Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel

Španělské úřady pátrají po katalánském vůdci Carlosovi Puigdemontovi. Ten se nečekaně objevil v Barceloně, aby zde oslovil davy. V exilu je od roku 2017, kdy se podílel na referendu o katalánské nezávislosti, které španělské soudy vyhodnotily jako protiústavní.

Španělské úřady zahájily pátrání po katalánském vůdci Puigdemontovi ve čtvrtek, když se překvapivě vrátil z exilu do vlasti a pronesl krátký projev k davům v Barceloně, jak uvedla britská stanice BBC. „Po bouřlivých 24 hodinách na útěku se Puigdemont vrátil do Belgie, kde žije,“ prohlásil generální tajemník jeho strany Jordi Turull. 

Katalánský lídr se vrátil přesně v den, kdy katalánský parlament hlasoval o tom, jestli se regionálním prezidentem stane socialistický politik Salvador Illa. Policie nyní čelí vážným otázkám, jak píše server Politico.

Dva policisté totiž byli zatčeni a obviněni z napomáhání k politikovu útěku. „Odpovědnost za operaci nesla Mossos d'Esquadra, což je integrální policie s kompetencemi v oblasti bezpečnosti v Katalánsku, konkrétně v oblasti justiční policie,“ přiblížilo španělské ministerstvo vnitra. 

Puigdemont se v roce 2017 podílel na neúspěšné snaze o odtržení Katalánska. Tamní vůdci tehdy zorganizovali referendum podporující nezávislost, španělský ústavní soud ho následně označil za nezákonné.

Madrid v regionu posléze zavedl přímou vládu a Puigdemont uprchl do Bruselu. „Uspořádání referenda není a nikdy nebude zločinem,“ zvolal katalánský vůdce předtím, než zmizel nejen ze zraků veřejnosti, ale i bezpečnostních složek. Jeho právní zástupce Gonzalo Boye následně potvrdil, že Puigdemont opustil Španělsko a míří do svého domova v belgickém Waterloo. 

Katalánsko má vlastní jazyk, kulturu a tradice, které se liší od zbytku Španělska. Během historie se několikrát pokusilo získat větší autonomii. V posledních desetiletích snahy o nezávislost zesílily, zejména po finanční krizi v roce 2008, kdy se mnoho Katalánců cítilo ekonomicky utlačováno centrální vládou.

Nejvýznamnější událostí bylo neoficiální referendum v roce 2014 a následné referendum v roce 2017, které španělská vláda prohlásila za nelegální. Přesto se ho zúčastnilo mnoho lidí a většina hlasovala pro nezávislost. 

Španělská vláda opakovaně prohlásila, že katalánská nezávislost je protiústavní. Po referendu v roce 2017 byla katalánská autonomie dočasně pozastavena a mnoho katalánských politiků bylo zatčeno nebo uprchlo do zahraničí.

Katalánsko dnes už opět má určitou míru autonomie, ale mnozí obyvatelé si přejí úplnou nezávislost. Dialog mezi katalánskými a španělskými politickými představiteli pokračuje, ale řešení zatím nebylo nalezeno.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Policie Španělsko Katalánsko Španělsko Barcelona Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Orbán se rozčiloval nad pomalou pomocí EU. Ta už ale je na cestě, Česku připadnou dvě miliardy

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek dopoledne kritizoval Evropskou unii za nedostatečnou rychlost pomoci po povodních. Ve skutečnosti ale už je uvolněno deset miliard eur, z toho dvě půjdou České republice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy