Před španělským nejvyšším soudem, kde nedávno začal proces s 12 katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti, dnes vypovídali dva poslední obžalovaní. Bývalá předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová a aktivista Jordi Cuixart, jimž oběma hrozí až 17 let vězení za vzpouru, označili proces za zpolitizovaný. Ve středu začnou výpovědi svědků, předvolán je i španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda nyní souzené vedení Katalánska v říjnu 2017 sesadila.
Třiašedesátiletá Forcadellová se dnes hájila tím, že pouze plnila své povinnosti předsedkyně parlamentu a že se neúčastnila žádné strategie směřující k nezávislosti. Politička je obžalována kvůli tomu, že jako šéfka parlamentu postoupila k projednávání do pléna několik zákonů, které podle prokuratury odporují španělské ústavě.
"Vedení parlamentu pouze hájilo základní práva: politický pluralismus a svobodu projevu," uvedla dnes Forcadellová. Dodala, že členové vedení katalánského parlamentu neporušili záměrně verdikty ústavního soudu. "Není pravomocí vedení parlamentu hodnotit ústavnost rezolucí, ani je do hloubky zkoumat," hájila se politička. Deklaraci o nezávislosti, kterou koncem října 2017 přijal katalánský parlament, označila Forcadellová za "politický dokument bez právních následků".
Ještě před zahájením výpovědi dnes advokáti Forcadellové oznámili, že podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Zadržování političky ve vazbě, v níž je Forcadellová od loňského března, je podle advokátů "absolutně neoprávněné". Podle nich bylo v případě političky také porušeno právo na svobodu projevu.
Jako první dnes před madridským soudem vypovídal předseda katalánské organizace Ómnium Cultural Jordi Cuixart, který se označil za "politického vězně, a ne uvězněného politika". Dodal, že ani není politik, ale sociální aktivista. "Mou prioritou není vyjít z vězení, ale veřejně odsoudit španělský stát a útok na práva a svobody v Katalánsku," uvedl Cuixart, který je ve vazbě od října 2017.
Cuixarta poslala soudkyně do vazby kvůli demonstraci z 20. září 2017, kterou spolu s aktivistou Jordim Sánchezem svolal do Barcelony kvůli razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Cuixart dnes před soudem též hájil pokojný charakter této manifestace. Právě násilí a podněcování k násilí je totiž hlavním faktorem, na němž prokuratura staví svou obžalobu ze vzpoury; bez násilí nelze požadovat tak vysoké tresty.
Za trestný čin vzpoury byli v demokratické historii Španělska (od roku 1976) odsouzeni jen vojáci, kteří se v roce 1981 pokusili o převrat a kteří přitom ve španělském parlamentu drželi poslance jako rukojmí.
Nejvyšší trest (až 25 let vězení) v nynější procesu, který začal 12. února, hrozí bývalému katalánskému vicepremiérovi Oriolu Junquerasovi. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v Belgii, má být souzen v odděleném procesu.
Ve středu začnou před soudem v Madridu výpovědi svědků, jichž je předvoláno přes 500, včetně expremiéra Rajoye či baskického premiéra Iňiga Urkullua. Očekává se, že proces potrvá nejméně tři měsíce.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , soudy , Carles Puigdemont
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident
před 1 hodinou
Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh
před 1 hodinou
S Trumpem budeme řešit ruskou hrozbu, věří Rutte. Na USA už se nemůžeme spolehnout, reaguje Macron
před 2 hodinami
Trump chce mít v roli prezidenta neomezenou moc. Ve druhém funkčním období ho už zastaví jen máloco
před 2 hodinami
Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje
před 2 hodinami
Zelenskyj: Evropa musí začít prosazovat princip míru prostřednictvím síly
před 3 hodinami
Evropa je v těžké a nebezpečné situaci, varuje Orbán
před 4 hodinami
Ukrajina čelí tvrdé realitě. Trump může za 24 ukončit válku tak, jak se to Kyjevu líbit nebude
před 4 hodinami
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
před 5 hodinami
Přijměte, že na Ukrajině vítězíme, a začněte s námi jednat, vzkázal Západu Šojgu
před 5 hodinami
Proč Kamala Harrisová neuspěla? Prohrála už před volbami, cílila na Trumpa, ne na voliče
před 6 hodinami
Německo se zmítá v politické krizi. Vláda se rozpadá, země míří k předčasným volbám
před 7 hodinami
Volby v USA: O vítězi je rozhodnuto, co bude dál? Před převzetím úřadu Trumpa čeká dlouhá cesta
před 8 hodinami
Co znamená výhra Trumpa pro Rusko, Čínu, Blízký východ nebo Ukrajinu?
před 8 hodinami
Donald Trump prezidentem: Co bude s jeho trestními kauzami?
před 8 hodinami
Říká se, že když Amerika kýchne, svět se nachladí. Teď to vypadá na pořádnou chřipku, říká expertka pro EZ
před 9 hodinami
USA čekají čtyři roky změn. Jaké kroky Trump po převzetí úřadu chystá?
před 9 hodinami
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
před 11 hodinami
První předpověď počasí na příští týden. Do Česka má proudit chladný vzduch
včera
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová ve středu uznala porážku v prezidentských volbách, po nichž se v lednu vrátí do Bílého domu exprezident Donald Trump. Harrisová nicméně zdůraznila, že boj za témata její kampaně bude pokračovat.
Zdroj: Lucie Podzimková