Španělský soudce vydal nový evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, důvodem je neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Informují o tom španělská média, podle nichž krok souvisí s dnešním verdiktem nad 12 katalánskými politiky.
Puigdemont je už dva roky na útěku před španělskou justicí a žije v Belgii. Dosud mu hrozilo jen zatčení ve Španělsku, neboť v platnosti byl pouze španělský zatykač.
Evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta vydal soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena, který měl jako vyšetřující soudce na starost kauzu bývalého katalánského vedení. On sám přitom loni v červenci evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta zrušil. Udělal to tehdy poté, co německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Vydáním se tehdy zabýval německý soud, protože Puigdemont nakrátko odjel z Belgie do Německa, kde byl zadržen.
Nyní ale soudce evropský a mezinárodní zatykač obnovil, protože je podle něj šance na vydání Puigdemonta v souvislosti s dnes zveřejněnými rozsudky nad jeho kolegy z bývalé katalánské vlády. V tomto procesu nebyli Puigdemont ani další uprchlí katalánští politici souzeni právě proto, že jsou na útěku.
I belgická justice měla už dříve rozhodovat o vydání Puigdemonta a dalších členů bývalé katalánské vlády uprchlých do Belgie, už v prosinci 2017 ale soudce Llarena eurozatykače na Puigdemonta i exministry zrušil. Podle některých médií se obával, že je Belgie rovněž nevydá kvůli obvinění ze vzpoury, ale možná jen kvůli zpronevěře.
Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v reakci na odsuzující verdikt nejvyššího soudu nad katalánskými politiky uvedl, že ho bude plně respektovat.
Protests getting bigger. Huge turnout of students in Barcelona. pic.twitter.com/by6uKJSLS8 #TsunamiDemocràtic
— Fabian Eberhard (@FabianEberhard) October 14, 2019
"Nikdo není nad zákonem, my všichni jsme povinni zákony dodržovat," uvedl Sánchez. Odmítl také tvrzení separatistů, že katalánští politici dostali tresty vězení za názory, ne za činy. Reagoval na dnešní verdikt nejvyššího soudu nad 12 katalánskými politiky, z nichž většina dostala vysoké tresty vězení za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Sánchez řekl, že rozsudek "absolutně respektuje". V předchozích týdnech někteří spekulovali, že by Sánchez mohl pro katalánské politiky zvažovat milost.
Španělská ústava podle Sáncheze zakotvuje tři zásady. "První je rovnost občanů v dodržování zákonů, druhou je územní rozmanitost a vysoký stupeň samosprávy autonomních regionů a třetí, jako v každé demokratické ústavě, je nedotknutelnost územní celistvosti," prohlásil Sánchez.
Katalánský premiér Quim Torra verdikt španělského soudu odmítl. Na úterý svolal mimořádnou schůzi své regionální vlády a oznámil, že pošle dopis španělskému premiérovi Sánchezovi i králi Felipemu VI.
"(Katalánská) vláda i já odmítáme tento verdikt jako nespravedlivý a nedemokratický... Uspořádat referendum není zločin," uvedl v projevu Torra. Podle ústavního soudu ale španělská ústava neumožňuje autonomním regionům pořádat referenda o otázkách, které se dotýkají všech Španělů.
Torra, jehož separatistická vláda je u moci od loňského května, dnes také řekl, že chce s premiérem Sánchezem a se španělským králem urgentně jednat. Zopakoval také, že bude nadále usilovat o katalánskou republiku. Na rozdíl od předchozí katalánské vlády se ale Torra snažil dosud dojednat referendum se souhlasem Madridu. Nynější premiér Sánchez ale s ním byl vždy ochoten jednat jen o širší autonomii.
"Požadujeme amnestii. Hrozby, vězení a trest nic neřeší. Je to dědictví diktatury, ne rys demokracie," uvedl dnes Torra s odkazem na fašistickou diktaturu Franciska Franka, která skončila v roce 1975.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra Puigdemonta
Carles Puigdemont , Katalánsko , Pedro Sánchez , Quim Torra (Katalánsko) , Španělsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek