Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes podle očekávání přečkal v parlamentu pokus opozice o jeho odvolání, byť koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě. Opoziční strany na prosazení svého návrhu neměly dostatek hlasů.
Pro vyslovení nedůvěry Pellegrinimu, a tím i celé vládě, hlasovalo 62 ze 131 přítomných poslanců. K odvolání předsedy vlády byl zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny ze všech 150 poslanců, tedy aspoň 76 hlasů.
Opozice ještě v srpnu navrhla svolat poslaneckou schůzi věnovanou vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministra spravedlnosti Moniky Jankovské. Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, který čelí kromě jiného obvinění z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Jankovská komunikaci s Kočnerem popřela, v září ale oznámila rezignaci na funkci ve vedení ministerstva spravedlnosti. Předtím jí policie, stejně jako několika pracovníkům justice včetně soudců, zabavila mobilní telefon.
Poslanci jednali o návrhu vyslovit nedůvěru předsedovi vlády minulý pátek na mimořádné schůzi, která trvala více než deset hodin. Již předem přitom rozhodli, že hlasování se uskuteční až dnes dopoledne.
Slovenská koalice v uplynulých dnech přišla o těsnou většinu v Národní radě, když poslanecký klub menší koaliční strany Most-Híd opustili dva zákonodárci. S koalicí ale již dlouhodobě obvykle hlasuje několik z více než dvou desítek nezařazených poslanců.
V čele vlády Pellegrini loni vystřídal předsedu strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica, který z funkce premiéra odstoupil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.
Pellegrini je místopředsedou Směru-SD, jež navzdory dlouhodobému poklesu popularity zůstala nejoblíbenější politickou stranou v zemi. Stávající tříčlenná koalice by podle průzkumů veřejného mínění potřebou většinu ve sněmovně již ale nezískala. Parlamentní volby na Slovensku jsou naplánovány na konec února příštího roku.
Související

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
Slovensko , Peter Pellegrini , Národní rada Slovenské republiky
Aktuálně se děje
před 17 minutami

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
před 25 minutami

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
před 1 hodinou

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
před 2 hodinami

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
před 3 hodinami

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
před 4 hodinami

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
před 5 hodinami

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
před 5 hodinami

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
před 5 hodinami

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
před 7 hodinami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 8 hodinami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 9 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 10 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 11 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 12 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 13 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 14 hodinami

Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
včera
Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
Vážná nehoda se ve středu večer stala na Mělnicku. Osobní auto, které podle dostupných informací řídil opilý muž, narazilo do rodinného domu. Dva lidé utrpěli zranění. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě