Madrid nedostane Puigdemonta? Soud EU přezkoumá případ katalánských europoslanců

Soudní dvůr Evropské Unie dnes rozhodl, že jeho tribunál musí znovu přezkoumat případ katalánských politiků Carlese Puigdemonta a Antoniho Comína. Dvojice separatistických lídrů obviněných španělskými úřady ze vzpoury byla v květnových volbách zvolena do Evropského parlamentu (EP), ale nemohla se zatím ujmout mandátu.

Oba poslanci krátce po poledni dorazili do sídla EP, který jim vydal dříve odmítané povolení ke vstupu. K tomu, zda jim umožní vykonávat europoslanecký mandát, se však vedení europarlamentu zatím nevyjádřilo.

Soud ve čtvrtek rozhodl o tom, že další katalánský politik, vězněný Oriol Junqueras, získal už svým květnovým zvolením mandát europoslance a tím i poslaneckou imunitu. Konstatoval také, že pokud jej španělská justice chtěla před odsouzením zadržovat, měla požádat europarlament, aby Junquerase zbavil imunity. Vůdci katalánské separatistické levice odsouzenému na 13 let tím dal za pravdu ve sporu s ústředními španělskými úřady.

Junquerasova situace se velmi podobá té, ve které se nacházejí další z vrcholných představitelů katalánských separatistů Puigdemont a Comín. Ti se podle Španělska nestali europoslanci, protože osobně nepřevzali svůj mandát v Madridu, jak vyžadují španělské zákony.

Jejich červnové podání tribunál unijního soudu zamítl právě s odůvodněním, že nejsou poslanci, protože jejich jména španělské úřady nezanesly do seznamu osob zvolených v zemi do europarlamentu. "Rozhodnutí je anulováno a věc se vrací tribunálu k novému přezkoumání," uvedl dnes unijní soud na twitteru ke kauze Puigdemonta a Comína.

Bývalý katalánský premiér Puigdemont utekl koncem října 2017 do Belgie s několika členy svého katalánského kabinetu, který krátce předtím španělská vláda odvolala a převzala po něm dočasně vedení autonomního regionu. Madrid na uprchlé politiky, mezi něž patří i Comín, vydal evropské zatykače.

Zmíněné duo zvolených poslanců dnes znovu přišlo do bruselského sídla EP, který jim poprvé vydal povolení ke vstupu. Ještě v květnu totiž tehdejší předseda EP Antonio Tajani vydání akreditace nepovolil kvůli tomu, že je Španělsko nezařadilo na oficiální seznam nových europoslanců.

"Evropská justice říká, že jsme europoslanci. A pravidla je třeba dodržovat," řekl Puigdemont novinářům krátce předtím, než vešel do parlamentní budovy. Dodal, že se oba v lednu chystají vyrazit na plenární zasedání do Štrasburku.

Parlament však zatím vydal katalánské dvojici pouze provizorní akreditaci. O tom, zda jim povolí výkon mandátu, bude muset rozhodnout vedení EP. Podle zdrojů španělských médií by mohl verdikt padnout ještě dnes.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Katalánsko Soudní dvůr EU EU (Evropská unie) Španělsko evropský parlament

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy