Boj za práva menšin? V Evropě není samozřejmost, kousek od našich hranic je potlačují

Sexuální menšiny to v Polsku nemají jednoduché dlouhodobě, přičemž se situace vzhledem k blížícím se prezidentským volbám začíná vyhrocovat. Vládní Právo a spravedlnost (PiS) a její prezidentský kandidát a současný polský prezident Andrzej Duda, se gayům a lesbám rozhodli doslova vyhlásit válku a nazvali je "ideologií".

Prague Pride
doporučujeme

Že je situace v jedné z nejhomofobnějších zemí v Evropě vážná, potvrdil server Politico.eu. V posledních dnech se zdá jako být hlavním tématem volby polského prezidenta, jejíž první kolo se uskuteční 28. června, byli jenom příslušníci LGBT minority a jejich práva. To, čemu jejich odpůrci, říkají "LGBT ideologií", nazval Duda nebezpečím, které předčí dokonce i komunismus. 

Vedoucí jeho kampaně a europoslanec Joachim Brudziński, dokonce napsal na svém twitterovém účtu, že Polsko je nejkrásnější bez LGBT. Urážlivými a hanlivými výroky nešetřili ani ostatní političtí reprezentanti vládního PiS. Poslanec Przemysław Czarnek například řekl, že si homosexuální účastníci pochodu hrdosti v Los Angeles nejsou rovni s "normálními" lidmi. Jiný zákonodárce za PiS dokonce přitvrdil a řekl, že LGBT vůbec nejsou lidé.

Tato vlna útoků utvrdila polskou LGBT komunitu v tom, že stále pro nezanedbatelnou část tamního voličstva zůstane nežádoucím číslo jedna, když se za ně nepostavila dokonce ani opozice. "Že je polská vláda extrémně homofobní, jsem věděl vždycky. Když už to ale řekl dokonce i prezident, tak se akorát potvrdilo mé přesvědčení, že tu nejsem vítaný," řekl Kuba Malec, 24letý student ekonomie.

Zahrát na homofobní strunu s cílem oslovit širší spektrum voličů není v Polsku ničím neobvyklým. Z Dudovy strany se jedná v podstatě o kopii strategie, kterou během loňských voleb do Evropského parlamentu volila současná vládní PiS. Polští gayové a lesby se museli pořádat s útoky nacionalistů na své akce (někteří neváhali použít dokonce i bomby), katolickým biskupem nazývajícím je "duhovým morem" a starosty prohlašujícími svá města za "zóny bez LGBT".

Dawid Mycek, který spolu se svým manželem Jakubem (svůj sňatek uzavřeli v Portugalsku, které taková manželství uznává od roku 2010), vede kampaň na sociálních sítích za homosexuální sňatky v Polsku se nechal slyšet, že ač byl na podobné komentáře zvyklý z dřívějška, přesto ho Dudova slova překvapila. "Neuvěřitelné, že si muž, který zastává post nejvyššího ústavního činitele v zemi, upevňuje svojí příští pozici na základě nenávisti. Bylo to pro nás zdrcující a znepokující," řekl. 

Po velké vlně kritiky ze zahraničí, kterou vyvolaly jeho komentáře, začal polský prezident mírně couvat a hájit se, že byly pouze vytrženy z kontextu. Americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová poznamenala, že USA odsuzují jakoukoliv formu diskriminace a nenávisti na základě rasy, náboženství, etnika či sexuální orientace.

Liknavá opozice

Ačkoliv se mezi některými prezidentovými protikandidáty vyskytli tací, kteří jej za jeho výroky odsoudili, jednalo se z jejich strany pouze o velmi mírnou kritiku. Zřejmě si ani oni nechtějí proti sobě poštvat své voliče, kdyby byli příliš pro-LGBT. Szymon Hołownia, nezávislý středopravicový kandidát s vazbami na katolickou církev, například řekl, že má obavy, aby tato slova neměla za následek něčí sebevraždu.

Rafał Trzaskowski, varšavský liberální starosta za opoziční Občanskou platformu a Dudův hlavní soupeř, se k tomu zase vyjádřil tak, že jej znepokojuje, jakým směrem se ubírá předvolební kampaň. Ačkoliv byl v minulosti hodně nakloněný LGBT, nyní tahá za pomyslnou záchrannou brzdu. V roce 2018, když se ucházel o místo starosty, například podpořil legalizaci registrovaného partnerství, nyní se tomuto tématu vyhýbá. Zřejmě ví, že by jej mohlo silně politicky poškodit, když se proti tomu staví téměř polovina Poláků. To zděsilo také polské LGBT aktivisty, kteří v něm zpočátku viděli jistou naději. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 395 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla porážky prasat

10.07.2020 11:40 V Německu ve čtvrtek přibylo 395 nových případů koronaviru, což je o 47 méně než o den dříve.…

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 10:48 Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

Sesuv skály v Rakousku si vyžádal tři mrtvé, dnes bylo vyproštěno tělo…

10.07.2020 09:56 Středeční sesuv skály v turisty oblíbené Medvědí soutěsce v jihorakouské spolkové zemi Štýrsko si…

Řecko schválilo zákon o demonstracích, tisíce lidí proti němu protestují

10.07.2020 07:23 Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy