Šrumec před europarlamentem. Tisíce lidí demonstrují za katalánské separatisty

Několik tisíc lidí demonstruje ve Štrasburku před budovou Evropského parlamentu (EP), kde dnes začalo jeho ustavující zasedání. Účastníci manifestace požadují, aby funkci europoslance mohli vykonávat i tři separatističtí Katalánci Carles Puigdemont, Antoni Comín a Carlos Junqueras. Ti byli zvoleni v květnových evropských volbách, ale dva z nich jsou na útěku před španělskou justicí a třetí je ve vazbě.

Podle francouzské policie se demonstrace před budovou EP dnes účastní asi 4000 lidí, uvedl katalánský deník La Vanguardia. Podle něj ale francouzská policie čeká během dne až dvojnásobný počet demonstrantů. Puigdemont a Comín jsou nyní podle katalánského deníku v Německu, kousek od francouzských hranic, a zvažovali, zda mají na manifestaci také přijít. Podle katalánských médií se ale už rozhodli vrátit se do Bruselu, kde pobývají od konce roku 2017.

Great speech @mattcarthy. Thank you in the name of more than 2,2 million people who voted for us! @junqueras @toni_comin #OmplimEstrasburg #FreeTothom https://t.co/6BqjmPXr7c

— Carles Puigdemont (@KRLS) 2. července 2019

Podle deníku La Vanguardia by bývalý předseda katalánské regionální vlády Puigdemont a bývalý člen jeho tehdejší vlády Comín vstupem na francouzské území riskovali, že je francouzská policie zatkne a vydá do Španělska na základě francouzsko-španělské dohody z roku 2002 o "vydávání osob v nezákonném postavení". Na oba katalánské politiky je ale vydán zatím jen španělský zatykač.

Comínovi a Puigdemontovi právníci se minulý týden obrátili na tribunál Soudního dvora EU, aby vydal předběžné opatření a tito dva Katalánci se mohli euromandátů ujmout. Tribunál jim to ale zamítl. Mandát europoslance totiž oficiálně nezískali, ač byli zvoleni koncem května v eurovolbách. Podle španělských zákonů totiž musejí politici zvolení do EP složit přísahu na španělskou ústavu. Tento akt se konal v Madridu, kam Comín a Puigdemont z obav ze zatčení nedorazili.

Junquerase nepustil z vazby soud kvůli pokračujícímu procesu, v němž mu hrozí až 25 let vězení a v němž se verdikt očekává v září. Puigdemont a Comín budou kvůli tomu, že jsou na útěku souzeni v jiném procesu.

"Tahle komora by měla bojovat za lidská práva a dát hlas katalánskému lidu," prohlásil dnes jeden z demonstrantů před budovu EP, kde vlaje spousta katalánských vlajek. Někteří nesou i transparent s Puigdemontovou fotkou a nápisem "Carles Puigdemont, náš prezident!".

Puigdemont a Comín, kteří utekli ze Španělska na konci října 2017, a Junqueras, který je přes rok a půl ve vazbě, jsou trestně stíhaní spolu s dalšími separatistickými politiky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z října 2017.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Carles Puigdemont Katalánsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy