Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel

Španělské úřady pátrají po katalánském vůdci Carlosovi Puigdemontovi. Ten se nečekaně objevil v Barceloně, aby zde oslovil davy. V exilu je od roku 2017, kdy se podílel na referendu o katalánské nezávislosti, které španělské soudy vyhodnotily jako protiústavní.

Španělské úřady zahájily pátrání po katalánském vůdci Puigdemontovi ve čtvrtek, když se překvapivě vrátil z exilu do vlasti a pronesl krátký projev k davům v Barceloně, jak uvedla britská stanice BBC. „Po bouřlivých 24 hodinách na útěku se Puigdemont vrátil do Belgie, kde žije,“ prohlásil generální tajemník jeho strany Jordi Turull. 

Katalánský lídr se vrátil přesně v den, kdy katalánský parlament hlasoval o tom, jestli se regionálním prezidentem stane socialistický politik Salvador Illa. Policie nyní čelí vážným otázkám, jak píše server Politico.

Dva policisté totiž byli zatčeni a obviněni z napomáhání k politikovu útěku. „Odpovědnost za operaci nesla Mossos d'Esquadra, což je integrální policie s kompetencemi v oblasti bezpečnosti v Katalánsku, konkrétně v oblasti justiční policie,“ přiblížilo španělské ministerstvo vnitra. 

Puigdemont se v roce 2017 podílel na neúspěšné snaze o odtržení Katalánska. Tamní vůdci tehdy zorganizovali referendum podporující nezávislost, španělský ústavní soud ho následně označil za nezákonné.

Madrid v regionu posléze zavedl přímou vládu a Puigdemont uprchl do Bruselu. „Uspořádání referenda není a nikdy nebude zločinem,“ zvolal katalánský vůdce předtím, než zmizel nejen ze zraků veřejnosti, ale i bezpečnostních složek. Jeho právní zástupce Gonzalo Boye následně potvrdil, že Puigdemont opustil Španělsko a míří do svého domova v belgickém Waterloo. 

Katalánsko má vlastní jazyk, kulturu a tradice, které se liší od zbytku Španělska. Během historie se několikrát pokusilo získat větší autonomii. V posledních desetiletích snahy o nezávislost zesílily, zejména po finanční krizi v roce 2008, kdy se mnoho Katalánců cítilo ekonomicky utlačováno centrální vládou.

Nejvýznamnější událostí bylo neoficiální referendum v roce 2014 a následné referendum v roce 2017, které španělská vláda prohlásila za nelegální. Přesto se ho zúčastnilo mnoho lidí a většina hlasovala pro nezávislost. 

Španělská vláda opakovaně prohlásila, že katalánská nezávislost je protiústavní. Po referendu v roce 2017 byla katalánská autonomie dočasně pozastavena a mnoho katalánských politiků bylo zatčeno nebo uprchlo do zahraničí.

Katalánsko dnes už opět má určitou míru autonomie, ale mnozí obyvatelé si přejí úplnou nezávislost. Dialog mezi katalánskými a španělskými politickými představiteli pokračuje, ale řešení zatím nebylo nalezeno.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Policie Španělsko Katalánsko Španělsko Barcelona Španělsko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

před 2 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

včera

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy