Pouliční války v Katalánsku: 182 zraněných, létaly kameny a zápalné lahve

Nejméně 182 zraněných si vyžádaly páteční střety mezi demonstranty a příslušníky policie v Barceloně a dalších městech v Katalánsku. Policie k výslechu předvedla přes 80 lidí. Původně pokojný protest více než půlmilionu lidí proti vysokým trestům pro katalánské separatistické politiky přerostl v pátek večer v Barceloně v násilí.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Španělská policie
doporučujeme

Podle španělských úřadů byly potyčky mezi demonstranty a členy bezpečnostních sil hlášeny v pátek kromě Barcelony z dalších katalánských měst Girony, Tarragony a Lleidy. Podle dnešní zprávy ministerstva vnitra jenom v Barceloně bylo zraněno 152 lidí.

Maskovaní mladíci zablokovali v Barceloně široký bulvár vedoucí blízko policejního ústředí, zapálili velké popelnice a házeli kameny, plechovky a láhve na řady policejních těžkooděnců. Vyplenili také místní pobočku banky Santander. V centru města byl ještě ráno cítit kouř a zaměstnanci dokončovali úklid.

O situaci v Barceloně jednal na krizové schůzce katalánský premiér Quim Torra s ministrem vnitra Miquelem Buchou a dalšími členy kabinetu. Torra prohlásil, že podobné násilí "v Katalánsku nikdy dříve neexistovalo". Později pak řekl před novináři, že je třeba, aby k jednacímu stolu sedl také předseda španělské vlády. "Násilí nikdy nebylo a nebude náš způsob. V Barceloně, v Tarragoně ani v Lleidě nebo Gironě," řekl.

Torra je příznivcem nezávislosti Katalánska a tento týden prohlásil, že by Katalánci měli o nezávislosti na Španělsku znovu hlasovat do dvou let. Dnes k tomu řekl, že je třeba respektovat vůli lidí. "Půjdeme tak daleko, jak si Katalánci budou přát," dodal.

zdroj: YouTube

"Pan Torra musí násilí důrazně odsoudit, což dosud neučinil," vzkázal Sánchez katalánskému premiérovi, jenž by podle něj měl stavět mosty mezi Katalánci, kteří si odtržení regionu nepřejí.

"Španělská vláda opakuje, že problémem Katalánska není nezávislost, která nenastane, protože je protiprávní a většina Katalánců si ji nepřeje, nýbrž vzájemné soužití," dodal premiér Sánchez ve vyjádření.

Na dnešní večer (18:00 SELČ) svolala skupina radikálních mladých Arran novou demonstraci v Barceloně proti "policejnímu násilí" a za "osvobození všech politických vězňů". Policie se obává dalších střetů a majitelům obchodů v centru města vzkázala, aby raději v čas protestu zavřeli.

Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka, do níž se v pátek zapojily velké skupiny zaměstnanců. 

Do katalánské metropole rovněž dorazilo v pátek odpoledne několik pochodů z jiných měst a v ulicích bylo podle policie k večeru na 525.000 lid, organizátoři podle španělského tisku uvádějí, že v ulicích bylo tři čtvrtě milionu lidí

Úřadující španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že od zahájení protestů bylo zadrženo 128 lidí. Zraněno bylo podle regionálních a centrálních úřadů od pondělka asi 400 lidí, polovina z nich policistů. Podle dnešních zpráv bude k výslechu předvedeno 83 lidí. Grande-Marlaska odmítá tvrzení, že policie zasahovala příliš tvrdě. Muži zákona mají podle něj situaci pod kontrolou.

Protesty narušily i dopravu a v pátek bylo uzavřeno několik hlavních silničních tahů. Ještě dnes zůstala uzavřena dálnice vedoucí do Francie.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko má první případ koronaviru, v Itálie je už 374 nakažených

26.02.2020 14:00 Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá…

Nevíme, jak dlouho tu budeme, stěžují si Češi na Tenerife

26.02.2020 13:27 V pondělí jim začal 12denní pobyt v hotelu na slunném španělském ostrově Tenerife. Pro pětičlennou…

Francie ohlásila druhé úmrtí na koronavirus Covid-19, prvního Francouze

26.02.2020 13:15 Aktualizováno Francie dnes potvrdila druhé úmrtí kvůli novému typu koronaviru. Jde o prvního Francouze, který…

Původcem epidemie Covid-19 v Itálii je sportovec. Na testy čekal 36 hodin

26.02.2020 13:02 Osmatřicetiletý amatérský fotbalista Mattia navštívil na začátku minulého týdne nemocnici v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama