Před španělským nejvyšším soudem, kde nedávno začal proces s 12 katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti, dnes vypovídali dva poslední obžalovaní. Bývalá předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová a aktivista Jordi Cuixart, jimž oběma hrozí až 17 let vězení za vzpouru, označili proces za zpolitizovaný. Ve středu začnou výpovědi svědků, předvolán je i španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda nyní souzené vedení Katalánska v říjnu 2017 sesadila.
Třiašedesátiletá Forcadellová se dnes hájila tím, že pouze plnila své povinnosti předsedkyně parlamentu a že se neúčastnila žádné strategie směřující k nezávislosti. Politička je obžalována kvůli tomu, že jako šéfka parlamentu postoupila k projednávání do pléna několik zákonů, které podle prokuratury odporují španělské ústavě.
"Vedení parlamentu pouze hájilo základní práva: politický pluralismus a svobodu projevu," uvedla dnes Forcadellová. Dodala, že členové vedení katalánského parlamentu neporušili záměrně verdikty ústavního soudu. "Není pravomocí vedení parlamentu hodnotit ústavnost rezolucí, ani je do hloubky zkoumat," hájila se politička. Deklaraci o nezávislosti, kterou koncem října 2017 přijal katalánský parlament, označila Forcadellová za "politický dokument bez právních následků".
Ještě před zahájením výpovědi dnes advokáti Forcadellové oznámili, že podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Zadržování političky ve vazbě, v níž je Forcadellová od loňského března, je podle advokátů "absolutně neoprávněné". Podle nich bylo v případě političky také porušeno právo na svobodu projevu.
Jako první dnes před madridským soudem vypovídal předseda katalánské organizace Ómnium Cultural Jordi Cuixart, který se označil za "politického vězně, a ne uvězněného politika". Dodal, že ani není politik, ale sociální aktivista. "Mou prioritou není vyjít z vězení, ale veřejně odsoudit španělský stát a útok na práva a svobody v Katalánsku," uvedl Cuixart, který je ve vazbě od října 2017.
Cuixarta poslala soudkyně do vazby kvůli demonstraci z 20. září 2017, kterou spolu s aktivistou Jordim Sánchezem svolal do Barcelony kvůli razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Cuixart dnes před soudem též hájil pokojný charakter této manifestace. Právě násilí a podněcování k násilí je totiž hlavním faktorem, na němž prokuratura staví svou obžalobu ze vzpoury; bez násilí nelze požadovat tak vysoké tresty.
Za trestný čin vzpoury byli v demokratické historii Španělska (od roku 1976) odsouzeni jen vojáci, kteří se v roce 1981 pokusili o převrat a kteří přitom ve španělském parlamentu drželi poslance jako rukojmí.
Nejvyšší trest (až 25 let vězení) v nynější procesu, který začal 12. února, hrozí bývalému katalánskému vicepremiérovi Oriolu Junquerasovi. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v Belgii, má být souzen v odděleném procesu.
Ve středu začnou před soudem v Madridu výpovědi svědků, jichž je předvoláno přes 500, včetně expremiéra Rajoye či baskického premiéra Iňiga Urkullua. Očekává se, že proces potrvá nejméně tři měsíce.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , Španělsko , soudy , Carles Puigdemont
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek