Španělský soudce vydal nový evropský zatykač na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, důvodem je neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Informují o tom španělská média, podle nichž krok souvisí s dnešním verdiktem nad 12 katalánskými politiky.
Puigdemont je už dva roky na útěku před španělskou justicí a žije v Belgii. Dosud mu hrozilo jen zatčení ve Španělsku, neboť v platnosti byl pouze španělský zatykač.
Evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta vydal soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena, který měl jako vyšetřující soudce na starost kauzu bývalého katalánského vedení. On sám přitom loni v červenci evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta zrušil. Udělal to tehdy poté, co německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, ale nikoli za vzpouru. Vydáním se tehdy zabýval německý soud, protože Puigdemont nakrátko odjel z Belgie do Německa, kde byl zadržen.
Nyní ale soudce evropský a mezinárodní zatykač obnovil, protože je podle něj šance na vydání Puigdemonta v souvislosti s dnes zveřejněnými rozsudky nad jeho kolegy z bývalé katalánské vlády. V tomto procesu nebyli Puigdemont ani další uprchlí katalánští politici souzeni právě proto, že jsou na útěku.
I belgická justice měla už dříve rozhodovat o vydání Puigdemonta a dalších členů bývalé katalánské vlády uprchlých do Belgie, už v prosinci 2017 ale soudce Llarena eurozatykače na Puigdemonta i exministry zrušil. Podle některých médií se obával, že je Belgie rovněž nevydá kvůli obvinění ze vzpoury, ale možná jen kvůli zpronevěře.
Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v reakci na odsuzující verdikt nejvyššího soudu nad katalánskými politiky uvedl, že ho bude plně respektovat.
Protests getting bigger. Huge turnout of students in Barcelona. pic.twitter.com/by6uKJSLS8 #TsunamiDemocràtic
— Fabian Eberhard (@FabianEberhard) October 14, 2019
"Nikdo není nad zákonem, my všichni jsme povinni zákony dodržovat," uvedl Sánchez. Odmítl také tvrzení separatistů, že katalánští politici dostali tresty vězení za názory, ne za činy. Reagoval na dnešní verdikt nejvyššího soudu nad 12 katalánskými politiky, z nichž většina dostala vysoké tresty vězení za uspořádání neústavního referenda o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Sánchez řekl, že rozsudek "absolutně respektuje". V předchozích týdnech někteří spekulovali, že by Sánchez mohl pro katalánské politiky zvažovat milost.
Španělská ústava podle Sáncheze zakotvuje tři zásady. "První je rovnost občanů v dodržování zákonů, druhou je územní rozmanitost a vysoký stupeň samosprávy autonomních regionů a třetí, jako v každé demokratické ústavě, je nedotknutelnost územní celistvosti," prohlásil Sánchez.
Katalánský premiér Quim Torra verdikt španělského soudu odmítl. Na úterý svolal mimořádnou schůzi své regionální vlády a oznámil, že pošle dopis španělskému premiérovi Sánchezovi i králi Felipemu VI.
"(Katalánská) vláda i já odmítáme tento verdikt jako nespravedlivý a nedemokratický... Uspořádat referendum není zločin," uvedl v projevu Torra. Podle ústavního soudu ale španělská ústava neumožňuje autonomním regionům pořádat referenda o otázkách, které se dotýkají všech Španělů.
Torra, jehož separatistická vláda je u moci od loňského května, dnes také řekl, že chce s premiérem Sánchezem a se španělským králem urgentně jednat. Zopakoval také, že bude nadále usilovat o katalánskou republiku. Na rozdíl od předchozí katalánské vlády se ale Torra snažil dosud dojednat referendum se souhlasem Madridu. Nynější premiér Sánchez ale s ním byl vždy ochoten jednat jen o širší autonomii.
"Požadujeme amnestii. Hrozby, vězení a trest nic neřeší. Je to dědictví diktatury, ne rys demokracie," uvedl dnes Torra s odkazem na fašistickou diktaturu Franciska Franka, která skončila v roce 1975.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra Puigdemonta
Carles Puigdemont , Katalánsko , Pedro Sánchez , Quim Torra (Katalánsko) , Španělsko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 40 minutami
Čtvrtý taneční večer StarDance začal. Soutěž dnes opustí další pár
před 2 hodinami
Izraelské buldozery údajně zničily sídlo agentury OSN
před 3 hodinami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 3 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 4 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 5 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 6 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 6 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 7 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 7 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 8 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 9 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 10 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 11 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 12 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 12 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 14 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou.
Zdroj: Jan Hrabě