Španělské úřady pátrají po katalánském vůdci Carlosovi Puigdemontovi. Ten se nečekaně objevil v Barceloně, aby zde oslovil davy. V exilu je od roku 2017, kdy se podílel na referendu o katalánské nezávislosti, které španělské soudy vyhodnotily jako protiústavní.
Španělské úřady zahájily pátrání po katalánském vůdci Puigdemontovi ve čtvrtek, když se překvapivě vrátil z exilu do vlasti a pronesl krátký projev k davům v Barceloně, jak uvedla britská stanice BBC. „Po bouřlivých 24 hodinách na útěku se Puigdemont vrátil do Belgie, kde žije,“ prohlásil generální tajemník jeho strany Jordi Turull.
Katalánský lídr se vrátil přesně v den, kdy katalánský parlament hlasoval o tom, jestli se regionálním prezidentem stane socialistický politik Salvador Illa. Policie nyní čelí vážným otázkám, jak píše server Politico.
Dva policisté totiž byli zatčeni a obviněni z napomáhání k politikovu útěku. „Odpovědnost za operaci nesla Mossos d'Esquadra, což je integrální policie s kompetencemi v oblasti bezpečnosti v Katalánsku, konkrétně v oblasti justiční policie,“ přiblížilo španělské ministerstvo vnitra.
Puigdemont se v roce 2017 podílel na neúspěšné snaze o odtržení Katalánska. Tamní vůdci tehdy zorganizovali referendum podporující nezávislost, španělský ústavní soud ho následně označil za nezákonné.
Madrid v regionu posléze zavedl přímou vládu a Puigdemont uprchl do Bruselu. „Uspořádání referenda není a nikdy nebude zločinem,“ zvolal katalánský vůdce předtím, než zmizel nejen ze zraků veřejnosti, ale i bezpečnostních složek. Jeho právní zástupce Gonzalo Boye následně potvrdil, že Puigdemont opustil Španělsko a míří do svého domova v belgickém Waterloo.
Katalánsko má vlastní jazyk, kulturu a tradice, které se liší od zbytku Španělska. Během historie se několikrát pokusilo získat větší autonomii. V posledních desetiletích snahy o nezávislost zesílily, zejména po finanční krizi v roce 2008, kdy se mnoho Katalánců cítilo ekonomicky utlačováno centrální vládou.
Nejvýznamnější událostí bylo neoficiální referendum v roce 2014 a následné referendum v roce 2017, které španělská vláda prohlásila za nelegální. Přesto se ho zúčastnilo mnoho lidí a většina hlasovala pro nezávislost.
Španělská vláda opakovaně prohlásila, že katalánská nezávislost je protiústavní. Po referendu v roce 2017 byla katalánská autonomie dočasně pozastavena a mnoho katalánských politiků bylo zatčeno nebo uprchlo do zahraničí.
Katalánsko dnes už opět má určitou míru autonomie, ale mnozí obyvatelé si přejí úplnou nezávislost. Dialog mezi katalánskými a španělskými politickými představiteli pokračuje, ale řešení zatím nebylo nalezeno.
Související

Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Pět desítek osobností vyzvalo k amnestii pro katalánské politiky
Carles Puigdemont , Policie Španělsko , Katalánsko , Španělsko Barcelona , Španělsko
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Příměří nevydrželo ani půl dne. Rusko útočilo už šest hodin po jeho vyhlášení, prohlásil Zelenskyj
před 1 hodinou

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?
před 2 hodinami

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly
včera

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad
včera

Důchody v Česku prošly velkou změnou. Úřad hlásí, že má hotovo
Aktualizováno včera

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině
včera

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“
včera

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský
včera

Fanouškům Baníku explodovala pyrotechnika. Policie hlásí několik zraněných
včera

Překvapivé počasí. Meteorologové vysvětlili, proč na Velký pátek tak pršelo
včera

Čecha přepadla skupinka mladíků ve Vídni. Případ řeší policie
včera

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
včera

Řádění šílence na Tachovsku. Autem málem srazil několik lidí, byl pod vlivem drog
včera

Tragický náraz do stromu. Policie hledá svědky nehody na Orlickoústecku
včera

Obchody jsou zatím o Velikonocích otevřené. Nebude to platit po celé svátky
včera

Američané jsou připraveni na ústupky ve prospěch Ruska. Jde o Krym
včera

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí
včera

Další útok nožem v Německu. Mladík pobodal dva lidi před obchodem
včera

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka
včera
Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Zdroj: Lucie Podzimková