Proces s katalánskými politiky vrcholí. Soud vyslýchal poslední obžalované

Před španělským nejvyšším soudem, kde nedávno začal proces s 12 katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti, dnes vypovídali dva poslední obžalovaní. Bývalá předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová a aktivista Jordi Cuixart, jimž oběma hrozí až 17 let vězení za vzpouru, označili proces za zpolitizovaný. Ve středu začnou výpovědi svědků, předvolán je i španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda nyní souzené vedení Katalánska v říjnu 2017 sesadila.

Třiašedesátiletá Forcadellová se dnes hájila tím, že pouze plnila své povinnosti předsedkyně parlamentu a že se neúčastnila žádné strategie směřující k nezávislosti. Politička je obžalována kvůli tomu, že jako šéfka parlamentu postoupila k projednávání do pléna několik zákonů, které podle prokuratury odporují španělské ústavě.

"Vedení parlamentu pouze hájilo základní práva: politický pluralismus a svobodu projevu," uvedla dnes Forcadellová. Dodala, že členové vedení katalánského parlamentu neporušili záměrně verdikty ústavního soudu. "Není pravomocí vedení parlamentu hodnotit ústavnost rezolucí, ani je do hloubky zkoumat," hájila se politička. Deklaraci o nezávislosti, kterou koncem října 2017 přijal katalánský parlament, označila Forcadellová za "politický dokument bez právních následků".

Ještě před zahájením výpovědi dnes advokáti Forcadellové oznámili, že podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Zadržování političky ve vazbě, v níž je Forcadellová od loňského března, je podle advokátů "absolutně neoprávněné". Podle nich bylo v případě političky také porušeno právo na svobodu projevu.

Jako první dnes před madridským soudem vypovídal předseda katalánské organizace Ómnium Cultural Jordi Cuixart, který se označil za "politického vězně, a ne uvězněného politika". Dodal, že ani není politik, ale sociální aktivista. "Mou prioritou není vyjít z vězení, ale veřejně odsoudit španělský stát a útok na práva a svobody v Katalánsku," uvedl Cuixart, který je ve vazbě od října 2017.

Cuixarta poslala soudkyně do vazby kvůli demonstraci z 20. září 2017, kterou spolu s aktivistou Jordim Sánchezem svolal do Barcelony kvůli razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Cuixart dnes před soudem též hájil pokojný charakter této manifestace. Právě násilí a podněcování k násilí je totiž hlavním faktorem, na němž prokuratura staví svou obžalobu ze vzpoury; bez násilí nelze požadovat tak vysoké tresty.

Za trestný čin vzpoury byli v demokratické historii Španělska (od roku 1976) odsouzeni jen vojáci, kteří se v roce 1981 pokusili o převrat a kteří přitom ve španělském parlamentu drželi poslance jako rukojmí.

Nejvyšší trest (až 25 let vězení) v nynější procesu, který začal 12. února, hrozí bývalému katalánskému vicepremiérovi Oriolu Junquerasovi. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v Belgii, má být souzen v odděleném procesu.

Ve středu začnou před soudem v Madridu výpovědi svědků, jichž je předvoláno přes 500, včetně expremiéra Rajoye či baskického premiéra Iňiga Urkullua. Očekává se, že proces potrvá nejméně tři měsíce.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko soudy Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy