ke zdravotní péči a vzdělání.
Švýcarsko rovněž podle výboru nebere dostatečně v potaz názory dětí mladších 14 let při azylovém řízení a dovoluje, aby byly v rámci imigračního řízení zadržovány děti od 15 do 18 let.
Výbor pro práva dětí, v němž zasedá 18 nezávislých expertů z různých zemí, kontroluje plnění Úmluvy práv dítěte ve všech 196 státech, které k ní přistoupily. Československo ji ratifikovalo v roce 1991. Při svém posledním zasedání se výbor zabýval situací dětí v Česku, Polsku, Švýcarsku a Svazijsku.
Související
Rada bezpečnosti konečně udělala něco správně. Přesto OSN zůstává zoufale nefunkční
RB OSN posvětila Trumpův plán pro Gazu. Gratuluji celému světu, reagoval šéf Bílého domu
OSN , děti , Polsko , Švýcarsko
Aktuálně se děje
před 45 minutami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 1 hodinou
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 3 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 4 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 8 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.
Zdroj: Libor Novák