Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři Budapešti, Prahy, Bratislavy a Varšavy, je vyvážit populisty, již jsou u moci v zemích visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). Napsala to dnes agentura AFP, podle které má dokument také posílit vazby s Evropskou unií.
Na paktu se primátoři visegrádských hlavních měst domluvili při setkání k 30. výročí pádu berlínské zdi. V pondělí s ním souhlasili pražští radní a ve čtvrtek budou o tomto záměru jednat pražští zastupitelé.
Nový primátor Budapešti Gergely Karácsony v říjnových komunálních volbách nečekaně porazil vládního kandidáta, který předtím řídil radnici maďarského hlavního města devět let. Od té doby se Karácsony drží v opozici proti premiérovi Viktoru Orbánovi. Po svém vítězství také vyzval k intenzivní spolupráci primátory metropolí zemí visegrádské skupiny, které se podle AFP jeví jako centra "odporu" proti vládnoucím populistickým stranám.
Podle budapešťského primátora by hlavní města mohla zejména společně jednat s Bruselem "o převedení více evropských fondů přímo na velká města bez prostřednictví centrálních úřadů". Karácsony chce podporovat investice do zdravotnictví, veřejné dopravy a udržitelného rozvoje. Minulý týden v rozhovoru řekl, že Budapešť už přímo požádala o evropskou subvenci pro zlepšení kvality ovzduší.
Primátorem Prahy je od loňského listopadu člen České pirátské strany Zdeněk Hřib. Rovněž od listopadu 2018 stojí v čele Bratislavy politicky nezávislý architekt, aktivista a hudebník Matúš Vallo. Loni v listopadu stanul v čele varšavské radnice člen opoziční Občanské platformy Rafal Trzaskowski.
Související
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
Praha , visegradská čtyřka , EU (Evropská unie) , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, tvrdí ruský vůdce Putin
před 1 hodinou
Počasí bude místy bouřlivé. Zesílí vítr, hrozí i krupobití
před 2 hodinami
Kellnerovi se na Aljašce soudí kvůli smrti miliardáře
před 2 hodinami
Trump řešil s poradci Írán a nic neoznámil. Dohoda tak stále není potvrzena
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Tropické teploty podle předpovědi nedorazí
včera
OSN oficiálně zařadila Izrael a Rusko na černou listinu
včera
Putin odmítá zemřít. Boj proti stárnutí se stal hlavní prioritou Kremlu, píše WSJ
včera
Trump se v Bílém domě zavřel do krizové místnosti. Rozhoduje o Íránu
včera
Norsko odmítá plán Kallasové, aby EU byla mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
NATO je připraveno bránit každý palec svého území, řekl Rutte po dopadu dronu v Rumunsku
včera
Evropská unie uvolňuje Maďarsku 16 miliard eur
včera
Jak funguje prodej amerických zbraní Tchaj-wanu a proč se Číně nelíbí?
včera
Spojené státy a Írán dosáhly předběžné dohody o otevření Hormuzského průlivu
včera
Rumunsko vysvětlilo, proč ruský dron nesestřelilo
včera
Pavel: Incident v Rumunsku je nepřípustný. Svět nesmí skončit jen u slovního odsouzení
včera
Trump poslal spojencům návrh mírové dohody s Íránem
včera
Ruský dron po nárazu vybuchl. Moskva překročila hranice, zní uvnitř EU
včera
Obytný dům v Rumunsku zasáhl ruský dron s výbušninami. Několik zraněných
včera
Počasí může být po víkendu bouřlivé, ukazuje předpověď
28. května 2026 22:01
Zemřela herečka a zpěvačka Věra Nerušilová
Hned dvě smutné zprávy zasáhly ve čtvrtek českou uměleckou obec. Ve věku 91 let zemřela zpěvačka, šansoniérka a herečka Věra Nerušilová, o které se tradovalo, že má možná vůbec nejnižší ženský hlas v Česku.
Zdroj: Jan Hrabě