Polská policie nalezla poblíž hranic s Běloruskem tělo mladého Syřana

Polská policie nalezla u hranic s Běloruskem tělo mladého Syřana. Příčina jeho smrti zatím nebyla zjištěna, informovala dnes na twitteru policie Podleského vojvodství. Ve stejné oblasti se v noci pokusila překročit hranice zhruba stovka migrantů. Bělorusové zde podle polských pohraničníků strhli část improvizovaného hraničního plotu.

Policie v Polsku

Na běloruské straně hranice s Polskem táboří několik tisíc migrantů, kteří se snaží dostat do Evropské unie. Americký prezident Joe Biden řekl, že Washington sdělil své znepokojení ohledně situace na polsko-běloruských hranicích jak Rusku, tak Bělorusku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl podíl Moskvy na této migrační krizi.

"Včera (v pátek) byla v lese u hranic nedaleko (vesnice) Wólka Terechowska nalezena mrtvola mladého muže syrské národnosti. Vyšetřování provedené na místě nálezu těla neumožnilo jednoznačně určit příčinu smrti," uvedla policie na twitteru. Mluvčí místní policie Tomasz Krupa později dodal, že mrtvému Syřanovi bylo kolem 20 let. Podle agentury AP se jedná o devátého mrtvého na polsko-běloruských hranicích během současné migrační krize, agentura AFP píše o 11 mrtvých.

Polští pohraničníci informovali, že Bělorusové v noci strhli část hraničního plotu, který předtím Poláci vztyčili. "V noci v oblasti Czeremchy začali běloruští vojáci ničit dočasný hraniční zátaras. Pomocí služebního vozidla vytrhali sloupky plotu a strhli ostnatý drát. Polské jednotky přitom oslepovali laserovými paprsky a stroboskopickými světly," informovali pohraničníci na twitteru. "Nedaleko čekala skupina asi 100 migrantů na příležitost k nelegálnímu překročení hranice. Bělorusové vybavili cizince slzným plynem, který byl použit proti polským silám. Tomuto a dalším pokusům o nelegální překročení hranic bylo zabráněno," dodali.

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média informující o migrační krizi jsou tak odkázána na informace úřadů. Polsko nyní chystá změnu zákonů o ochraně hranic, po níž novináři z celostátních médií budou moci v pohraničí pobývat za podmínek stanovených pohraniční stráží.

Bělorusko dnes uvedlo, že počet migrantů přicházejících do provizorního tábora na hranicích každým dnem roste a že skupina až 100 lidí přešla na polské území. Polský ministr vnitra Mariusz Kamiński odhadl, že na hranici táboří asi 1500 lidí.

Polská armáda dnes zveřejnila záběry, které podle ní ukazují skupinu asi 50 migrantů, které běloruské síly eskortují přes hranici. V Litvě pohraniční stráž publikovala záběry, na nichž je vidět 70 migrantů, které údajně přivezli na hranici země Bělorusové v kamionech.

Americký prezident Biden o krizi ve středu jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V pátek vyjádřil nad situací znepokojení. Von der Leyenová po rozhovoru s Bidenem uvedla, že USA v prosinci zavedou nové sankce proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

"Rád bych, aby to všichni věděli. Nemáme s tím nic společného," konstatoval dnes ruský prezident Putin v rozhovoru s televizí Věsti. Reagoval na obvinění ze Západu, že se Moskva na vysíláním běženců k běloruským hranicím s Polskem podílí. Za situaci podle Putina nemůže ani Bělorusko, za politickými, vojenskými a ekonomickými důvody této krize stojí země Západu. Ruský prezident dodal, že Západ se vojensky angažoval v Iráku, odkud je nemálo migrantů, kteří nyní směřují za sociálními výhodami západních zemí. Většina běženců se podle něj chce dostat do Německa.

Polsko i Evropská unie obviňují běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci ze zemí jako Irák nebo Sýrie a využívá je jako zbraň v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že na jeho režim uvalila sankce kvůli represím proti prodemokratické opozici a porušování lidských práv. Polsko, Litva a Lotyšsko posilují své hranice ve snaze zablokovat nově otevřenou migrační trasu. S blížící se zimou je situace stále nebezpečnější.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Británie a Francie hlásí komunitní přenos omikronu, zpřísní opatření

06.12.2021 20:30 V Británii už se varianta koronaviru omikron potvrdila u 336 lidí, z nichž někteří necestovali mimo…

Státy EU se shodly na principech minimální mzdy

06.12.2021 19:00 Aktualizováno Státy Evropské unie se shodly na společných principech, podle nichž by v budoucnu měly určovat…

EU už darovala více než 350 milionů dávek vakcín, uvedla von der Leyenová

06.12.2021 18:25 Členské státy Evropské unie dosud třetím zemím věnovaly více než 350 milionů dávek vakcíny proti…

Slovenský ministr kvůli covidové situaci navrhuje prodloužit lockdown

06.12.2021 15:24 Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský oznámil, že kvůli nepříznivé epidemické situaci…

Slovenský úřad chce trestat šíření hoaxů až vězením

06.12.2021 14:31 Slovenské ministerstvo spravedlnosti i v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 navrhlo změnou…

Novým rakouským kancléřem se stal Karl Nehammer

06.12.2021 13:34 Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer dnes složil přísahu a stal se třetím rakouským kancléřem za…

V Německu přibylo za poslední den 27.836 nově nakažených

06.12.2021 08:05 Německo registruje 27.836 nových koronavirových infekcí za posledních 24 hodin, což je méně než…

V Bruselu protestovalo osm tisíc lidí proti opatřením. Část z nich útočila…

05.12.2021 19:59 Tisíce lidí dnes pochodovaly centrem Bruselu na protest proti zpřísnění protipandemických opatření.…

Počet nakažených variantou omikron v Dánsku prudce stoupá

05.12.2021 17:59 Počet potvrzených případů nákazy novou variantou koronaviru omikron v Dánsku dnes stoupl na 183.…

Papež František zkritizoval lhostejnost Evropy vůči migrantům

05.12.2021 13:01 Papež František se dnes po pěti letech vrátil na řecký ostrov Lesbos. V tamním uprchlickém táboře…

Související:

Právě se děje

reklama