Část katalánských separatistů v čele s expremiérem tohoto španělského autonomního regionu Carlesem Puigdemontem chce, aby EU zahájila vůči Španělsku stejnou proceduru ohledně stavu právního státu, jakou unie vede vůči Polsku a Maďarsku. Příslušnou iniciativu představili zástupci katalánských separatistů ve čtvrtek v Bruselu spolu s občany šesti unijních zemí.
Žádost je adresovaná Evropské komisi (EK), která má nyní dva měsíce nato, aby rozhodla, zda žádost zaregistruje. Pokud tak učiní, musí autoři petice do roka sehnat milion podpisů občanů sedmi zemí EU. Poté bude opět na EK, zda petici vyhoví, což se ale podle deníku El País zřejmě nestane.
Separatisté svou žádost zdůvodňují tím, že španělský stát podle nich opakovaně porušil v případě Katalánců základní občanská a politická práva. V žádosti se též uvádí, že španělské soudy jsou zpolitizované. Jako jeden z příkladů zmiňuje dokument podle deníku La Vanguardia nedávné zamítnutí kandidatury do voleb europoslanců třem katalánským politikům, včetně Puigdemonta, kteří pobývají od roku 2017 mimo Španělsko. Doma jim hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury za referendum o nezávislosti Katalánska.
Tot el meu suport, president @QuimTorraiPla! Anar a declarar per haver defensat la llibertat és un altre abús jurídic en la llarga llista d'abusos que ja porten acumulada. https://t.co/GrJfDTR5pv
— Carles Puigdemont (@KRLS) 3. května 2019
"Nastal čas ukázat sílu občanů," komentoval v Bruselu Puigdemont akci nazvanou Evropská občanská iniciativa. Podle něj cílem této iniciativy není nezávislost Katalánska, ale respektování právního státu. Žádost k Evropské komisi podepsali občané sedmi unijních zemí, jak stanoví pravidla. Za Španělsko to udělala Katalánka Elisenda Paluzieová, šéfka separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC).
Deník El País připomněl, že představitelé unijních institucí, včetně EK, se v roce 2017, v době vyhrocení katalánského krize, postavili proti separatistům, a tedy na stranu Madridu. Podobně se vyjádřil i minulý měsíc místopředseda EK Franz Timmermans, který řekl, že "Španělsko je členskou zemí EU, kde funguje právní stát a kde se plně respektují demokracie i lidská práva". Podle deníku El País je tedy téměř nulová šance, že by EU zahájila vůči Španělsku onu proceduru podle článku sedm lisabonské smlouvy.
Iniciativa katalánských separatistů zmiňuje zejména události kolem referenda o nezávislosti, které uspořádala regionální vláda Katalánska 1. října 2017 i přes varování Madridu a soudu, že jde o neústavní krok. Kvůli plebiscitu a rezoluci regionálního parlamentu o nezávislosti nyní čelí obžalobě ze vzpoury dvě desítky katalánských politiků, z nichž devět jich je ve vazbě. Soudní proces se 12 z obžalovaných začal v únoru.
Iniciativa ale také argumentuje staršími událostmi, které podle ní dokládají porušování práv ze strany španělského státu a které se týkají nového autonomního statusu Katalánska z roku 2006. Ten schválil katalánský i španělský parlament, ale ústavní soud v roce 2010 vyhověl stížnosti Lidové strany (PP) a část statusu označil za neústavní. Verdikt soudu vyvolal v Katalánsku masové demonstrace a znovu zažehl hnutí separatistů.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , EU (Evropská unie) , Carles Puigdemont , Frans Timmermans , evropská komise
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 11 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 1 hodinou
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák