Polská policie nalezla poblíž hranic s Běloruskem tělo mladého Syřana

Polská policie nalezla u hranic s Běloruskem tělo mladého Syřana. Příčina jeho smrti zatím nebyla zjištěna, informovala dnes na twitteru policie Podleského vojvodství. Ve stejné oblasti se v noci pokusila překročit hranice zhruba stovka migrantů. Bělorusové zde podle polských pohraničníků strhli část improvizovaného hraničního plotu.

Policie v Polsku

Na běloruské straně hranice s Polskem táboří několik tisíc migrantů, kteří se snaží dostat do Evropské unie. Americký prezident Joe Biden řekl, že Washington sdělil své znepokojení ohledně situace na polsko-běloruských hranicích jak Rusku, tak Bělorusku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl podíl Moskvy na této migrační krizi.

"Včera (v pátek) byla v lese u hranic nedaleko (vesnice) Wólka Terechowska nalezena mrtvola mladého muže syrské národnosti. Vyšetřování provedené na místě nálezu těla neumožnilo jednoznačně určit příčinu smrti," uvedla policie na twitteru. Mluvčí místní policie Tomasz Krupa později dodal, že mrtvému Syřanovi bylo kolem 20 let. Podle agentury AP se jedná o devátého mrtvého na polsko-běloruských hranicích během současné migrační krize, agentura AFP píše o 11 mrtvých.

Polští pohraničníci informovali, že Bělorusové v noci strhli část hraničního plotu, který předtím Poláci vztyčili. "V noci v oblasti Czeremchy začali běloruští vojáci ničit dočasný hraniční zátaras. Pomocí služebního vozidla vytrhali sloupky plotu a strhli ostnatý drát. Polské jednotky přitom oslepovali laserovými paprsky a stroboskopickými světly," informovali pohraničníci na twitteru. "Nedaleko čekala skupina asi 100 migrantů na příležitost k nelegálnímu překročení hranice. Bělorusové vybavili cizince slzným plynem, který byl použit proti polským silám. Tomuto a dalším pokusům o nelegální překročení hranic bylo zabráněno," dodali.

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média informující o migrační krizi jsou tak odkázána na informace úřadů. Polsko nyní chystá změnu zákonů o ochraně hranic, po níž novináři z celostátních médií budou moci v pohraničí pobývat za podmínek stanovených pohraniční stráží.

Bělorusko dnes uvedlo, že počet migrantů přicházejících do provizorního tábora na hranicích každým dnem roste a že skupina až 100 lidí přešla na polské území. Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński odhadl, že na hranici táboří asi 1500 lidí.

Polská armáda dnes zveřejnila záběry, které podle ní ukazují skupinu asi 50 migrantů, které běloruské síly eskortují přes hranici. V Litvě pohraniční stráž publikovala záběry, na nichž je vidět 70 migrantů, které údajně přivezli na hranici země Bělorusové v kamionech.

Americký prezident Biden o krizi ve středu jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V pátek vyjádřil nad situací znepokojení. Von der Leyenová po rozhovoru s Bidenem uvedla, že USA v prosinci zavedou nové sankce proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Rád bych, aby to všichni věděli. Nemáme s tím nic společného," konstatoval dnes ruský prezident Putin v rozhovoru s televizí Věsti. Reagoval na obvinění ze Západu, že se Moskva na vysíláním běženců k běloruským hranicím s Polskem podílí. Za situaci podle Putina nemůže ani Bělorusko, za politickými, vojenskými a ekonomickými důvody této krize stojí země Západu. Ruský prezident dodal, že Západ se vojensky angažoval v Iráku, odkud je nemálo migrantů, kteří nyní směřují za sociálními výhodami západních zemí. Většina běženců se podle něj chce dostat do Německa.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako Irák nebo Sýrie a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv. Polsko, Litva a Lotyšsko posilují své hranice ve snaze zablokovat nově otevřenou migrační trasu. S blížící se zimou je situace stále nebezpečnější.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Pražští hygienici letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

08.12.2021 11:30 Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Brazílie otočila boj s covidem. Z noční můry se dostala díky očkování

08.12.2021 09:55 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

Německá policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:17 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Slovensko uvolní restrikce pro obyvatele naočkované proti covidu

08.12.2021 16:38 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Británie a Austrálie se přidávají k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 16:17 Premiéři Británie a Austrálie dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni únorové…

Angela Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství svému nástupci…

08.12.2021 15:39 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Vraždu rodiny u Berlína zřejmě spáchal otec. Padělal očkovací certifikát,…

08.12.2021 15:14 Pravděpodobnou vraždu manželky a svých tří dětí u Berlína nejspíše spáchal otec v důsledku obav, že…

Scholz déle než čtyři roky nevydrží, myslí si většina Němců

08.12.2021 14:46 Dvě třetiny Němců nevěří, že nový sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz bude vládnout déle než…

Německo má vládu. Kancléřem se stal Scholz, prezident jmenoval ministry

08.12.2021 14:14 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Scholz bude jednat, kde Merkelová reagovala, říká autor biografie o…

08.12.2021 12:47 Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Zároveň už…

Hrozba vyloučení z veřejného života vede k vyšší proočkovanosti, ukazuje…

08.12.2021 12:28 Hrozba vyloučení neočkovaných z mnoha oblastí veřejného života zvyšuje ochotu lidí nechat si dát…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

08.12.2021 12:25 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Související:

Právě se děje

reklama