Po útoku ve Vídni zůstalo publikum uvězněno v divadlech a operách

Pondělní večer ve Vídni jen několik hodin před začátkem karanténní uzávěry využila řada obyvatel k návštěvě divadel a koncertních síní. Očekávání návštěvníků, že poklidně stráví kulturní večer ale dramaticky přerušil teroristický útok. Například z divadla Burgtheater evakuovala policie hosty až po půlnoci, napsala dnes agentura APA.

Státní opera v pondělí uvedla operu Komedianti od Ruggera Leoncavalla a melodrama Sedlák kavalír od Pietra Mascagniho. Krátce před pauzou, která začala ve 20:40, se objevily první zvěsti o střelbě. Opera se ale rozhodla v představení pokračovat. O vážnosti situace se tak mnozí z publika dozvěděli až při závěrečné děkovačce od ředitele opery Bogdana Roščiče, který návštěvníky informoval o nařízení bezpečnostních sil neopouštět budovu. Ve vyprodaném sále v té době bylo 1000 diváků.

Mluvčí opery, která byla rovněž v budově, uvedla, že návštěvníci zachovali klid a po Roščičově oznámení pokračovali v aplaudování umělcůmm. O hysterii či panice podle ní nebylo ani stopy. Roščić pak pravidelně přítomné seznamoval s aktuálním vývojem událostí.

První skupina, která mohla operu opustit, byly děti vystupující v představení. Jejich rodiče mohli po 23:00 pod ochranou policie přijet a děti si převzít. Krátce před půlnocí se pak organizovala evakuace prvních návštěvníků, a to metrem. Soupravy odjížděly linkou číslo čtyři směrem na konečnou stanici Hütteldorf, tedy směrem z centra Vídně. Po půlnoci byla vypravena i evakuační souprava s posledními lidmi opačnou trasou.

Útok zaskočil i návštěvníky nedalekého divadla Burgtheater, které bylo v kontaktu s policií od samého počátku. Divadlo na výzvu úřadů uzavřelo dveře zevnitř tak, aby mohly být použity jen jako únikové cesty. Diváci byli rovněž vyzváni, aby budovu neopouštěli. Informoval je osobě ředitel Martin Kušej, který původně plánoval proslov k publiku v souvislosti s nadcházející karanténou. "Lidé byli velmi nápomocní a zachovali naprostý klid," uvedla mluvčí divadla. Divadlo se evakuace dočkalo po zhruba tříhodinovém čekání, hosté ho podobně jako ze Státní opery opustili metrem.

Kvůli teroristickému útoku uvízla asi tisícovka návštěvníků také v budově Koncertního domu (Konzerthaus), kde se konaly dva koncerty bubeníka Martina Grubingera se salcburským dechovým orchestrem. Zatímco posluchači prvního koncertu, který skončil ve 20:00, stihli ještě nerušeně odejít, návštěvníci toho druhého v budově uvízli. Koncertní dům nakonec za doprovodu policie opustili okolo půlnoci, a to rovněž metrem.

Naopak publikum, které si přišlo poslechnout Vídeňské symfoniky ve Zlatém sále Hudebního spolku (Musikverein), mohlo ještě sál i budovu opustit, protože vystoupení skončilo před 20:30. To ale nemohla asi stovka hostů ve Skleněném sále Hudebního spolku, kde ve 20:00 začalo vystoupení kytaristy Hanse Theessinka. Poslední skupina byla evakuována po půlnoci asi v 0:20.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Vídeň, Rakousko Rakousko Divadla

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy