Všech 15 osob zatčených v souvislosti v pondělním teroristickým útokem ve Vídni pochází z prostředí radikálních islamistů, osm z nich už bylo dříve trestáno. Na dnešní tiskové konferenci to řekli ministr vnitra Karl Nehammer a představitelé policie. Podle nich nyní kromě Rakouska a Švýcarska, kde byli v úterý zadrženi dva lidé, běží vyšetřování ještě v jedné další nejmenované zemi.
Útok v centru Vídně Vídni spáchal dvacetiletý rodilý Rakušan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii. Zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil, poté jej zastřelili zasahující policisté. Fejzulai byl v roce 2019 odsouzen kvůli teroristickému spolčení poté, co se v roce 2018 pokusil neúspěšně dostat do Sýrie, z vězení vyšel po podmínečném propuštění v prosinci 2019.
Podle Franze Rufa z ministerstva vnitra všechny dosud zatčené spojuje fakt, že patří k radikálnímu islamistickému prostředí. "Proto máme dobrou znalost toho, jak vypadalo okolí pachatele," řekl Ruf, který vyvrátil spekulace rakouských médií, že policie chystala na tyto lidi zátah, což útočníka bezprostředně přimělo k akci. "Proti útočníkovi a 15 zatčeným jsme žádnou operaci nepřipravovali," uvedl Ruf.
Zatčeným je mezi 18 a 28 lety a pocházejí z rodin migrantů, někteří nemají rakouské občanství. Z osmi dříve trestaných byli čtyři lidé odsouzeni za činy související s terorismem, dva za násilné trestné činy a dva za pokus o vraždu ze cti v Linci, uvedla policie.
Podle agentury APA nyní rakouským vyšetřovatelům pomáhají i zaměstnanci evropské policejní agentury Europol.
Související
Na zbraních vídeňského atentátníka se našla DNA dvou žen
Rakousko zpřísní ostrahu kostelů a synagog. Vyšly najevo další informace o teroristovi z Vídně
Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) , Vídeň, Rakousko , Rakousko
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají v Kataru, Kuvajtu, SAE i Bahrajnu, Izrael zahájil nové nálety
před 14 minutami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 1 hodinou
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 2 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 3 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera