Proces s katalánskými politiky vrcholí. Soud vyslýchal poslední obžalované

Před španělským nejvyšším soudem, kde nedávno začal proces s 12 katalánskými politiky kvůli referendu o nezávislosti, dnes vypovídali dva poslední obžalovaní. Bývalá předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová a aktivista Jordi Cuixart, jimž oběma hrozí až 17 let vězení za vzpouru, označili proces za zpolitizovaný. Ve středu začnou výpovědi svědků, předvolán je i španělský expremiér Mariano Rajoy, jehož vláda nyní souzené vedení Katalánska v říjnu 2017 sesadila.

Třiašedesátiletá Forcadellová se dnes hájila tím, že pouze plnila své povinnosti předsedkyně parlamentu a že se neúčastnila žádné strategie směřující k nezávislosti. Politička je obžalována kvůli tomu, že jako šéfka parlamentu postoupila k projednávání do pléna několik zákonů, které podle prokuratury odporují španělské ústavě.

"Vedení parlamentu pouze hájilo základní práva: politický pluralismus a svobodu projevu," uvedla dnes Forcadellová. Dodala, že členové vedení katalánského parlamentu neporušili záměrně verdikty ústavního soudu. "Není pravomocí vedení parlamentu hodnotit ústavnost rezolucí, ani je do hloubky zkoumat," hájila se politička. Deklaraci o nezávislosti, kterou koncem října 2017 přijal katalánský parlament, označila Forcadellová za "politický dokument bez právních následků".

Ještě před zahájením výpovědi dnes advokáti Forcadellové oznámili, že podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Zadržování političky ve vazbě, v níž je Forcadellová od loňského března, je podle advokátů "absolutně neoprávněné". Podle nich bylo v případě političky také porušeno právo na svobodu projevu.

Jako první dnes před madridským soudem vypovídal předseda katalánské organizace Ómnium Cultural Jordi Cuixart, který se označil za "politického vězně, a ne uvězněného politika". Dodal, že ani není politik, ale sociální aktivista. "Mou prioritou není vyjít z vězení, ale veřejně odsoudit španělský stát a útok na práva a svobody v Katalánsku," uvedl Cuixart, který je ve vazbě od října 2017.

Cuixarta poslala soudkyně do vazby kvůli demonstraci z 20. září 2017, kterou spolu s aktivistou Jordim Sánchezem svolal do Barcelony kvůli razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Cuixart dnes před soudem též hájil pokojný charakter této manifestace. Právě násilí a podněcování k násilí je totiž hlavním faktorem, na němž prokuratura staví svou obžalobu ze vzpoury; bez násilí nelze požadovat tak vysoké tresty.

Za trestný čin vzpoury byli v demokratické historii Španělska (od roku 1976) odsouzeni jen vojáci, kteří se v roce 1981 pokusili o převrat a kteří přitom ve španělském parlamentu drželi poslance jako rukojmí.

Nejvyšší trest (až 25 let vězení) v nynější procesu, který začal 12. února, hrozí bývalému katalánskému vicepremiérovi Oriolu Junquerasovi. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v Belgii, má být souzen v odděleném procesu.

Ve středu začnou před soudem v Madridu výpovědi svědků, jichž je předvoláno přes 500, včetně expremiéra Rajoye či baskického premiéra Iňiga Urkullua. Očekává se, že proces potrvá nejméně tři měsíce.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko soudy Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy