Belgický soud dnes odmítl vydat do Španělska bývalého ministra kultury katalánské regionální vlády Lluíse Puige, jehož španělský nejvyšší soud viní ze zpronevěry veřejných peněz. Toho se měl stejně jako jeho kolegové z bývalé regionální vlády dopustit v souvislosti s konáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.
O verdiktu soudu informoval katalánský deník El Periódico, podle něhož belgická prokuratura zvažuje proti tomuto rozhodnutí odvolání.
Vydání Puige, který na podzim 2017 utekl ze Španělska do Belgie spolu s expremiérem katalánské vlády Carlesem Puigdemontem a několika dalšími ministry regionální vlády, požaduje španělský nejvyšší soud. Jeho soudce Pablo Llarena vydal na Puige i ostatní uprchlé separatistické politiky loni evropský zatykač, k jehož vydání ale podle dnešního verdiktu belgického soudu Llarena není kompetentní, protože zpronevěru veřejných peněz by měl v tomto případě soudit nejvyšší katalánský soud.
Podle katalánského deníku může dnešní verdikt zkomplikovat i řízení o vydání Puigdemonta a dalších katalánských politiků. Puigdemontovo vydávací řízení je ale nyní pozastavené kvůli tomu, že loni v létě získal křeslo europoslance. Nyní je na Evropském parlamentu, zda Puigdemonta imunity zbaví, uvedl deník La Vanguardia. Puigdemont je ale ve Španělsku obviněn nejen ze zpronevěry, ale i ze vzpoury.
Evropský zatykač na katalánské politiky obnovil Llarena loni v říjnu poté, co nejvyšší soud vynesl rozsudek v procesu se 12 jinými katalánskými politiky. Devět z nich dostalo tresty vězení v délce trvání devět až 13 let za vzpouru, tři dostali pokutu a zákaz veřejné činnosti za ignorování soudních verdiktů. Uprchlí politici mají být souzeni odděleně.
Odsouzeným politikům hrozilo za vzpouru až 30 let, soud jim ale udělil nižší tresty, než požadovala prokuratura, protože dospěl k závěru, že při snaze o nezávislost hospodářsky vyspělého regionu na severovýchodě Španělska nepodněcovali k násilí.
Kvůli uvěznění katalánských politiků se od podzimu 2017 ve Španělsku konala řada masových demonstrací. Tresty vězení pro katalánské politiky kritizoval například i fotbalový tým FC Barcelona, který vyzval k řešení katalánské otázky politickým dialogem.
Související
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
Belgie , Španělsko , Katalánsko , Lluís Puig , Carles Puigdemont
Aktuálně se děje
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
včera
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
včera
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
včera
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
18. srpna 2026 22:03
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
18. srpna 2026 21:06
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
18. srpna 2026 20:18
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě