Carles Puigdemont

Mossos d'Esquadra (Katalánská policie)

Žalobci tvrdí, že katalánské separatisty podporovalo Rusko

Rusko bylo připraveno poslat až 10.000 svých vojáků do Katalánska v případě, že by se tento region v roce 2017 odtrhl od Španělska. Tvrdí to žalobci, kteří ve středu nařídili zatčení 21 příznivců katalánské samostatnosti, napsala ve středu agentura AP. Podle obžaloby katalánští separatisté dostali v roce 2017 podporu Ruska v šíření dezinformací.
Carles Puigdemont

Puigdemont chce další referendum, shání peníze

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont vyzval příznivce nezávislosti Katalánska, aby svým finančním příspěvkem pomohli splatit více než čtyři miliony eur (100 milionů Kč), které mají regionální politici vrátit do státní pokladny v souvislosti s uspořádáním nepovoleného referenda v roce 2017. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Quim Torra (Katalánsko)

Rozruch v katalánském parlamentu. Na schůzi poprvé dorazili věznění politici

Vůdci katalánského hnutí za nezávislost, kteří byli odsouzeni za vzpouru a posláni do vězení, dnes vystoupili v katalánském parlamentu. Trvají přitom na své nevině. Šestici politiků v čele s bývalým viceprezidentem katalánské vlády Oriolem Junquerasem bylo dovoleno opustit cely, aby se zúčastnili jednání komise vyšetřující dočasné převzetí správy Katalánska španělskou vládou z října 2017. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.
Katalánsko, ilustrační foto

Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení demonstrací a násilností, které od počátku tohoto týdne probíhají nejen v ulicích Katalánska. Situace není nadále udržitelná, katalánské odbory navíc na dnešní den plánují všeobecnou stávku. Centrální vláda v Madridu proto začíná uvažovat nad převzetím kontroly nad katalánskou policií.
Carles Puigdemont

Šrumec před europarlamentem. Tisíce lidí demonstrují za katalánské separatisty

Několik tisíc lidí demonstruje ve Štrasburku před budovou Evropského parlamentu (EP), kde dnes začalo jeho ustavující zasedání. Účastníci manifestace požadují, aby funkci europoslance mohli vykonávat i tři separatističtí Katalánci Carles Puigdemont, Antoni Comín a Carlos Junqueras. Ti byli zvoleni v květnových evropských volbách, ale dva z nich jsou na útěku před španělskou justicí a třetí je ve vazbě.
Carles Puigdemont

Katalánský separatista Junqueras nesmí převzít euromandát, v pasti je i Puigdemont

Bývalý místopředseda katalánské regionální vlády Oriol Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě a je obžalován ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017, se zatím nestane europoslancem, ač jím byl v květnových volbách zvolen. Španělský nejvyšší soud mu totiž nepovolil, aby se v pondělí účastnil v Madridu přísahy španělských europoslanců. Informovala o tom místní média.
Carles Puigdemont

Španělsko dupe po právech Katalánců? Separatisté žádají eurokomisi, aby zakročila

Část katalánských separatistů v čele s expremiérem tohoto španělského autonomního regionu Carlesem Puigdemontem chce, aby EU zahájila vůči Španělsku stejnou proceduru ohledně stavu právního státu, jakou unie vede vůči Polsku a Maďarsku. Příslušnou iniciativu představili zástupci katalánských separatistů ve čtvrtek v Bruselu spolu s občany šesti unijních zemí.
Carles Puigdemont

Proces s katalánskými politiky vrcholí. Soud vyslýchal poslední obžalované

Před španělským nejvyšším soudem, kde nedávno začal proces s 12 katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti, dnes vypovídali dva poslední obžalovaní. Bývalá předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová a aktivista Jordi Cuixart, jimž oběma hrozí až 17 let vězení za vzpouru, označili proces za zpolitizovaný. Ve středu začnou výpovědi svědků, předvolán je i španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda nyní souzené vedení Katalánska v říjnu 2017 sesadila.
Katalánsko, ilustrační foto

Začal proces s katalánskými politiky, za vzpouru jim hrozí přísné tresty

Před španělským nejvyšším soudem v Madridu začne v úterý dlouho očekávaný proces s bývalým vedením Katalánska, označovaný místními médii za proces století. Celkem 12 politiků, včetně exministrů regionální vlády, je obžalováno kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska. Devíti z nich hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení. V procesu, přenášeném v přímém přenosu na internetu, má vypovídat na 600 svědků, včetně expremiéra Mariana Rajoye. Po dobu procesu plánují katalánští separatisté demonstrace v Madridu, v Katalánsku i v zahraničí.
Katalánsko, ilustrační foto

Španělsko se s katalánskými politiky nemazlí. Prokuratura žádá až 25 let za vzpouru

Španělská prokuratura obžalovala bývalé vedení Katalánska ze vzpoury a žádá pro ně vysoké tresty, nejvyšší trest vězení (25 let) navrhuje pro bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase. Téměř dvě desítky politiků prokuratura obžalovala kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska. Spis nezahrnuje obžalobu uprchlých politiků, tedy ani regionálního expremiéra Carlese Puigdemonta, jejichž kauza bude řešena odděleně, informovala španělská média.
Španělská policie

Demonstrace v Barceloně se zvrtly. Radikálové řádili u parlamentu, 32 zraněných policistů

Španělský premiér Pedro Sánchez odsoudil násilí, k němuž se v pondělí večer uchýlili radikální separatisté v Barceloně. Na twitteru tak dnes reagoval na pondělní střety radikálů s policií u barcelonské budovy regionálního parlamentu, při nichž byly zraněny dvě desítky policistů. Informoval o tom dnes deník El País s tím, že celkem bylo v pondělí při demonstracích v Barceloně zraněno 32 policistů.

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy